Jaký je to plod a strom?

Od: ® odpovědí: 10 změna:

Dobrý den, při procházce parkem se psem jsem v trávě pod stromem našel něco, co neznám. Všimnul jsem si plodů už loni, ale myslel jsem si, že tam někdo vyhodil brambory. Už to bylo téměř shnilé. Všude okolo rostou lípy a javory. Nevíte někdo co to je?


Jaký je to plod a strom?
Jaký je to plod a strom? #2
Jaký je to plod a strom? #3
10 odpovědí na otázku

 

 


3x

Zkusili jste plod rozloupnout? Jestli to je to,co myslím,tak to je ořešák - nejspíš černý . Uvnitř je nejedlý ořech, který prý šikovní lidé řezají a dělají z něj ozdoby. Strom je vysoký, roste většinou v parcích. Plod se slupkou je kulatý a zvláštně voní. Jestli to je opravdu ono,prý babičky ho používaly na praní, ale určitě ruční a nemám vyzkoušené. Určitě je víc odrůd, někdy jsou plody menší a někdy poměrně velké. Hlavně k němu zkuste přivonět,normální ořech nevoní.

Bingo!

No jasně.

 


0x
avatar floro

Nejspíš gingko. Ale škoda, že jste to nevyfotil rozloupnuté (zda je ve vnitř jádřinec, pecka či co tam je). Mrknete na listí spadané.

 


Díky za tip, prý je to kdouloň obecná.

Kdouloň to rozhodně není. Ani podle borky ani podle plodu (stopky a na prvním obrázku vidíte, že tam není bubák)

Kdouloň to stoprocentně není, z ní se vaří marmelády apod., nyní je to dost módní ovoce. Ale co jsem ji viděla, tak to byl keř - prý ale může to být i strom až 8 m vysoký.

 


Dneska se tam půjdu podívat a zkusím najít plod, který ještě není moc shnilý. To listí bude asi z okolních stromů.

Je to ořech černý/juglans nigra/,plod i když bude jako shnilý,tak ho operte a vydrhněte kartáčem.Po vyschnutí to budou hezké dekorační ořechy,oni vyblednou.Pilkou na železo ho po dobrém vysušení rozřežte na 3 ks,aby vznikl plátek, je velmi dekorativní.Plody jsou jedlé a chutné,ale malé a těžko se vybírají.List nemá jako jabloň,ale také jakoby péřovité,něco jako akát,ale velké a špičaté.

 


Tak máte pravdu Vy, kdo říkáte ořešák černý. Když jsem odstraňoval slupku, cítil jsem jaky by vůni citronu. Přikládám foto.

Děkuji za příspěvky.

Jaký je to plod a strom? #4
Jaký je to plod a strom? #5
Jaký je to plod a strom? #6

Kdouloň to jistě není.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]