Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Úplně nenáročná zelenina - existuje?

Od: haninka* odpovědí: 14 změna:

Dobrý den,

existuje nějaká úplně nenáročná zelenina? Né že bych byla líná, ale jako pečovatelka se 1x do týdne starám o nemohoucí paní která má u domu zahradu. Chtěla by něco pěstovat, ale problém je v tom, že rodina už takhle nestíhá a bylo by to jen na mě. Tzn. péče jen 1x týdně. My zahradu máme velkou, vím co je to za makačku a nějaká zelenina o kterou se nemusím starat mě vůbec nenapadá. Nejvíce mi jde o zalévání. Díky za případné nápady.

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidus*
hodnocení

3x

Česnek-loni jsme ho okopali 1x, mrkev-2x se projelo mezi řádky plečkou, nikdo ji nejednotil, nezaléval, hrách-vysejeme a víc si ho nevšímáme, dyně hokaido, cuketa - vyseju, zaleju a opět až sklízím. Loni nepršelo a tak se 2x zalilo, na zahradě není voda a víckrát ji vozit nebyl čas a chuť. Před vysetím stříkáme poorané pole proti plevelům a pýru, necháme asi 14 dní, pak zkypříme rotavátorem a sejeme. 1x vše lehce pohnojíme Cereritem. Od soboty zaseto a zasazená cibule Študgardská, Všetana a šalotka, česnek loni v listopadu-má cca 20 cm. Semena vybírám se značkou "polní" ale loni tímto způsobem vyrostla i krásná karotka. Nesejeme petržel-moc pracné, pastyňák si roste i bez naši pomoci. Políčko na brambory a kukuřici je také postříkané proti plevelům, koncem dubna zasadíme, zasejeme, brambory na "hrobeček" pak už nenahrnujeme, pouze plečkování mezi řádky 2x. Kolem záhonů 2x postřik proti plevelům a sekat než stihne vysemenit. 1x za týden stačí, no pokud teda nechcete návštěvám ukazovat jak krásnou máte zahrádku, sestra tam tráví čas a víc a lepší mrkev neměla, jen ta její je vyjednocená přesně na 5 cm a plevel tam určitě nenajdete ani jeden. Nejsem zahradník ale nikdy jsem neviděla, že by se pole mrkve jednotilo a okopávalo, že by se pole hrachu zalévalo a okopávalo. Tak a teď to od zahradníků a zahrádkářů schytám.

Lidus, dávám bodík. Konečně někdo nevymýšlí, jak rostlinám znepříjemnit život a nedělá vědu, tam kde není. Zahrada je pro nás a ne my pro ni.

 

hodnocení

1x
avatar babkazov

Česnek. ;) Vody moc nechce a jednou za čas potrajdat s motyčkou.

 

host*
hodnocení

0x

Pažitka, naťová petržel kadeřavá, kopr - stačí občas pokropit kropičkou a pak jen stříhat a dávat do polévky, do tvarohové pomazánky, ozdobit kopeček rýže.

Cibule - stačí ji zasadit a občas zalít, aby nevyschla a občas ze záhonu vyhnat kočku, která se ráda vyvaluje mezi cibulema na teplém záhonu a pomačkaná nať ji voní.

Cibule do květináče v kuchyni - pěstovat nať a občas si ji ustřihnout a dát na chleba se sádlem nebo s máslem a tvarohem.

Libeček - voňavý do omáček a do polévek, stačí ho málo, ale rostlinka vás v létě přeroste, je pěkně velký - pokud ho za mlada nesežerou hnědí slimáci (slizňáci).

Křen - zasazený v koutě zahradě roste a nemusí se o něj starat, jen stačí poprosit nějakého mládence ze sousedství, aby ho až bude zralý vykopal - to je fuška.

Rebarbora - velké listy jako lopuch, stačí je odlomit, červené řapíky odříznout, sloupnout a udělat z nich reveňový koláč, zbytek na kompost. Je sice dost kyselý jako šťovík, ale někomu to chutná.

Fazole, hrách - stačí občas zalít a včas sklidit - mladé fazolové lusky uvařené posypané strouhankou a polité máslem jsou výborné, fazole do polévky ještě lepší. Hrách je lepší sklidit ještě měkký a hned dát do mrazáku - lépe se používá do polévky než uschlý tvrdý - musí se dlouho vařit.

