Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, milí rádcové. Dušičky jsou za dveřmi a každoročně si lámu hlavu nad tím, jaké přírodní materiály použít, aby venku v tom nevlídném a sychravém počasí dlouho vydržely. Jde mi hlavně o přízdoby. Chvojí, větvě z okrasných a neopadavých keřů, šišky, mech atd. - v tom ten problém není. Ale ta "třešnička na dortu". Slaměnky, makovice, bodláky, ale i dubové listí jsem kdysi zkoušela obarvit, vše ale vydrželo jen chvíli. Pak tyto přírodniny zplesnivěly. Použila jsem autolaky, akrylové barvy, ale i vosk. Vím, že existují barvy, které dlouho vydrží. Kde ale zjistit, o které se jedná? Viděla jsem vyhozený věnec ze štětky soukenické obarvený žlutou barvou. Bylo to zjara, někde na hrobě přitom vydržel celou zimu. Ptala jsem se sama sebe - jak je to možné? Poradí mi někdo ohledně barev, nebo čím dozdobit základ u vazeb, aby to bylo dlouho pěkné? V barvě bílé, žluté, oranžové, červené? Umělé květiny používám jen krajním v případě. Budu vděčná za Vaše rady, podněty, názory. Ráda se nechám inspirovat. Předem velice děkuji.
Ajajaj, dnes už nevím značku autolaků, které jsem v minulosti použila. Laky/barvy jsem nakonec využila na obrázky, tedy na papír a jiný savý materiál. Na přírodninách se časem začala odlupovat, přišla jsem na to pozdě. Až jsem se lekla při návštěvě hrobů, dekorace jsem měla na více místech. Zkoušela jsem i kukuřičné šustí máčet do vosku, ale stejně to nevydrželo, časem zplesnivělo. U mne je to vždy pokus - omyl. Nejsem profík, ale amatér. A nějaké znalosti a zkušenosti už mám, není to tak, že bych se s tvorbou vazeb či jiných dekorací teprve seznamovala. Stále hledám další možnosti...
Denny, každopádně Vám děkuji za čas, věnovaný této problematice. I za fotografické přílohy.
Nevím, jestli dovedu odpovědět na vaši otázku, protože se doslova děsím těch barevných kytic. Přijde mi to jako výhra ze střelnice. Čisté přírodniny, to je krása. Mahon s modrými kuličkami, tmavohnědé šišky, kopretina vratič, kousek černuchy, mochyně, bodláky a trávy na zeleném podkladě, to je elegentní, nevtíravá krása. Není potřeba kytice jako koš plný sušinek. Stačí jen využít kontrast a nechat vyniknout přírodu. Nechci vnucovat, je to věcí vkusu, jen nabízím inspiraci pro řešení.
Ano, o ten kontrast mi právě jde. Černuchu jsem jeden rok měla na záhonu, je velice dekorativní. Ale vhodnější je pro vniřní použití. Tam déle vydrží. Jako např. len, který kytici krásně doplní. Mochyni mám léta na jednom místě, ale příští rok se pustím do obnovy zeminy, letos už totiž nemá moc "lampiónků". Používám ji společně s buxusem, v této kombinaci je ten kontrast hodně znatelný. Děkuji za inspiraci.
Dušičkovou i vánoční výzdobu si dělám sama. Přírodní materiály jsou prima, ale jak píšete, brzy zoškliví, slaměnky a smilky s zavřou...Jinak barvy nepoužívám, nechávám přírodní. Pokud to chci pozvednout barevně, mohu dát větvičku rudých šípků, brslenu, dřišťálu...
Naučila jsem se poslední dobou použít drobné umělé květy nenápadných barev. Neměla jsem nikdy ráda ty voskované jiřiny a chryzantémy v křiklavých barvách, ale dnes se už dělají takové květiny, že vypadají skutečně jako živé. K tomu stuhu stejné barvy. Není to nic těžkého, koupím statici, chvojí, mahonii a asparágus mám doma. Květiny používám asi 2 roky, pak zase koupím jiné, stejně nenápadné. Jaga.
Stejně jsem dělala vázu do místnosti na Vánoce. Květ na Vánoce koupím rostlý. Kromě chvojí /mám ráda jedli/, dozdobím břečťanem s těmi jeho kuličkami a větévkami dřišťálu.
Všechno je to o zkušenostech, vysledovaných možnostech. Stačí zajít na hřbitov někdy v únoru či březnu, kde hroby nejsou pod sněhovou peřinou. Jeden hned pozná, co vydrží nejdéle. Třeba břečťan. Něco jiného je, je-li v zemině či omotaný kolem věnce. Vnukla jste mi nápad s tou jednou přírodní květinou - přikládám fotografii z Pinterestu. Děkuji za Vaši reakci i fotografické přílohy. Takový košík bych ani nemohla udělat, v našich končinách by na hrobě dlouho nevydržel...
Moje rada je, abyste přírodniny používala bez lakování a přikrašlování barvou. Dušičková vazba se dělá na Dušičky. Za pár týdnů se pak může vyměnit za vazbu vánoční. Je fakt, že na hrobech bývá na jaře vidět mnoho už nepěkných ozdob. Ale přání, aby něco zdobilo po dlouhé týdny a měsíce, je pouze přání zbožné.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.