Mezi nejčastější škůdce, kteří působí u smrků opadávání jehličí, patří mšice. Některé mšice jsou velmi drobné a pokud mají zelenou barvu, nemusí být na první pohled na stromku příliš patrné. Pokud se tedy jedná o mšice, nejlépe pomůže některý z prostředků proti savým a žravým škůdcům. Další častou příčinou opadávání jehličí je sypavka smrku. Tuto chorobu způsobuje houba štěrbinatka smrková (Lirula macrospora). Sypavka smrku je jedna z nejrozšířenějších houbových chorob smrku, která napadá jehlice. Tato choroba způsobuje opad jehličí a tak snižuje estetický dojem ze stromu. Závažné infekce mohou u dřevin způsobit zpomalení růstu a oslabení stromů. Úhyn stromu však ve většině případů nehrozí a tak se většinou kromě prosvětlení husté výsadby žádná další opatření neprovádějí. Nepíšete, jak starý smrk je. Důležitou roli v prevenci podobných chorob hraje výběr vhodného stanoviště. Nemělo by být vlhké s malým pohybem vzduchu. Také příliš husté výsadby příznivě působí na rozvoj infekčních chorob.
V mém okolí, malé, staré sídliště na kraji Ostravy, pošly takto, jak je na foto, všechny smrky. Úpně všechny. Byly vysázeny v 50tých letech. Jeden, hodně starý, se drží, ale už ho prořezávali, protože je také napadený. Ti pracovníci říkali, že jsou to mšice a snad prý i na kořenech. Nejprve odešly stříbrné a pak ty ostatní. Byl to smutný pohled. Borovice a modříny těm potvorám nechutnají. Ty se drží.
Bývají to mšice i na kořenech. Stromek odejde... A na velkých smrkách je to kůrovec, který dělá chodbičky pod kůrou, až strom uplně uschne... Lesy na Vysočině i jinde začínají už připomínat měsíční krajinu, bohužel smutný pohled...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.