Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Echinacea-pěstování doma?

Od: turkula odpovědí: 2 změna:

Jde pěstovat Echinaceu doma? Mám semínka prostě zasadit do květináče?

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

poiu*
hodnocení

2x

Zdravím, vyloženě doma asi pěstovat nepůjde, je to venkovní rostlina, nejvýš tak na balkoně.

Nejprve semínka vysejte do výsevního substrátu, až vyrostou menší rostlinky, tak ty nejsilnější přesaďte na trvalé stanoviště.

 

hodnocení

0x
avatar viky

Jestli chcete pěstovat Echinaceu doma, tak z ní nikdy nebudete mít léčivku. Echinacea se vysazuje přímo na stanoviště venku, kde se bude pěstovat. Pro léčebné účinky je potřeba stáří rostliny 4 roky.

Info z netu. jaruna7.bloguje.cz/...

Jak se pěstuje a co se kdy sbírá.

Využití

Užívá se zejména kořen, ale také květ nebo list. Kořen se dobývá na podzim ze 3 až 4 letých rostlin, listy je nejlépe sbírat v době květu rostliny. Kromě prevence infekčních chorob, která byla vědecky prokázána, patří k jejím přednostem i to, že se člověk při jejím pravidelném užívání subjektivně lépe cítí. K prevenci se používá jedna lžička tinktury ráno nalačno. V době, kdy kolem nás zuří chřipková epidemie, bereme jednu lžičku také večer. V době nemoci se doporučuje užívat jednu lžičku každé 3 hodiny. Na nehojící se rány aplikujte echinaceu ve formě masti.

Jde o poměrně nenáročnou rostlinu, které vyhovuje chudší, kamenitá, dobře propustná, mírně kyselá půda a slunné stanoviště. Množí se semeny, dělením trsů nebo kořenovými řízky. Pěstuje se v několika odrůdách, které se liší barvou květů (purpurové jazykovité květy a oranžové trubkovité, růžové jazykovité a hnědé trubkovité, bílé jazykovité a žluté trubkovité).

Účinné látky
Obsahuje estery mastných kyselin, polysacharidy, seskviterpenické alkoholy, dihydroxinardol, silice, třísloviny a další látky. Echinacea má celou řadu léčivých účinků. Po zevní aplikaci Vám zhojí rány a zranění. Mnohem významnější je však její vliv na zvyšování imunity organismu. Vede k aktivaci bílých krvinek, tzv. lymfocytů, které jsou schopny pohltit původce infekce přímo v organismu člověka a také produkovat protilátky. Díky tomu vykazuje značnou antibiotickou aktivitu, a to nejen proti bakteriím, ale také proti virům.

Co se sbírá?

Rostlina je využívána celá, nejúčinnější částí je kořen, potom květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim, květ a list v době květu. Z rostliny se také lisuj

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]