prosim o radu jak zamezit rezaveni borovice z prostredka. rostla krasne cca 5 let ..je na pomnerne vlhkem miste se zapadnim sluncem. prihnojovano tekut. hnojivo na jehlicnany.
Napadené jehlice žloutnou, hnědnou a předčasně opadávají.
Sypavka borová (Lophodermium pinastrí)
Houbový patogen
(V hustých porostech, na chudých půdách a vlhčích rocích)
Borovice
Rezavění jehlic.
Rzivost borovice
Mykoplasmóza
Pinus sylvestris
Borovice
Nádory na větvích, přesycené pryskyřicí, usychání, jehlice červenají až hnědnou.
Houba (rod Cronartium)
Houbový patogen
(Mezihostitel je rybíz)
Chřadnutí se projevuje: . prosycháním koruny _ u dospělých stromů postihuje v počátcích především spodní větve (primární poškození suchem?), tzv. dieback = odumírání dřevin od konců letorostů. Postižené stromy několik let přežívají, po 1_3 letech vesměs hynou. Poškozeny jsou také pupeny. Jehlice odumírají od bází a na letorostech vytrvávají několik měsíců. . rezavěním jehličí. . výrony pryskyřice - na větvičkách i na pupenech, v některých případech se silný výron pryskyřice projevuje i na kmenech. Rizikové faktory (pravděpodobné příčiny chřadnutí) Pravděpodobné příčiny chřadnutí jsou: . sucho v předjaří _ borovice černá poměrně dobře snáší vysoké letní teploty i letní přísušky, špatně však snáší sucho v předjaří. . prudké výkyvy teplot a teplotní extrémy _ v zimním období, především náhlé změny teplot na konci zimy a v předjaří, vedou k vytranspirování dřeviny či poškození mrazem. . napadení houbou Sphaeropsis sapinea (Fr.) Dyko et Sutton, syn. Diplodia pinea (Desm.) Kickx. _ je důsledkem predispozice stromu, většinou se šíří na poškozených pletivech letorostů a urychluje jejich odumírání, je hlavním biotickým původcem chřadnutí. . výskyt dalších, převážně saprofytických hub _ např. Brunchorstia pinea var. pini. (teleomorpha Ascocalyx abietina, syn. Gremmeniella abietina), Cyclaneusma minus, apod. . úživný žír křováků rodu Magdalis _ zjištěn pouze na lokalitě Miroslav. . štítenka sosnová Leucaspis pussila Loew. _ signalizuje stresovou zátěž hostitele, především pak nedostatek vody. Ten se projevuje zvýšenou koncentrací cukrů buněčných šťáv = atraktivita pro savý hmyz.
Ahoj, vypadá to na nadostatek vláhy, ale jak píšeš, tak máš borovici na vlhkém místě? Tak mě napadá, zda-li ta rez nemůže být způsobená změnou pH půdy, zkus nasypat tak 50litrový pytel rašeliny okolo stromu, nebo ji lehce zaryj do půdy, dojde k okyselení půdy a domnívám se, že se vše zlepší...
Jednou z možných příčin by mohlo být přehnojení. Například všechny jehličnany u silnic, sypaných v zimě močovinou, odcházejí přesně tak, že "zreznou" a posléza uschnou..
Populaci nově vysázených smrků v Krkonoších zase ohrozuje jedna zemní houba. Jméno si nepamatuju, ale pozná se to podle toho, že strom zdánlivě bezdůvodně uschne a kmen je po poražení uvnitř jakoby vyhnilý.
U takhle vzrostlých stromů se toho moc dělat nedá. Asi bych použil to, co radí Strejc a pak už jenom doufal.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.