Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak pěstovat

Od: zdena51* odpovědí: 3 změna:

Dobrý den, prosím poradí mi nějaký odborník co je to vlastně za rostlinu a jak bych jí měl pěstovat? Původně na kmenu bylo několik krásně zelených listů a ty postupně opadávají. Rostlina je na světlém místě v pokoli směrovaném na sever,bez přímého slunce a zalévám jí 1x týdně. Domnívám se, že je to nějaký druh fíkovníků, kde se doporučuje jeho zkrácení, ale není mi to úplně jasné. Předem mnohokráte děkuji za každou radu.


Jak pěstovat
Jak pěstovat #2
Jak pěstovat #3

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

idanova*
hodnocení

0x

Zdravím. Toto nebude fíkus, přijde mi to spíš jako kávovník, kterému se hodně špatně daří (může to být i čajovník či citrus, z fotky nelze poznat velikost listů). Každopádně je to dřevina, tropická, která je přelévaná => tím jí uhnívají kořeny => proto trpí nedostatkem živin a vláhy (i když zemina vypadá hodně mokrá), zároveň nedostatkem světla a tepla. Není tu v rovnováze množství vody : světlu : teplotě. Ida

 

15.01.22 02:37
hodnocení

0x
Jak pěstovat #4

Aby citrusy dobře prospívaly, musíme jim vytvořit vhodné pěstební podmínky. Přes léto se bude rostlinám nejlépe dařit na venkovním stanovišti. Postavte je na terasu, na balkon, nebo do zahrady. Letnění jim vyloženě prospívá, příznivě působí na jejich růst a atraktivní vzhled rostliny, významně se podílí i na dobrém zdravotním stavu. Přes léto pravidelně zaléváme a jednou za 14 dnů hnojíme speciálním tekutým hnojivem na citrusy. Hnojivo má dobře sestavený poměr živin a obsahuje i dostatek železa, které chrání rostliny před žloutnutím listů – chlorózou.

Na podzim musíme rostlinu přenést na bezmrazé místo k přezimování. Citrusy vyžadují zimní klid a zimování na světlém místě. Ideálně by měly být teploty kolem 5–10 °C. Nejvhodnějším zimovištěm je prosklená lodžie, studený skleník, hala či chodba. Přes zimu je nehnojíme, zaléváme jen mírně v závislosti na teplotě. Postupně s prodlužujícími se dny můžeme teplotu zvedat, do začátku dubna by ale neměla vystoupat nad 18 °C.

V předjaří, koncem února a v březnu, se rostliny probouzejí, začínají rašit a růst. Pokud v zimě opadala část listů, brzy je nahradí nové. Postupně se začínají tvořit i nové květy. V květnu, kdy už je tepleji a nehrozí pozdní mrazíky, rostliny opět vyneseme ven.

Citrusy špatně reagují na přetopené byty a na nesprávný režim. Často se stává, že je v zimě, kdy potřebují klid a mírnou zálivku, umístíme do tepla a zaléváme přes míru. Rostlina pak chřadne, shodí listy a může i odumřít. Další špatnou kombinaci představuje teplo, sucho a suchý vzduch. Škůdci takové prostředí vyloženě milují a nedají na sebe dlouho čekat.

DO ČEHO SÁZÍME?

Všechny citrusy vyžadují propustný a výživný substrát se slabě kyselou půdní reakcí pH 5–6,5. Vhodná je směs rašeliny, kompostu a hrubšího písku nebo agroperlitu v poměru 2:2:3. Substráty pro citrusy se dají koupit již namíchané. Na dno nádoby nezapomeneme dát drenážní vrstvu.

Velikost nádoby by měla být úměrná velikosti rostliny. Mladé citrusy přesazujeme jednou za 1–2 roky, starší rostliny jednou za 3–4 roky. Někdy také stačí odstranit z květináče co největší množství staré zeminy a nahradit ji čerstvým substrátem. Jednou za čas je ale přesazení nezbytné. Při přesazování zkrátíme rostlině kořeny a přesazujeme ji vždy do nádoby, které je jen o jedno až dvě "čísla" větší.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]