Nejste přihlášen/a.
Skutečně pro exaktní měření pH je potřeba udělat výluh,podle mých zkušeností není třeba až takové superpřesné měření.Stačí,když zemina má charakter kyselé,neutrální,nebo alkalické reakce.A na to skutečně stačí obyčejné lakmusáky.Já bych se spolehl na to,že výrobci substrátu jsou solidní a nemají zájem klamat v tomto směru spotřebitele.
V podstatě se dá říci,že substrát s vyšším podílem rašeliny bude mít zcela jistě kyselou reakci.Směs s větším podílem jílu a písku se bude spíš řadit k neutrální reakci a vápnité půdy budou slabě alkalické.
JABRAKA
pH papírky se použít dají ale jejich hodnota je tak trochu orientační i když v tomto případě patrně postačující. Pro zjištění pH půdy se odebere asi 10 g vzorek, který se rozmíchá v 30 ml vody a po asi 10 minutách změří hodnota pH.
Proč tě ten pH metr zklamal?
Očakával som, že substrát po navlhčení bude ph-metrom merateľný. Žiaľ, či ho strčím do mokrej rašeliny (nízke ph) alebo do mokrého dolomitického vápenca, stále ukazuje rovnaku hodnotu. A to som pri jeho kúpe nečakal, že sa takto bude strávať.
! měří se NE substrát, ale výluh substrátu ve vodě, je na to i vypracovaná metodika, teď nevím kolik přesně hodin, a měření se opakuje, zkuste to po 12 a 24 hodinách, samozřejmně že v laboratorních podmínkách by to bylo přesnější, třeba 100 gramů substrátu v 500 ml destilované vody, ale u vás bude stačit prostě hrst substrátu, HLAVNĚ používejte destilovanou vodu a raději si u ní před započetím práce změřte pH.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.