Keře pro volně rostoucí živý plot

Od: odpovědí: 13 změna:

Dobrý den,

potřebuji poradit ohledně výsadby listnatého neopadavého živého plotu.

Moje představa:

Kombinace různých druhů listnatých keřů pro volně rostoucí živý plot, který nebudu upravovat do pravidelného tvaru.

Keře by měly dosahovat výšky 2 metrů a více. Mám zájem o husté, rychle rostoucí druhy, aby plot dostatečně kryl a tím zajistil ochranu proti nežádoucím pohledům a poskytl soukromí nejen v létě, ale také v zimě. Dále by měl plnit funkci estetickou a tím zpříjemnit prostředí.

Líbí se mi živý plot barevně sladěný, který během roku postupně nakvétá a je na něj pěkný pohled v každém ročním období.

Preferuji živý plot z listnatých keřů, které musí být neopadavé. Líbí se mi keře okrasné, kvetoucí, stálozelené i keře s barevnými listy a s různými druhy olistění.

Nechci žádné jehličnany. Z listnatých nemám zájem o turkestánský brest ani habr, který se musí tvarovat a stejně na jaře opadá.

Živý plot by měl být dlouhý 25 m a je orientován na severozápad.

Děkuji všem za rady.

13 odpovědí na otázku

 

 


2x

Z neopadavých, rychle rostoucích, mohu doporučit bobkovišeň, má krásné, lesklé, tmavě zelené listy celý rok nebo plačí zob neopadavý, případně buxus.

Jinak z těch opadavých velmi rychle roste a krásně kvete a voní tavolník - těch je mnoho druhů, jsou žluté s růžovými květy i zelené, s normálními i panašovanými (pruhovanými) listy, krásně kvete též weigelie. Jakmile trochu porostou, skýtají hustý porost, který vám zaručí soukromí i v zimě a přes rok vám to barvami a květy bohatě vynahradí.

 


0x

nelina. Neopadavé listnáče. Je jich jen pár. Navíc většinou nevynikají květem, ani zajímavě zbarveným listem. Nebojte se i těch opadavých. Jsou krásné i v zimě, kdy vynikne barva jejich větví (např, svída - krásně červená). Půjdete-li i do opadavých, vytvoříte opravdu krásný živý plot, který bude nádherný po celý rok. A můžu-li ještě poradit. Semtam dejte i ten Vámi zatracovaný jehličňan.

 


0x

Dle Vašich poždavků a nároků a přání Vám odporučuji se zbalit a odstěhovat se tak o 1000km níže směr jih. Tam budou Vaše sny na stále barevný,stále zelený,neopadavý pouze listnatý atd..lehce splnitelné...

Ted vážně.Tady funguje 100% pouze břečtan(plést do drátěnky nebo popínat po zdi) nebo zimolez /lonicela Henryi ale ten částečně stejně opadá.Bobkovišen když přijdou na chvíli silnější mrazíky stejně omrzne a opadá a na jaře musí znova obrážet.Buxus sice neopadá ale roste tak pomalu že než Vám doroste do 2 metrů je to opravdu na dlouhé roky(10-15)! Tím celá hitparáda končí.

Je to nepříjemné ale je to prostě tak.

dobrá odpověď,,,,,asi tazatel neví,že stromy opadají.Bobkovišeň mi pokaždé omrzne.

 


0x
Dobrý den,
my máme Turkestánský brest-křoví ,je to listnáč.
Roste neskutečně rychle, je vysoký a hustý.Máme ho druhým rokrm, opadává dost pozdě, takže je dlouho zelený, je extrémně odolný-jak mráz, tak taky neměl celé léto žádné škůdce-tudíž blbuvzdorná rostlina.Nestříkáte , jenom tvarujete.Za dva roky co ho máme má tři metry a je to husté křobí.Máme jich v řadvedle sebe od ulice a zadržují prach z cesty.
Velká škoda, že jsem na něj nenarazila dříve,řešila jsem soukromí a sadila jsem různé tůje ,šeřík, zlatý déšt a podobně.

 


0x
avatar sunlove

Dobrý den, krásná je cesmína, má lesklé silné listy, je hustá, zkombinovala bych ji s bobkovišní, weigelií, hlohyní a sem tam bych dala zlatou túji. Je krásně žlutá, celkově to dobře vypadá.

 


0x
avatar jabraka

Všechny typy rádců jdou akceptovat.Jen je vždy problém s tím volným růstem.Bez prostřihu začnou brzy vyholovat spodní partie kmínků,takže ochrana proti nežádoucím pohledům je iluze.

JABRAKA

jabraka. S tím nemohu souhlasit. Je plno keřů, které nepotřebují řez a přitom jsou stále krásné ( i od země). Jen je potřeba se dobře kolem sebe dívat a ještě lépe vybírat v nabídce.

 


0x

Tazatel chce NEOPADAVÝ keř! Takový není jedině BUXUX a ten roste pomalu. O jiném nevím.

doplněno 19.10.12 13:50:

našla jsem zazracny-plot.cz/...

doplněno 19.10.12 13:51:

pokud chce mít pěkný plot,potřebuje úpravu..Jinakz listnáčů je to roští..

... nicméně existují a byly tady zmíněny: ptačí zob, hlohyně, bobkovišeň. Tazatelka musí ovšem slevit z barevnosti

Z buxusu mám pěkný plůtek,ale je mu už 10 let a má asi metr.A stejně ho často stříhám.

JB

 


0x

Vašim požadavkům bude vyhovovat již zmiňovaná hlohyně šarlatová. Roste velmi rychle, až 30 cm za rok. Jsou různé variety, takže objednejte neopadavý druh, též barva plodů na podzim je různá, od oranžové po červenou. Měla jsem takový plot několik let a je velice nenáročný. Pouze má trny. Takže záleží, jestli Vám to nebude vadit. My jsme stříhali a vadilo nám to. Jinak byly keře pěkné, husté a stálezelené a pokud by se nechaly volně, tak i dostatečně vysoké, tak do tří metrů a široké. Foto a popis na internetu.

 


0x
avatar jabraka

Neli -

Jeden plot ze smrčků.Ale ten je skutečně stříhaný.

JABRAKA

Keře pro volně rostoucí živý plot

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]