Jak na zahonek s cibulovinami

Od: odpovědí: 2 změna:

Dobrý den

Potřebovala bych poradit jak se záhonkem, na kterém jsou již zasázené nějaké cibuloviny. Koupili jsme si zahradku, která byla několik let neudržovaná. Je tam několik záhonků, ze kterých postupně začínají vylézat cibuloviny (zatím to vypadá na tulipány), ale postupně začne vylézat i něco dalšího. Chtěla bych většinu záhonků zredukovat a nechat tam jen jeden veliký u hlavní brány a nevím jak správně na to. Ty z těch menších záhonků potřebuji někam přesadit, asi do toho velikého, ale kdy? Až odkvetou? Když se ale začnu vrtat v tom velkém záhonku, tak můžu poničit další květiny, které tam mohou vyrůst (třeba letničky).

Moje představa je taková, že bych chtěla letničky z toho velkého záhonu úplně odstranit a nechat tam pouze cibuloviny s tím, že na jaře by tam měly být ty klasické jako sněženky, bledulky, tulipány, narcisy + nějaké ty krokusy atd. a až by odkvětly tak by začaly růst např. jiřiny, nebo lilie. De to vůbec takto zkombinovat? Mám třeba ty cibulky vždycky vykopnout a dát do květináčku? abych věděla, kde je a už ji nemohla příště vykopnout. No nevím vůbec jak na to. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Napadá vás něco? Popř. bych ještě potřebovala zda se ty cibulky musí vždycky napodzim vykopnout nebo tam mohou zůstat. Letos tam zůstaly a taky krásně lezou. prosím poraďte mi někdo.

2 odpovědi na otázku

 

 


0x

luuca. Na té své zanedbané zahradě můžete mít opravdu plno cibulovin a trvalek. Jestli můžu doporučit, tak vyčkejte do konce dudna, to už by většina rostlin měla mít listy venku a tak je můžete poznat. Byla by škoda se jich zbavit a pak je za drahý peníz kupovat.

Jarní cibuloviny jdou krásně kombinovat - jak s trvalkami (Vy jim nesprávně říkáte letničky. Letničky se sázejí pouze na jeden rok. Nejsou schopny přežít naši zimu. Mnohdy se samovolně vysemení a příští rok vyrostou ze semínek znova. Jsou ceněny především proto, že opravdu bohatě kvetou většinou po celé léto i dlouho do podzimu. Na rozdíl od trvalek, které přečkají zimu a každý rok vyraší znovu. Většinou nekvetou tak dlouho, jako letničky), tak s cibulovinami, které kvetou později. Já toto řešení doporučuji klientům. Zasadit skupinku brzo kvetoucích cibulovin a hned vedle nich dát ty déle kvetoucí. Nebo mezi cibuloviny dát různé trvalky nebo i letničky. Prostě vytvořit takové ostrůvky věčné zeleně . Má to několik výhod. Záhon nevypadá roztříštěně, ušetříte mnoho místa. Ušetříte i zálivku i hnojivo.

Pokoukejte ne netu, je tam plno rad. jak rostliny kombinovat.

Cibulky nemusíte každý rok vykopávat. Jistě, jsou cibuloviny, u kterých se to doporučuje. Ale Vy tam máte ty odolnější druhy, tak je to zbytečná práce.

Odkud asi jste? Miluji tuhle práci a ráda Vám přijedu třeba i poradit (teda jestli Vás mám někde poblíž svých cest) . Jen pro radost z toho, že se našel zase jeden "blázen" co miluje kytky ;)*placni*

 


0x
avatar jabraka

Pokud vyčkáte jeden dva týdny,většina tulipánů vykvete.Ostatní plochy,kde se budou zelenat jen listy,klidně rycími vidlemi zryjte a cibule vyhoďte.Ty,co vykvetou,si označte a v červnu opatrně vyrejte a nechejte v suchu a stínu zaschnout.Mezitím si připravíte místo,dobře vyhnojený záhonek(uzrálým kompostem) a v září očištěné a namořené cibulky - jen ty větší- sadíte.Plochy,které tím pádem zůstanou volné,osadíte letničkami z koupených semen.Na podzim sazené tulipány mohou zůstat na místě dva roky.Pak se postup zopakuje.Kdyby se nechaly na místě víc jak dva roky,cibule se zeslabí natolik,že kvést přestanou.

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]