Nejste přihlášen/a.
Prosim o rady jak se starat o tuhle kytičku. 1. jak moc a kolikrát zalévat, jestli přímo nebo lít vodu do misky? 2. mam ji v malém průhledném kelímku, můžu ji takto dát do květináče?
Nezalévat, jen občas máčet v nádobě s velmi! řídkým hnojivem, vodu do misky nikdy ne, tato rotlina ji nemívá. Průhledný (nebo průsvitný) kelímek není špatně, tento druh rostlin v přírodě žije obnažen včetně kořenů, je to tedy přiblížení jeho původním podmínkám...
Zapátrejte ve zdejším vyhledavači pod pojmem PHALA či ORCHID. Naleznete řadu diskuzí s mnoha užitečnými informacemi.
Ahoj, pokud by se ti nechtělo pročítat jiné diskuse, tak jen úplně v kostce.
Zalévá se nejlépe měkkou vodou-nejlepší je dešťová. Měkká voda je základ-příliš tvrdá voda zasoluje kořeny. Pokud nemáš možnost schánět dešťovku, tak dobrá je třeba skutečně "Dobrá voda" bez bublinek (má vyhovující složení oproti jiným baleným vodám a minerálkám), pokud máš jen 1.kytičku, tak to není taková suma. Pokud bydlíš např.v Praze, tak tam je voda asi tak 2x koncentrovanější, než je ideál, ale Phalaenopsis není tak úplně nejnáročnější a pokud má jinak dobré podmínky, tak bude i tak dobře růst. Zalévá se buďto tak, že se květináč se substrátem jen prolije a nechá se okapat, nebo se celý květináček ponoří do vody až po okraj na pár minut až hodinu a pak se nechá okapat (nesmí stát dlouhodobě ve vodě, to by kořeny uhnily,proto se nezalévá jako ostatní květiny). Průhledný květináč je pro začátečníka úžasný v tom, že se pozná podle kořenů, kdy květinu zalýt-když má kořeny zelené a substrát vlhký, tak ještě ne a když kořeny zestříbří(zešednou, jsou suché)- tak ano - průměrně je to 1x týdně, ale záleží na ostatních podmínkách-jak je suchý okolní vzduch, jaká je teplota apod. Na přilepšenou je možné rosit listy a vršek substrátu a to denně, nebo ob den, ale jen listy, květy nikdy. Pozor, aby voda nezůstala v srdíčku rostliny, to by mohla začít hnít-pokud se to při rosení stane, tak vysušit.. Má ráda hodně světla, ale ne přímé slunce -to ji může popálit. Nemá ráda průvan a je choulostivá na mráz při větrání. Co se týká květináče, tak průhledný je ideální a rostlinka má ráda těsnější, takže bych ji nepřesazovala-až tak za 2, nebo 3roky. Může se takto dát do ozdobného obalu-nejvhodnější je ale přímo na orchideje-ty mají zvýšené dno pro odtok vody po zálivce a nejlepší je průhledný, ale není to nutné pouze vhodnější. Důležité je to zvýšené dno, aby květináč nestál ve vodě-pokud už není k dispozici tento speciální obal, dá se to nahradit třeba kaménky na dno a dávat pozor, aby voda nedosahovala na substrát, který by ji sál). Co se týká hnojení, je dobré to listové-speciální na orchideje - postřik na list asi tak 1x za 14dní, nebo ve stejném intervalu dát hnojivo do vody, ve které se namáčí, nebo prolévá- je opět jedno, jakou formu zvolíš a jde to i bez toho. V zimě nehnojit. To jsou jen mé poznatky, třeba někdo poradí lépe. Hodně štěstí při pěstování.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.