Nejste přihlášen/a.
Zdravím všechny,
měla bych dotaz. Koupili jsme chatu z 80 let, kde jsou dělané schody a stupňovité terasy ze starých železničních pražců. Některé se už rozpadají vlivem počasí, některé sice ještě drží, ale čas se na nich určitě podepsal. Je ale pravda, že občas slabě cítit jsou, není to ale moc. Určitě je ale dáme pryč jako nebezpečný odpad. Má otázka spíš je, jestli je teď vůbec vhodné na tuto zahradu s chatou jezdit nebo spíš počkat až se dají pražce pryč. Navíc v těhotenství, tak nevím, jestli se mám bát nějaké silné toxicity, která se může uvolňovat do vzduchu...zase jsou to léta, co tam pražce jsou. Popř. neexistují nějaké měřící přístroje, které by vám změřili obsah špatných látek ve vzduchu a půdě?
Díky za názory.
KS
Nepropadej panice, kdyby to nějak extra vadilo, tak by dávno musela pochcípat polovina zahrádkářů a kolem starších kolejí by byla poušť bez života...
Víc bych se bál třeba polykarbonátový kojenecký flašky (Bisfenol)...
No tak trochu praxe - tlaková impregnace dřeva za horka - tak se nazývá ta procedura, kterou se ošetřovaly nejen pražce, ale také třeba sloupy pro rozvody elektřiny, ale i spousty dalších prvků různých dřevěných konstrukcí , běžně přístupných ve veřejném prostoru. Tohle se dělalo v Jihomoravských dřevařských závodech v Bystřici p.H. Jako studenti jsme tam chodili i na praxe, brigády a pod. Takže pokud by ta impregnace byla jen z části tak toxická, jak zde předhazujete, tak už polovina obyvatel Bystřice vyhynula, protože nejen, že s tím pracovali, ale jak už to v socíků chodilo dělali z těch trámců všemožné tarasy, kůlny, chaty a pod. Neříkám, že bych to chtěl popíjet, ale dost mi to připomíná značně nafouklou bublinu okolo intoxikace azbestem. Představte si, že krom výše uvedeného, tedy že jsem se pohyboval běžně v místech intoxikovaných impregnací, ještě jsem po skončení průmky pracoval ve stavební truhlárně, kde jsme krom oken a dveří taky prakticky stále vyráběli meziokenní prvky do bytovek, kde vnější záklop byl z azbestocementové desky tl. 12mm. Takže jsm je řezali, vrtali atd. . Tím neříkám, že bych se s chutí rochnil ve všem toxickém. Jen naznačuji, že není důvod zbytečně panikařit.
Hned bych pražce vyměnila. I nejbližší zeminu, i když je to hodně pozdě. Co voda? Ve vzduchu se to sice naředí, a když je to tam léta... Spíš v půdě bude "bordel". Zeleninu z okolí bych teda nejedla. Jedině dát vzorky půdy z různých míst a vzdáleností na rozbor.
Díky za odpověď. Voda tam vůbec není, žádný vrt nic. Sousedi teda vedle mají. Navíc je to zahrada ve svahu... neudržovaná, zatím se tam nic nepěstuje. To leda asi vlastní vyvýšené záhony pak, skleník...spíš mě zatím jde o ten vzduch, abych se nenadýchala něčeho toxického z nich..ty vzorky budou potřeba, ještě jednou díky
Pražce se imregnovaly karbolkou, což je látka na bázi fenolů a kresolů. Dříve se chodby a třídy škol uklízely přípravkem Lyzol, což je čistící a desinfekční prostředek na podobné bázi. Fenoly a kresoly jsou sice látky toxické, ale hlavně pro mikrobiální život, pro teplokrevného živočicha je spíše žíravá, dobře se vstřebává kůží (proto byly kresolové čistící přípravky nahrazeny jinými). Domnívám se, že pokud se něco dostalo do půdy, tak rostliny to metabolizují, určitě to nebude obsaženo v plodu. Pražce je třeba vyhodit, ale není třeba nad zahrádkou lámat hůl.
O ten smrad nejde (nebo jen minimálně), ale jestli se tam léta louhovala ta karbolka do půdy, tak bych to v mezích možností vyhodil i s částí okolní půdy a rozhodně bych poblíž nepěstoval zeleninu. Jak moc je kontaminovaná voda se těžko odhaduje, ale nějaká kontaminace tam bude. Když to tam je desítky let, tak teď už je jedno jestli to vyhodíte hned nebo za rok. Spíš jde o to, jestli v okolí vůbec buce možné něco pěstovat (i potom, co to vyhodíte).
Nikdy bych takovou chalupu se zamořeným pozemkem nekoupil. Pokud chcete pozemek vyčistit, tak vás čeká hodně bagrování a likvidace nebezpečného odpadu. Těhotnou ženu a následně malé dítě bych tam nepouštěl. Tady máte odkaz na laboratoř, která provádí rozbory. agservice.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.