Řez malin - jak a kdy

Od: ® odpovědí: 8 změna:

dobrý den

mám červené maliny a dneska jsem zasadil od kolegy žlutou malinu. Maliny mám jen pro svoji potřebu do úst, žádné extra specjální pěstování. sklízeň byla letos cca srpen, září. Chci se ale zeptat nebo ujistit, kdy nejlépe udělat řez malin a jak?

co jsem se dočetl tak někdo píše že nejlepší na jaře a suché, odrodilé ufiknout u země a nechat pár prutů a ty jen zkrátit o kousek. Další píše že klídně se může ufiknout u země všechny.

Jak to tedy je prosím z vlastní zkušenosti? děkuji

8 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar jabraka

Maliny obvykle druhý rok po odplození usychají a na jaře rostou výhony nové.

JB

 


2x
Letos vyrostlé pruty nechat, na jaře můžete, ale nemusíte, o několik cm a nebo i více zkrátit kvůli případným omrzlým koncům nebo prostě jen tak, aby nebyly přerostlé. Minulý rok vyrostlé a tedy už odplozené, suché, odříznout u země, klidně nyní.
Pozor na vícekrát plodící maliny, tam na podzim u letošních prutů máte už odplozené konce, ty můžete odřezat také, na zbytku porostou plody příští rok.
Lepší je dělat to na jaře, ale už jsem to letos všechno vyřezal a mám klid.

 


1x

Na jaře. Staré výhony vyházet a loňské půlku vyházet a druhou půlku zkrátit na 5 oček. Vše o země rozhodně ne, protože malina plodí na dvouletém dřevě, tady to, co jeden rok vyroste, další rok plodí.

 


0x

já to řežu na 2x, na podzim pokrátím letošní dlouhé šlahouny, na jaře vřežu suché a ustřáhám namrzlé končky loˇbského střihu.


a nakolik to krátíš na podzim? já to mám cca 2m vysoké

 


0x

ca na polovinu tak na 1m

 


0x

Tak určitě NE ufiknout všechny, to by nebyla pak úroda.Já vystřihnu u země hned po odplození všechny a nechám jen nové k roku, ty na jaře zakrátím na metr.Z nových některé zaplodili pár malin právě teď.

 


 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]