Rychleji rostouci borovice na zahradu

Od: odpovědí: 3 změna:

Ahoj, ma nekdo zkusenosti s borovicema? Premyslim o nejake pekne a rychle-rostouci solitere do vetsi zahrady, sire do 7m a vyska max 20m. Na netu nic moc a zahradnici kterych jsem se ptal si malinko protireci a nabizeji mi kultivary ktere jsou zakrsle nebo pomalu rostouci. Diky

3 odpovědi na otázku

 

 


1x
avatar floro

Pěkný den, konečně někdo, kdo chce pořádný strom :) Rychle rostoucí a plně mrazuvzdorná je Pinus peuce, až 25 - 30 cm za sezónu. Potřebuje slunce, nepřemokřené půdy s nižším obsahem vápníku. Pinus schwerinii má krásné dlouhé jemné jehlice, vyžaduje naopak vlhčí půdy, ale také bez vápníku. Pinus strobus (vejmutovka) roste rychle, v deseti letech má až 6 m, ale je vyšší až 35 m (ale to tuž tu nebudem :), Pinus wallichiana je původně vysoký strom, u nás ale podstatně nižší, Pinus rigida u nás doroste do 10 - 15 m. Pinus contorta do 25 m, zajímavá pokrouceným růstem, dobře odolává silným větrům. Nezapomeňte při výběru zohlednit nadmořskou výšku a půdní podmínky na zahradě.

 


0x
avatar megacruiser

Osobně používám při výběru borovic následující metodu: najdu si okraj borového lesa nebo nějakou solitérní borovici a když se mi líbí její stavba a velikost, vyrýpnu si pod ní malý "semenáček" a ten si přesadím. Je prakticky jistota, že bude za pár let vypadat stejně. Pokud tam žádné nejsou (třeba v nějakém arboretu), vezmu šišku a borovici vypěstuji ze semínka. Není to složité, vyklíčí v pohodě.

Citlivým vyrýpnutím malého semenáčku přírodu nepoškodíte - stejně by nemohl pod velkým stromem pořádně růst a pokud jich tam jsou desítky, aspoň ty ostatní budou mít víc místa. Větší borovice přesazovat nejdou - jejich hlavní kořen vede přímo dolů a pokud ho useknete, borovice už stejně pořádně neporoste.

 


0x

doporuciji zahradnictvi Zizka v Dolni Brusnici,maji dost prehledny web a udaje i s obrazky.Take maji dost drevin u domu jiz zvrostlych ,takze je mozno porovnat,jak vypadaji velke.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]