Dobrý den, poradili byste mi postup při kácení velkého stromu? Povolení máme. Je na naší zahradě a potřeboval bych, aby spadnul do poměrně širokého pruhu.
Zatím jsem kácel jen menší stromy. Jak byste káceli vy?
Ořezat velké větve, pak v půlce výšky kmenu a tahat u řezaní lanem, aby spadl kam je potřeba? Máte nějaké doporučení?
Napřed si udělej nebo kup dva tažný klíny. Pak ve směru kam má spadnout si udělej paseku. Tedy vyřízni klín, spodní řez vodorovně, horní šikmo, klidně do třetiny až poloviny průměru. Pak z druhý strany začni řezat klidně o pár centimetrů výše než spodní řez paseky a až bude pila celá v kmeni, dej klíny a začni klínovat. Ač se to nezdá, je to vcelku nebezpečná záležitost. Všechny čumily vyžeň hodně daleko a až to začne padat taky odejdi. Nikdy nevíš co to udělá až spadne na zem, co kde vylítne.
Kácení vypadá jednoduše, ale je docela věda. Takže si pozvi nějakého lesáka nebo někoho staršího, kdo má s kácením stromů zkušenosti a poraď se s ním na místě jak postupovat.
My jsme káceli loni u sousedů ořech. Náš postup kácení: ořezávali jsme silné větve a ty jsme nechali spadnout. Pak jsme hlavní kmen uvázali v co největší výšce a pomocí několika lan a kurtny přivázali k možná 40metrů vzdálenému stromu. Ořech jsme díky napnutému lanu a mnoha lidem u lana dokázali přetáhnout přesně na opačnou stranu, než by padal vlivem sklonu kmene a rozložení větví.
Takže jde to, ale chce to dobrou přípravu a každý krok promyslet. Ne že strom podřízneš na jeden zátah a pak čekáš co se stane. Musíš řezat pomalu a jak se strom začne pohybovat, tak přestáváš řezat a kontroluješ co se bude dít.
Pokud chceš pařez někdy později vytrhnout traktorem, tak musíš nechat 2 až 3 metry kmene nad zemí pro uvázání. V tom případě je zase důležité místo, odkud budeš řezat. V žádném případě žebřík. Potřebuješ nějakou plošinu nebo lešení a ideálně se šikmou fošnou, po které dokážeš seběhnout.
Na videu od asd1 je krásně vidět, že to není stranda.
Mimo jiné je tam vidět to kácení v půli výšky kmenu! Dále strom může být vyhnilý, ty se potom dost špatně klínují. Dále těžiště mimo potřebný směr pádu atd.
Pokud máte špatným pádem co zničit, pozval bych si odborníka, nestojí to za to.
Je to trochu podobné jako radit v oblasti silové elektřiny. 100x se nic nestane a po 101 je průšvih, někdy fatální. Mně se např stalo při kácení ořechu, cca průměr 80 cm, kdy byl ještě velký nedořez k pantu, že se strom najednou zbortil protože uvnitř byl vyhnilý. Jinak ja osobně jako poučený amatér kácím pouze za bezvětří, pokud to jde tak si ze žebříku ořežu vetve, hlavně ze strany odkud se bude strom dořezávat aby mi těžiště stromu pomohlo, pak klinovat a pretlacit strom kam potřebujete. Napred vyříznout klín, poměrně otevreny, protože pokud bude uzky, tak se vlakna pretrhnou velice brzy a hrozí nekontrolovaný pad stromu. Poté začít z druhé strany, ale je nutné nechat nedořez, pant nebo americani říkají hinč cca 5-7 cm. Samozřejmostí je poradek pod nohami, pevna obuv a funkční pila. Ale i to ořezání větvi chce VELKOU opatrnost, protože ořízlá vetev dovede pri pádu zapruzit a shodit Vás ze žebříku. Jak zde někdo psal o dětech, tak to je extrémní riskování s jejich zdravím či zivotem...to nebudu komentovat. Jen ještě jedna poznámka - jakmile začnou vlákna praskat do doby než je strom na zemi uplynou necelé 3 sekundy. Takže pokud se strom "rozeběhne" nesprávným směrem - NEMÁTE šanci mu uteci. Samozřejmě nemluvim o 4 m švestce, ale treba 20 m smrk.
