Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Co je to za plevel?

Od: josefdokulil odpovědí: 18 změna:
18 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

4x
avatar maky

Bršlice husí noha.

liska5

Není to Bršlice kozí noha? Ta se šíří pod povrchem oddenkama a brzy zaneřádí pozemek. Chutná králíkům.

Jj, Kozí noha *smich*

Údajně je léčivá, hlavně první lístky na jaře, máme ji také na zahradě, ale nikdy jsem se neodhodlala ji ochutnat. Chtěla jsem napsat Kozí noha a vyšla mi z toho "husí noha" :-D*alene*

liska5

To je skoro jedno, noha jak noha*smich*. Hlavně, že to je plevel veskrze úporný a rychle se rozlézá a množí z každého kousku oddenku.

Já jsem se s lidovým názvem husí noha (po dlouhé době nyní zde na poradně) setkala velmi ráda. I když kolegyně Maky později přiznala omyl. Ale je to opravdu omyl? To, že mě babička učila znát rostliny a tomuto plevelu říkala zásadně husí noha, může být jen krajové, případně babiččin omyl. Ale co ty nohy a stopy? Otisky husí a kozí nohy v blátě se velmi liší. A jen jeden z nich se nápadně podobá listu bršlice :).

bimbam, ted jsem z toho úplně zmatená, jestli jsme od malička říkali husí noha, nebo kozí noha. Možná fakt ta husí noha.:-D

liska5

Husí je mochna...

Mochna husí je taky plevel. Ta se používá při průjmech, zánětech a suší pro obsah selenu a na krvetvorbu

Liško, ale přídavné jméno je přece pouze přídavné jméno :). A rostlin spojených shodně s nějakým živočichem je přece mnoho. Kozí noha, kozí brada, hadí kořen, hadí mord, vlčí mák, vlčí bob, jelení jazyk, jelení skok... Ne, nechci dál vířit debatu kolem názvů, jen chci poukázat na fakt, že když je něco husí, vlčí atd., nemusí to být jedno jediné. *mir*

liska5

Ježišmarjá, tohle mi je jasné. Vždyť jsem napsala, že je to jedno, noha, jak noha...Jen poukazuji na jeden případ, kde se taky mohl název v hlavě Maky zaměnit.

 

guma
hodnocení

2x

Je to ten nejhnusnější plevel. Ale má být hodně zdravý. Nikoho neznám komu pomohl, ale v kuchyni má stejné použití jako špenát. Jinak léčí dnu. Bez jedu nejde vůbec zlikvidovat. Pokud třeba proroste květinový záhon, tak je nutné kapat kapátkem jed (roundoup) na jednotlivé listy.

liska5

...nebo je natírat poctivě štětečkem...

Mám bršlicí prorostlý velký keř takové dvoubarevné rákosové trávy /pruh světle zelené, pruh tmavší zelené.../, nevím, jak se jmenuje. Dostala jsem před léty odkopek už s tou bršlicí a nevšimla si toho. Obojí vydatně roste.

Vyhlásila jsem bršlici válku, snažím se vytrhávat, vykopávat, ale dovnitř do té trávy se s motyčkou nedostanu a kořeny bršlice zůstávají. A roste dál. Proto se ptám. Jak to děláte s tím kapátkem? Když se jedem pokapou listy, část rostliny v zemi přece zůstane a vyrazí na ní listy další. Jak zlikvidovat bršlici všechnu, i to, co je v zemi? Děkuji - Jaga.

 

hodnocení

2x
Bršlici mi nešlo dobře likvidovat jedem, protože měla v zemi dost kořenů nebo oddenků a méně listů, takže při použití jedu rostlina pod zemí nehynula úplně. Naopak jsem byla spokojená s úplnou likvidací pýru nebo svlačce.
Bršlici jsem pod rybízem jen zaházela čerstvě posekanou trávou, jako mulčem. Omylem jsem ale neodhadla výšku mulče a všechna bršlice pod trávou shnila, zmizela. Mulč ale může uvařit i kořeny trvalek.
Jinde jsem se rozhodla bršlici jen sledovat a vyrývat. Snažím se hlínu nakypřit opatrně šroubovákem okolo, aby se oddenek hned netrhal, a vyryla se delší část.
Bohužel u plevele, který je vrostlý do trvalky, jsem dnes smířená s tím, že obětuji i trvalku. Na podzim bych vzala krumpáč, trvalku vyzvedla, nejspíše po částech a rozsadila na malé trsy, které prodávají v zahradnictví. V případě bršlice bych z trvalky dokonale oklepala hlínu a zřejmě bych ji i omyla, pak prohledala kořeny. Zasadila bych části trochu od sebe na jiný záhon. Původní záhon se ještě další rok musí kontrolovat. Okolí nově zasazené trvalky bych kontrolovala taky. Kdyby šlo o vrostlý pýr, ten jsem jen položila, zatížila a postříkala jedem. Dnes ho jen vypleju, zbylo ho tam málo trsů, stačí jen kontrolovat a uhlídat. Svlačec raději vymotám včas z plotu a stříkám na zemi. Dříve jsem ho natírala štětečkem a zaschlý jed po dešti zničil i růži pod svlačcem. Semenáčky svlačce vypleji včas.
Bršlici letos na vzdálenějším záhonu likviduji úplně pletím a zatím se daří. Už ze země nic neraší. Opět bych to bez delšího šroubováku nezvládla, s takovým nářadím to jde opatrněji. Plevel vrostlý do spáry ve zdi ještě musím vyjedovat. Pampelišky a kopřivy také bez jedu nezvládnu.

 

 

david*
hodnocení

1x
Je to bršlice kozí noha. Zlikvidovat se může rytím záhonů
rycími vidlemi. Musí se však všechny kořeny i malé kousky vytahat. Jinak se zase objeví. Kořeny nejsou hluboko asi 20 cm.
Často si lidé donesou bršlici s nějakým keřem na zahradu, část oddenku je ukryta v kořenech. Kořeny se musí dobře prohlédnout.

 

hodnocení

0x

Nedávno jsem četla, jak bršilce pomáhá proti dně, na imunitu, rozpouští ledvinové i žlučové kamínky, někdo z toho dělí i smoothie /nevím, jak se to píše/. Já ty stonky nakrájím na malé kousky a přidávám to do rizota nebo zeleninových polévek. Taky jsem zkusila jen tak to žvýkat a vzpomněla jsem si, jak jsme kdysi měli králíky , jak mleli těmi tlamičkami a připadla jsem si zrovna tak.*smich*

dajka, ted už to žene do květu, měla jste to žvíkat dřív, mladé lístky. Také to pleju a říkám si, dnes nemám na tebe chuť, tak až dostanu dnu, tak to zkusím.:-D

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]