Nejste přihlášen/a.
Jakákoliv dřevěná. Po plastu nebo plechu ptáčkům kloužou drápky. Dřevo nehoblované, třeba i s kůrou, aby se mohly zachytit drápkem. Ptáčkové si budku sami vyberou podle své velikosti. Do malé budky s malým vletovým otvorem vletí menší ptáčci, do větší budky větší ptáci. Do větší boudičky s větší dírou vletí ráda sova, dutých stromů je málo, sovy nemají kde hnízdit a tak jsou za budku pro ně vděčné a chytají myši v širém okolí.
Pan N.z Tuklat dělal budky (a umistˇoval je v obci i okolí) z různých materiálů a také jim dělal odnímatelný spodek, aby se budka dala před novou sezonou vyčistit od starého materiálu a trusu, což se málo ví a používá, ale má to jasné zdůvodnění. Stačí jednoduše dva hřebíčky na dolní okraj budky a na spodní díl a spojit drátkem drží to a snadno se oddělá, vyčistí a znovu zavře. Někdo zase vyrábí budky s odnímatelným předním dílem.
Také vysvětlil zásadní věc k montáži. Budka má na zadním dílu přitlučenou delší širší lať a za tu se dvěma hřebíky přitluče ke stromu. Nezatloukat až po hlavičku, aby šly případně vytáhnout. Stromu a dřevu to udělá mnohem menší škodu, vlastně skoro žádnou, jen maličkou jizvičku, než přidrátování budky k větvi nebo kmenu drátem, který se pak do rostoucího stromu zaroste, strom trpí a dřebo také.
Důležité jsou rozměry pro každý druh ptáka, dodržet průměr vletového otvoru, aby tam třeba sýkorkám nevlezl nějaký větší pták, pak umístění a natočení vůči slunku a ideálně ještě čistitelné- oddělávací jedna strana.
Netradiční tvorbu bych si nechala na výrobu krmítka nebo na hmyzí hotely.
Nevím, odkud jste. Pokud to nemáte daleko, stojí za to i s dětmi navštívit záchrannou stanici pro živočichy v Pavlově. Leží mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou. Prima je vycházka dlouhá pár kilometrů z nádražíčka ve Vilémovicích. Cestou do Pavlova potkáte ohromný tis červený, nejstarší nejen v Česku, ale v celé Evropě. Jeho věk je odhadován na 2000 let.
Ve stanici kromě zvířat uvidíte i vzory, jak mají správně vypadat příbytky pro různé ptáky. Je jich tam asi 15 a pro každý druh jiná.
Jenže, když jsem to naťukala, napadlo mě, že v této pitomé době bude asi stanice uzavřena. To by nevadilo, budky jsou vystaveny totiž venku, před vchodem. Ale jet tam jen kvůli budkám a zvířátka nevidět, to asi není příliš lákavé. Jaga.
Nejčastěji se dělají budky pro sýkorky nebo rehky. Nejsnažší výroba je z odřezků prken. Pro sýkorky je budka cca 15x15cm vysoká asi 25cm. Budka je celá uzavřená, stříška nebo dno je dobré udělat demontovatelné, aby byla možnost ji vyčistit. Vletový otvor je v horná části, má průměr kolem 3cm a nemá mít bidýlko. Pro rehka se děla tak zvaný rehkovník, ten má půdorysné rozměry asi 20x15cm, výšku kolem 15cm, čelní stěna se zadělá jen ze spodní poloviny, takže nahoře vznikne otvor cca 20x8cm. Budky pro sýkorky se obvykle věší na stromy v sadech, rehkovníky se umisťují pod převisy střech.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.