Nedaří se množit okrasné keře

Od: odpovědí: 2 změna:

Poprvé v životě zkouším množit různé okrasné keře v létě, např. kalina, zimolez, brslen, svída, motýlí keř, dřišťál. Dle návodu dám na 12hodin do tekutého stimulátoru, dokonce je pro jistotu ještě před zasazením "omočím" v práškovém stimulátoru. Některé jsem strčila pod sáček, jiné nechala na volno, v bytě na podlaze (světlo, ale ne přímé slunce). Ve stálé vlhkosti, ale buď zhnědnou nebo uschnou nebo zplesnivějí. Některé z nich množím na jaře bez problémů. Bojím se je strčit do skleníku, že by to horko nezvládly. Pokud některé přežijí, co s nimi na zimu? Venku v květináčích, do země, nebo je nechat doma? Děkuji za rady!

2 odpovědi na otázku

 

 


3x
avatar floro
Nejjednodušší je množit hrizenim.
S vlhkosti opatrně, jak píšete, tak vám hniji. Potřebujete zajistit větrání. Takže ideálně ven, pod stínící plachtu (taková ta, co se dává na ploty, ale jejíž původní určení je na tyto účely) na konstrukci místo foliace nebo skleníku.

 


2x

Některé keře jdou těžko. Záleží též na době, některé se ujmou víc zjara, jiné v srpnu. Mám zkušenost, že první odejdou ty tenčí málo dřevnaté. Jak jsou šťavnatější, snáze shnijí . Řízek by měl být odebírán nejlépe zrána. U některých se vyplatí vylomit ho tak, aby zůstala patka staršího dřeva. Nechat jen pár listů. Něco se líp ujme v mokrém písku. Když je mám v květináčích, úspěšnější bývají v hliněném, jak v plastu. Nemám na nich igelit, ale průhledné plastové kelímky. Dobré je chodit pod stromy, keře, kolikrát se najde výhonek z kořene nebo semenáč.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]