Nejste přihlášen/a.
Jednoznačně pod střechu .
Co se týče rychlého hoření tak dobrá kamna by měla být vzduchotěsná a stavěná na sekundární spalování . Pak mužete stáhnout vzduch (dusit) a přitom by měla čistě a pomalu hořet . Vlhké dřevo naopak brání vysokým teplotám kdy funguje sekundární spalování , protože dřevoplyny se spalují až nad cca 600°c. Prakticky ten modrý dým co jde z komína znamená , že se nespalují tyto dřevoplyny a vznikají saze a CO(oxid uhelnatý) . CO při správné teplotě shoří na CO2(oxid uhličitý) a vydá hodně energie.
Borovice je hodně smolnatá a proto potřebuje dost sekundárního vzduchu a právě dobře hoří při sekundárním hoření . Tvrdá dřeva naopak jsou málo zplynující .
Pod stříškou, nesmí ležet na zemi, schnutí v průvanu (jinak zplesniví a schne několik let). Štíplá vyschne za rok, suchá neprská. Jinak borovice do kamen nic moc dřevo, obzvlášť vejmutovka hoří jak papír... Vlhké dřevo má malou výhřevnost a rádo dehtuje = jedině v nouzi když není jiná možnost a hrozí umrznutí..
To že dřevo rychle hoří není otázka (pouze) suchosti, ale proudění vzduchu při hoření (čím více vzduchu, tím rychlejší hoření), druhem dřeva (vrba je papír, borovice hoří pomalu), velikostí polene (čím drobnější dřevo či drobněji naštípané, tím rychleji hoří). Taky nejde jen o rychlest hoření, ale i jeho výhřevnost - mokré dřevo sice pomalu hoří, ale rozhodně není výhřevné.
Když budete topit mokrým dřevem, tak docílíte jen špatného hoření, hustého kouře z vašeho komína (tím zhoršujete smogovou situaci v okolí), a dehtovaní kamen a komína.
Měl byste si načíst něco málo z pravidel dobrého topení, budete spokojenější vy, kamna i sousedi.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.