Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
kdy se řežou /množí/ alchamainova borůvka?
Děkuji.
Jak rozmnožit muchovník. Muchovník můžete rozmnožovat ze semen, řízků, takzvaných odkopků nebo roubováním. Úspěšnost a způsob rozmnožování závisí na druhu muchovníku, který pěstujete, a také od jeho životaschopnosti. Rozhodující je také rychlost růstu mladých rostlin. Některé odrůdy, například "Alaska", vyrostou za rok io více než 30 cm. Na druhé straně jsou tu pomaleji rostoucí muchovníky, například odrůda Thiessen. Rozmnožování semeny není jisté a zároveň extrémně zdlouhavé. Mnohé odrůdy muchovníků jsou totiž hybridy, no a z takových semen vám vyroste "něco", co nemusí být muchovník. Druhým problémem je jejich klíčivost a životaschopnost. Některé semena nemusejí ani začít klíčit, jiné se zas nedožijí jednoho roku. Pokud byste se do toho přece jen rozhodli pustit, semena vysejte na podzim přímo na vnější stanovisko. Při předpěstování sazenic je dobré semena během zimy nechat vymrznout a vysít brzy na jaře, do výživného substrátu v interiéru. Rozmnožování z řízků se ukazuje jako nejjednodušší a nejúspěšnější. Odřezky odebírejte ze střední části zdravých rostlin. Měly by být polo-dřevnaté a dlouhé cca 9 – 14 cm. Odstraňte z nich všechny listy, kromě dvou vrcholových, a ty zkraťte na polovinu. Následně odřezky zapíchněte do méně úrodného substrátu. Vhodný je například písek s přídavkem hydrogelu nebo rašeliny. Čistý kompost či jiný substrát bohatý na živiny by mohl způsobit odehnívání částí řízků pod zemí. Je možné také použít stimulátor zakořenění, není to však nezbytné. Substrát udržujte vlhký, ne přemokřený. Je dobré ho zakrýt igelitovým sáčkem nebo jednotlivé odřezky přikrýt zavařovacími sklenicemi. Rozmnožování roubováním a odkopky. Roubování je vhodné pouze pro zkušenější zahrádkáře. Některé odrůdy navíc takové množení netolerují nejlépe. Postup je stejný jako při roubování jiných ovocných dřevin a keřů. Muchovníku by mělo dařit na podnožích z hlohu nebo jeřabiny. Odkopky, tedy mladé rostlinky, které začnou vyrůstat kolem dospělých muchovníků, je třeba odebrat alespoň s několika kořínky. Pokud budou pevně přilehlé ke kořenovému systému dospělé rostliny, použijte nůžky nebo nůž. Ihned po jejich odebrání je zasaďte na nové stanovisko. Je možné také jejich zakořenění v květináči, dejte si však pozor, aby substrát nepřeschl.
Pokud máte muchovník, kde je pod ním holá půda a né trávník, tak se dá kolem najít více malých semenáčků. Když jsem jich několik vysadila a vypěstovala z nich keříčky, tak jsem měla několik druhů. Jeden šel rychle nahoru a měl řídké střapce květů/plodů, další dva byly stejné, jako mateční rostlina, zatímco dva zůstaly trvale nízké a kompaktní a s dobrou plodností. K tomu řezu. Jelikož kvetou celkem brzy zjara a plodí dřív, jak jahody, tak tvarování, řez proveďte, až odplodí. Snesou jakékoliv zkracování. Ale stříhat se obecně nemusí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.