Solární světla na zahradu

Od: odpovědí: 8 změna:

Chtěla jsem se zeptat zda někdo máte zkušenost s venkovními solárními lampičkami jejich udržba a vůbec zda to funguje jak má opravdu jen na sluníčko ,co všechno může domácí kutil na zahrádce zrychtovat na tuto energii*slunce*

8 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar megacruiser

Otec si těch lampiček nakoupil hrozně moc, různé typy. Má je všude napíchané a fungují jak mají. To znamená v noci se automaticky zapnou a svítí do rána. Resp. nesvítí jako třeba žárovka, jejich světlo se dá použít maximálně na hrubou orientaci aby člověk trefil po cestičce, neosvítí okolí prakticky vůbec. Pokud na zahradě nemáte elektřinu, můžete si koupit systém s fotovoltaickým panelem, regulátory a baterkou - většinou se to nazývá ostrovní systém. Získáte tak 230V bez přípojky třeba na nabití mobilu nebo připojení počítače, osvětlení chaty. Je to ale dost drahé, potom je otázka jestli není lepší použít elektrocentrálu.

Nejefektivnější věcí na sluneční záření jsou solární vakuové ohřívače vody - třeba pro vodu v bazénu, nebo pro vytápění chaty. Stojí to pár tisícovek a skutečně to funguje.

 


0x
avatar hm

Nevěřím, že mohou nějak rozumně svítit, a dokonce jsem to snad i někde četl (že to je jak bludičky a leda tak od toho poznáte, kudy máte jít, ale že by to nějak osvětlovalo, to ne). Vždyť taky ty soláry přemění jen asi 15 % světla na energii, něco se ještě ztratí v baterkách a teprve tím zbytkem se pak svítí, opět ne se 100% účinností. Tak kolik to tak může dát ve výsledku světla ...

 


0x
avatar mikihans

Máme jich pár na zahradě podél cesty a fungují. Fungují tak, že jsou vidět, né že díky nim vidíte okolí ;)

Ono taky když se pořádně podíváte na ten solární panel, není to ten čtverec nahoře... jsou tym čtyři asi 2mm široké proužky kolem 5cm dlouhé. Výkon takového panelu je... počítat to nebudu, prostě tak zhruba na to, aby po celém dni na sluníčku vydržel přes noc napájet jednu né nijak extrémně svítivou LEDku :)

 


0x

Vždy je třeba si uvědomit:náklady - zisk. Stojí to za to? Osvětlovat bídně chodník, po kterém v noci nejdu? Není lepší dát světla na čidla a v noci zapnout? Mít zbytečné prachy, budiž.

 


0x
avatar magdon

"...co všechno může domácí kutil na zahrádce zrychtovat na tuto energii..."

Jestli myslíte, že by se dala energie z těchto lampiček použít taky na něco dalšího, tak na to tiše zapomeňte. Lampičky jsou rády, že utáhnou samy sebe. Ovšem jejich použití ve větším počtu kolem temné klikaté cesty může být velmi efektní.

doplněno 05.04.13 08:33:

Před pár lety jsem si koupil podobnou lampičku, ve které byl olověný akumulátor, měnič a 5W zářivková trubice. To už by smysl mělo. Akorát, že stála kolem 600 Kčs (to není překlep :D ) baterie měla životnost cca 2 roky (pak se musela vyměnit:() a navíc můj kus zrovna (naštěstí) nefungoval, takže jsem milou lampičku vrátil *frajer*.

doplněno 05.04.13 08:37:

Doplním k té ceně: tenkrát to byla pětina výplaty..

 


0x
avatar lidus

Mám 3 ve skalce, večer když se koukám je to hezké ale k ničemu.

 


0x

Výkon se obecně řídí počtem diod, takže při 2 plně nabitých 9-ti diodových lampách se dá např. v malé místnosti umýt nádobí. Záleží hodně na intenzitě a době slunečního svitu nabíjení.

Údržbu solární světla moc nevyžadují. Pokud by zestárnula dobíjecí baterie, dá se koupit nová, ale vydrží spíš roky.

 


0x
avatar figurek

Náš soused si koupil ty, co se zapichují do země a přes léto je mívá na zahradě. Přes den se slunečním světlem nabijí, večer se samy od sebe rožnou a svítí celou noc.

Ale jsou to spíše bludičky než světla. Noviny si u nich nepřečtete.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]