Nejste přihlášen/a.
Mám trochu překombinovaný kompost. Okolní jehličnaté lesy požral kůrovec a tak je všude k sesbírání hodně pěkné kůry. Díky zahradnickému "nápadu" (tj. mylné informaci, že kůra působí zásaditě - je to naopak, (?)) mám vrsvy kůry v kompostu. Mezi trávou ze sekání. Nevíte prosím jak dlouho se kůra smrků a borovic kompostově rozkládá a za jak dlouho bude tudíž kompost použitelný? Budu pak mít něco "special"?
Máme kůru pod azalkama, rododendronama, vřesama, smrčkama, čechravama, kapradinama a borůvkama. Pod tyto kyselomilné se dá ten kompost dávat, i když kůra v něm nebude rozložená a ostatní ano. Jinak je to určitě na několik let a stejně to bude kyselejší. Možná zkusit nějaký urychlovač nebo dřevokaznou houbu. Někde si odebrat z pařezu po jehličnanu. Ale to nevím, to by byl experiment.
Zdravím. Tato kůra vydrží tak 2 roky, pak se začne rozkládat. Pokud nebudete mít vrstvy, ale obojí promícháte, proces se urychlí. Z trávy je kompost těžký, plný živin a dusíku. Z kůry naopak lehký a jen s málo živinami. Pokud jste namíchala kůru s posekanou trávou, budete mít pěkný lehký kompost, který ale bude mít spíš kyselou půdní reakci. Udržujte kompost stále vlhký, při zaschnutí se zastaví proces tlení a rozklad trvá déle. Klidně přidávejte další běžné materiály patřící do kompostu, včetně obalů od vajec, drnů trávy, plevelů (pozor na semena a vytrvalé kořeny), nekvalitní hlíny, větviček, listí... Až bude kompost "hotový", můžete ho použít všude, kde rostliny vyžadují kyselou zem. Kde je potřeba zásaditá půdní reakce, (nebo neutrální), upravte vápněním. Můžete přimíchat i písek, drcené vaječné skořápky... Míra kyselosti či zásaditosti se dá zjistit "testem" prodávaným v odděleních s hnojivy a postřiky. Ida
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.