Atd...

 

haninka*
hodnocení

Díky moc, zkusíme tu rebarboru. Ještě mě napadlo rajče - nějaká menší odrůda, že by se dala do 5l provrtaného kyblíku od jogurtu a ten se dal do 10l kyblíku od jogurtu. Zalilo by se to do toho většího po okraj menšího. Myslíte že by to týden při normálním počasí, ne extra suchu vydrželo?

jabraka*

Do toho většího kyblíku bez vrtání otvoru dej na dno asi 4 cm kelímky dnem nahoru,budou dělat drenáž,zasypat kompostovou zeminou a zasadit 1 sazeničku rajčete.zpočátku zalévat tak,aby povrch nezaschnul.Postupně zalévat ale tak,aby se hladina vody držela dole.Později je nutné přihnojovat plným hnojivem(cererit)2g/litr.

JABRAKA

 

sargo*
hodnocení

0x

Dost jde řeč, že má být hodně suchý rok. Týden bez zalévání si dovedu představit u máločeho (a už vůbec ne třeba u výše navrhovaného hrachu...). Leda právě ty bylinky, některé by mohly. Paní už nezvládne vůbec nic, že by alespoň jednou v mezičase než dorazíte, něco pokropila? Řeřicha přežila i naší péči, jestli chce něco ze zahrádky a má ji ráda, je to asi lepší než nic :)

doplněno 23.03.14 10:44:

Ouha... koupit na trhu a vydávat za domácí, ve zbylém čase si s ní raději zahrát kanastu :-D

Zkuste ji pohnout na ty bylinky. Jestli se nehýbe, určitě ji zlobí trávení, to by na ně mohla slyšet. :)

haninka*
hodnocení

Paní jen hýbe trochu pravou rukou, jinak ničím...

 

cuca*
hodnocení

0x

Ono opravdu záleží i na tom zalevani. Jelikoz muzete zalevat 1xtydne, klasickou zeleninu vyloucim. (Myslim salaty, kedlubny,ale i rajcata).a bohuzel opravdu nevime, jak casto bude prset.

Takze pokud to aspon obcas prokopnete, zkusila bych par radku ranych brambor, cibuli, cesnek se vetsinou sazi na podzim, ale jarni je taky (ne vsude se mu daří), mrkev, petrzel.

Tak nejak co roste pod zemi.

Zkuste, uvidíte. jak pisete, budete se o to pani starat vy. Je hezke, ze ji chcete udelat radost, ale usijete si na sebe tak trosku bič.

Takze vseho s mírou. Nejlepsi bude az to vypestujete a rodina te pani na to bude chodit...

 

hodnocení

0x
avatar hejkal
Já připomenu kopřivu, pampelišku a třeba i šťovík, případně i jitrocel a plno dalších "plevelů"
Nezalévám, neokopávám, jen sbírám ve vhodném čase, konzumuji a využívám další prospěšné vlastnosti.

 

joudic*
hodnocení

0x

redkvicka, mrkev... mam plny mrazak mrkve jako mrazenou zeleninu, ani jsem to nejednotil, neplel nic, lezelo to ladem, jen jsem to na podzim vyryl jak brambory a pak 4h krajel na kosticky :)

 

magdalen*
hodnocení

0x

Nejlepší je česnek. Na podzim zasadit a další podzim sklidit. Zalévat se nemusí, jen občas vytrhnout plevel.

 

hodnocení

0x
avatar viky

Dobrý den. Mám vyzkoušené pěstování cukety bílé, zelené, žluté. Cuketu bílou používáme přímo na jídlo, bez tepelné úpravy. Dále cuketu přidávám do karbanátku, bramboráku. ( vynikající) Obaluji cuketu jako řízek, zapékám v troubě s nějakou uzeninou, salám,šunka, anglická. Nejlepší je používat cukety malé asi 25 až 30 cm. Když se bude zalévat jednou týdně, tak to bude stačit. Jen můj názor. Viky

Viky, cuketa je asi fajn, ale nepotřebuje ona k růstu velkou spoustu vody? Tak jako okurky?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]