Vyřízni klín ve směru, kam chceš, aby spadl a pak řež z druhé strany. Pokud máš dost místa, je lano zbytečné, v opačném případě si hlavně zajisti, aby ten strom nikoho nezabil.
Manžel našel dlouhé lano, na konci dal jakýsi hák, ten zaklesl nahoře ve větvi, já dole s děckama jsme chytli to lano, manžel vylezl nahoru, začal řezat a my jsme to stáhli na to místo, kam jsme potřebovali. Někdy to pružilo, tak to manžel nařízl trochu víc, my jsme taky trochu víc zatáhli a silná větev spadla tam, kam jsme potřebovali. Žádné klíny jsme nepotřebovali a ty největší větve u kmene pak normálně uřízl, protože mají malý rozptyl, kam spadnout.
Kácečka kapičku napřeskáčku:1. Strom nesmí být nakloněný. A zároveň vedle budovy. V tom případě povolej stromolezce, či rizikové kácení. A jede se od koruny dolů. Po špalcích.2. V kýženém směru pádu zhotov zásek: niže řež skoro do půli kmene - ale ať se nesevře pila. Pak řež kousek nad z druhé strany (než je žádaný pád a zhotovený nižší řez) a tvoř takové rozevřené véčko. Měj vždy okolo sebe dost místa na uskočení, kdyby...že. Také můžeš jemně dořezávat zásek z obou stran, pilovat směr, ale nejít nikdy předčasně až do středu kmene, kde se řezy nakonec mají potkat.3. Na nic nepospíchej - ne jako náš hajný, který v mžiku pokácí kus lesa, stromy vodorovně podél sebe - páč dnes nemá traktor- a ty napříč přes cestu srovná nakonec také - asi levitací....Umí, no.4. Když se navolní koruna, rozhlédni se (podruhé), zda není přimotače - člověka poblíž - a dořež. Pomalu, strom padne, když se mu nechce strč do kmene.5. Měl bys mít veškeré ochranné pomůcky, helmou počínaje - nemáš, takže až se dá strom do pohybu, uskoč dozadu, od akce co nejdál.6. Tyto rady se vztahují zejména na ruční pilu, motorovka je rychlá a těžší. Tam jsou na místě vyšší přídatné klínovací rady asi.7. Kácíš rostlinnou živoucí bytost, zřejmě ne soušku, tedy se se stromem náležitě rozluč. (Žádná žluč.) A také: "Dřevo je blázen", říká náš hajný.8. Větve: Strom? ... U smrku nechat, u dubu ubrat, jdou moc do stran, ne? Tedy nad výšku člověka kácejícího.
Tyto práce je nejlépe zadat odborníkům.Máme v rodině profesionála-stromolezce,arboristu..V jejich provedení vypadá likvidace i velkého stromu jako hračka.
Nejprve nahodí na pevnější horní větev nosné lanko,po něm lezecké lano.V sedačce se vytáhne do polohy,ve které akupilou odřízne postupně vršek a okolní větve.Pak se na sedačce posune o patro níže a odřezávání pokračuje.Nakonec skončí dole i střední kmen.Nosné lano se přesune na spodní patro větví,pak zůstane jen kmen.Ten pak se země sundá jednoduše.Celé kácení netrvá ani hodinu a je zcela bezpečné,neohrozí budovy,porost ani lidi.Pokud je potřeba zlikvidovat i pařez,má k dispozici i pařezovou frézu.Odfrézuje během chvilky pařez dolibovolné hloubky.
Pokud nemáte zkušenost s kácením stomů, pozvěte si odborníka. Zaplatíte nějakou korunu, ale vaše zdraví a zdraví ostatních k nezaplacení. Obzvláště pokud musíte lést do koruny.
Takových šikulů je plný youtube a taky hřbitovy.
jabraka*
Na vlastní kůži to mohu doložit,Místo,abych na zakrácení koruny zvedl telefon a zavolal zetě,lezl jsem do větví,a samozřejmě zahučel dolů na beton.Teď ležím doma,na zahradu a ani ven z domova mohu zapomenout.Ono to s prasklým obratlem ani nejde.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.