Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, poraďte mi, máme nový bazén se slanou vodou. Lze touto vodou zalévat třeba tráva a keře, nebo se to nemůže, aby se trávě a keřům neuškodilo? Po letní sezoně se bude upouštět voda, a je jí škoda do kanálu.
V bazénu se slanou vodou bývá soli řádově méně, než v mořské vodě. Než nechat trávník nebo keře trpět suchem, je asi lepší, ho touto vodou zalít. Při dešti se zbytky soli vyplaví. Kdyby byla sůl tak dobrý totální herbicit, asi by se používala místo roundupu.
Záleží na typu a propustnosti půdy, podle toho se vyplaví nebo také ne a zasolení půdy je velmi nepříjemný problém, který se pak už těžko napravuje.
V přírodě není slaná půda(ona asi ví proč),aproto do půdy nepatří:sůl,maziva(olej,nafta atd.),cukr,koncentráty.Jinde to draze likvidují,ze státního.
Sůl migruje s vodou, proto zalití zahrady vodou z bazénu, zahradu jistě nezasolí. Před lety jsem dělal na projektu takzvaných lizimtrů, což jsou takové sondy podél silnic a sledovalo se zde zasolení půdy a půdní vody v okolí silnic, kde se intenzivně solí. Výsledek byl ten, že intenzivní solení nemá dlouhodobý vliv na zasolení půdy. Sůl z půdní vody velmi rychle zmizela, prostě odtekla zpět do moře, protože na to aby jste z vody odfiltrovali sůl, půda opravdu nestačí, je na to třeba reverzní osmóza, takže sůl putuje s vodou pryč. Nicméně rostlinám to většinou nedělá dobře, i když u zimního solení je koncentrace mnohem vyšší. Další problém je že slaná voda vyplavuje například vápník z půdy a mění tak dlouhodobě charakter půdy, prostě bude pak půda kyselejší. Závěr katastrofa se nastane, rostlinám to neprospěje i když při koncentraci bazénové vody 0,3% Chloridů by to většinou měly přežít bez větší újmy. Pokud máte moc zásaditou půdu a chcete kyselejší, tak až budete na podzim vypouštět bazén, můžete to zkusit a na jaro to rostliny už nijak neovlivní.
Po konzultaci s profesorem pedologie jsem došla k závěru, že by to problém být neměl. V mém případě jde asi o 25 kubíku vody s koncentrací soli 0,3-0,5% rozprostřených na ploše asi 400m2 - zahrada. Je dobré to naplánovat tak, aby to pak promyl déšť a co nejrychleji z vrchní vrstvy půdy odplavil. To se děje lépe pokud je půda propustná. My máme jílovitou, ale přesto by to neměl být takový problém. Zvlášť když jde o podzimní upouštění, kdy prší hodně. Dál to může ovlivňovat pH půdy. Také není dobré lít to k citlivým rostlinám na zasolení.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.