Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, prosím o radu co mi to vyrostlo na zahradě, ale hlavně jak se jí zbavit. Před dvěma lety se objevily koncem jara listy této rostliny v záhodě jahod, tak jsem si řekl, že ji nechám vykvést, a to byla chyba. Místo květu se na konci léta objevily další listy v okruhu asi jednoho metru od původní rostliny. Takže ty jsem už vykopal a zjistil jsem, že rostou z hloubky z bílého kořenu. Na podzim při rytí jsem zjistil, že kořeny se rozrůstají vodorovně v hloubce dvacet až třicet centimetrů až na jílové vrstvě. A z každého kousku kořenu co zůstane v půdě po čase vyrůstá další rostlina. Nynější stav i přes mou snahu je kytka rozlezlá v průměru tři metry. Zkoušel jsem listy potírat i roundapem, ale ty hluboké kořeny stejně nezlikviduje. Děkuji za rady.
Tak tyhle listy podbělu jsme chodili každoročně sbírat a sušit. Celou půdu velké vily jsem jimi pokryla. Pěkně kladené vedle sebe na rozložených Rudých právech. To byla kila, co jsem nasušeného podbělu nanosila do školy. Máte pravdu, na jílové hlušině rostly. Možná by jim vadilo pořádné /živočišné/ vyhnojení. Jinak je můžete dodávat farmaceutům, a hned máte byznys. I květy se vykupují.
Děkuji za reakci, že by to měl být podběl mě ukázala i aplikace PlantNet, ale mě to nikdy nevykvetlo a podle obrázků na internetu mě přišlo, že má podběl asi jiné kořeny. Asi se tedy smířím s tím, že mi zahrádku pomalu zaplevelí léčivka
Podběl kvete už někdy v březnu, sotva sleze sníh, kdy ještě nemá pořádně listy. Jsou to takové žluté hvězdičky, co pak jako pampeliška mají ta semínka - padáčky a tím se rychle šíří. Sklízí se sotva rozkvetou. Staré květy se už nehodí, snadno se mění na to chmýří. Listy se sbírají hned po odkvětu - mladé. Asi tak v červnu. Jak usušené květy i listy musí zůstat absolutně suché a nenamačkané, jinak se znehodnotí. Dělají se z nich léky proti kašli. Jeho název Tussilago známe z názvu kapek Tussilen. Jinak květy patří k těm prvním včelařským.
Jediné, s čím se dá podběl splést, je devětsil lékařský. Ten má ale časem podstatně větší listy, až deštníky a kvete v předjaří, kdy ze země vylezou květenství, takové bleděrůžové až fialové palice. Nebo spíš devětsil bílý, který je trochu menší a paličky květenství bělavé. Jenže devětsil roste ve vlhkých převážně horských údolích- typický pro Jeseníky. Lidi mu říkají mylně lopuch, což je bodlák, co se chytá na tepláky... Devětsil se nevykupuje. Používali ho k vykuřování a žvýkání v dobách morových.
Však jsem mu to včera napsala, že je možná záměna. Ty listy jsou na podběl relativně velké. Uvidí zjara, až devětsil vystrčí jarní lodyhy, ty palice.
liska5: Tak ten Váš příspěvek teprve nyní čtu a tak se omlouvám. Takříkajíc neopičil jsem se a hledal alternativu k dotazu.
Ne, naopak, to je dobře, když se sejdou názory z různých stran. Pochybovat je tu na místě. Rostliny se začínají vzdalovat těm podbělovým. V té jílovici se zatím tolik neprosadily, jako v mokrém listí v údolích pod Rejvízem.
To bude ten podběl. My to máme doma na jednom místě a roste to jak blbé. Možná by vám pomohlo dát na ten záhon nějakou folii nebo i starý koberec, rok počkat a samo to zmizí. Sousedé takto likvidovali bršlici. Akorát se tedy musí čekat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.