Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Pozná někdo co to je

Od: dracek* odpovědí: 17 změna:

Dobrý den,mám dotaz na dnešní procházce jsem našel divnou rostlinu ,je ale pevná jakoby dřevitá každých pár cm má kořínek nezná ji někdo? říkám tomu plazivý smrček ale nená to s ním nic společného,stětiny jsou na dotek měké ,


Pozná někdo co to je

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

limetka*
hodnocení

5x

Dráčku, je to plavuň vidlačka - procházel jste se nejspíš ve smrkovém lese možná na Českomoravské vrchovině nebo ještě někde nadmořsky výše, že jo?

dracek*

Limetko ,no to je to že né kousek od Chebu :))

 

hodnocení

2x
avatar atrama

Též si myslím, že to je Plavuň vidlačka, je to hodně rozšířeno ve vyšších polohách, nad 600 metrů...Její větvičky jsou podobné aurekárii...

papene*
*cteni*
Vřele doporučuji čaj z plavuně při dně a revmatis

mu i tehdy, když se již ukazují změny v kloubech, dále při chronické zácpě a zlaté říle (hemeroidy). Lidé, kterí mívají běhavku, musí pít čaj se zvýšnou opatrností, protože by mohli dostat křeče ve střevech. Plavuň se nesmí nikdy vařit, smí se poue spařit vřelou vodou. Čaj se používá i při všech onemocněních močového ústrojí, pohlavních orgánů, při bolesti i zatvrdnutí varlat, při ledvinovém písku, ledvinových kolikách.
Plavuň je nepostradatelná při zánětech jater (hepatitidě), při chronickém bujení vaivového tkaniva jater (fibróze), a to i tehdy, když se jedná o krajně povážlivý stav. Rekonvalescentům napomáhá velmi rychle k obnovení plných sil.
Plavuň je tak významnou léčivkou, že dokáže navrátit život i nevyléčitelným případům, a proto, když poznáte, že někdo má cirhózu jater, která jde ruku v ruce ss noční záduchou, povzbuďte ho a upozorněte ho na naši plavuň vidlačku. Plavuň může vrátit k životu i lidi, kteří trpí zhoubnou chorobou jater - rakovinou.
Plavuň e možno vylčit i křeče v nohách i lýtkách a to tak, že šlahouny plavuňe omotáme kolem bolestivé končetiny. Plavuň totiž patří mezi rostliny, které hromadí radioaktivitu.
Plavuň pomáhá i při křčích močového měchýře, stačí jen přiložit látkový sáček s plavuní na dané místo a po několika dnech nošení se křeče vytratí.
Vysoký krevní tlak, který má většinou původ v hyperfunkci ledvin se dá také léčit plavuní. Stačí přiložit naplněný pytlíček na oblast ledvin. Následují den se krevní tlak o poznání nižší.
Při křečích v lýtkách se dá plavuň do ručníku a ováže se jí lýtko. Můžeme však použít i koupel nohou, při křečích měchýře i sadací koupel.
Po zraněních a po úrazech zůstávají často jizvy, které vyvolávají křeče.
Jeden vojenský invalida měl na zádech takovou jizvu že se do ní mohla vložit ruka. Tato jizva mu velmi často způsobovala bolestivé křeče, které rovázelo silné pocení na celém těle. Bolesti se rzšířily až na kůži hlavy. Po třiceti letech utrpení zbavily tohoto muže bolestí obklady a koupele z plavuně.
Výtrusy z plavuně, které lze v některých lékárnách dostat pod názvem plavuňové spory, pomohou těžce nemocných s otevřenými ranami a v krátkém čase se jim rány zacelí. Plavuňové spory otartně a jemně naprášíme na celou otevřenou ránu. Většinou se dostaví již po prvém použití cetelné zlepšení.
Způsob užívání
Příprava čaje: zarovnanu čajovou lžičku plavuně zalijeme litrem vroucí vody, necháme krátce vyluhovat. Nevaříme! Pijeme po doušcích jen jeden šálek denně, nejlépe ráno na lačno, 1/2 hodiny před snídaní. Při cirhóze a rakovině jater pijeme denně 2 šálky.
Obklady: Sušenou plavuň v šáčku z plátna přivážeme na příslušné místo. Přikládáme na noc. Takový šáček si udržuje svou působnost jeden rok.
Sedací koupel: Použijeme jen pů vědra čerstvých anebo 100g sušencýh bylin a 6-8 litrů vody. Byliny se vyluhují na studeno přes noc. Následující den se množství nahřeje a výtažek se vyleje do koupele. Koupeme se 20 minut. Voda musí dosahovat až nad ledviny, ale srdce musí být nad vodou.
UPOZORNĚNÍ!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem!
Je nutné dodržovat údaje uvedené při jednotlivých rostlinách Vodu z koupele můžeme ještě dvakrát použít, musíme ji ale ohřát.
Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka: bylinky.kvalitne.cz

 

dracek*
29.11.09 20:02
hodnocení

2

Pozná někdo co to je #2
dracek*
29.11.09 20:03
hodnocení

3

Pozná někdo co to je #3

 

xoxoxo
hodnocení

0x

Mohl by to být nějaký typ vřesu.

dracek*
hodnocení

vřes to určitě není ,todle vypadá jako plavuň ,dlouhé oddenky a po pár centimetrech kořínek

 

dracek*
hodnocení

0x

Tak je to zvláštní ,našel jsem jí v pískovně za barákem,cca 400 metrů nad mořem,porost na jednom míště poze bříza na druhém jedna borovička jinak mech a tráva ale i tak děkuji za odpovědi :)

papene*

;)Tak ji tam zavál vítr.*dril*

dracek*

i to je možné ,ale bude to mít na svědomí asi ptactvo :)

limetka*

Pátrala jsem pátrala a vypátrala:

Celkové rozšíření: na celém území ČR roztroušeně. Rozšíření např. na Karlovarsku: např. naturová lokalita "Bečovské rybníky", PP Homolka, v oblasti Jelení v Krušných horách, v okolí obce Přebuz a Bernov . Biotop: světlé jehličnaté lesy, vřesoviště, suché pastviny, na kyselých půdách. Mimo Středozemí roste v celé Evropě.

doplněno 01.12.09 13:55:

A ještě malé upozornění závěrem - je chráněná, tak s tím sběrem na čajíčky nevím nevím...

dracek*

tak to je dobře Limetko že to vím už je to druhá věc která je tu chráněná ,ta první je ropucha krátkonohá :) je snad jen tady u nás a pak ve francii

 

limetka*

Z té si ale čajíček nejspíš nikdo hned tak neudělá *kafe**blee**blee*

Jinak je sice nejvzácnější ropuchou střední Evropy, ale žije v západní a střední Evropě až po severozápadní Rusko. Místy i v Anglii a Irsku. Na jih od Alp se nevyskytuje. Její přirozené rozmnožovací teritorium je ničeno především rekultivacemi.

dracek*
hodnocení

no to by byl čajíček,nechutný a při přistižení i sakra drahý :-D

 

zm
hodnocení

0x

Dráčku, tak bych řekla na 100 %, že je to plavuň vidlačka, a je doopravdy chráněná, tak netrhat!

dracek*
hodnocení

sice sem kousek utrhnul(cca 20 cm) ale pro vědecké účely ,né že bych byl vědec ale chtěl sem vědět co to je :-D

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]