Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, zajímalo by mě, zdali se ještě teď vyplatí něčím hnojít půdu. Mám v ní keříky, ale nějak moc nerostou...Slyšel jsem, že se něco na jaře dává...co to je? a má to teď ještě cenu?
Nepíšete, co tam máte za "keříky".
Prvně začněte dodáním organické hmoty - ta udržuje v půdě vodu, ovlivňuje půdní mikro a makroedafon, váže v půdě jednotlivé prvky hnojiv proti vyplavování. Nejlépe mulčováním kompostem či jinou zelenou hmotou (sečená tráva, na podzim listí apod.) Organická hmota je základ!
Pak můžete přidat i průmyslová hnojiva. Ideální NPK, nebo přímo hnojiva určená pro ty určité "keříky". Akorát teď už opatrně s dusíkatými hnojivy, nejpozději tak do poloviny srpna. Je celkem pokročilá vegetační doba, přírůstky nemusí stinout do zimy vyzrát a pomrznou. Doplňovat teď hlavně draslík.
Tak hodně záleží jaký druh keřů to je, jaké mají tudíž nároky, v jakých podmínkách ty keře jsou nyní vysazeny.
Všeobecně je nyní začátek srpna a mnohé keře již moc nenarostou, protože jejich dřevo vyzrává.
Též je velké sucho, takže pokud nezaléváte, tak keře nemají z čeho brát živiny na růst větví a nasazování listů.
Naopak nasadily úspornější režim a budou spíše listy shazovat.
Já hodně používám rostlinný zákvas, nebo se tomu říká jícha.
Ale dělám si ji hlavně v květnu, dokud jsou mladé kopřivy /plus se mohou přidat i jiné rostliny/. Jíchu přidávám při zalévání do vody.
Třeba - www.spektrumzdrav/... - dočtěte i diskuzi ohledně suché zeminy.
Každá rostlina má jiné požadavky na půdu.Jednak na její strukturu,jednak na obsah biogenních prvků.Aby ta která dobře prospívala,musí se jí dát to nejlepší.Na jaře,když sázíme ,musíme půdu zrýt ,ale už z podzimu musíme zarýt organickou hmotu.Buď ve formě kompostu,nebo hnoje.tím zajistíme dobrou strukturu,dobře přijímající vodu a základní dávku dusíku.K tomu přidáváme během růstu minerální hnojivo,podle druhu plodiny.Obvykle většinu biogenních prvků dodá hnojivo NPK.Někteří kritici tvrdí,že to je nežádoucí chemie.Jednak je to především nesmyslné tvrzení.Tato strojená hnojiva jsou v přírodě vytěžené minerály,obsahující prvky,potřebné pro pěstování užitkových rostlin.Mohou se dodávat předem do půdy jako dlouhodobé,Jednak rozmíchané s vodou v menších dávkách do zálivky.
JABRAKA
V průběhu vegetace se může stále přihnojovat. Záleží na té které rostlině. Granulovaná hnojiva, nebo tekutá. Dnes jsou na trhu různá hnojiva se zaměřením přímo pro jednotlivé druhy rostlin.
Je potřeba se dívat na cenu.Ta "speciální" hnojiva jsou výborná,ale pokud pěstuji zeleninu,aby nestála víc,než ta z krámu.
JABRAKA
Jsou různé způsoby přihnojování, dcera se napříkad na nejakém školení naučila "horký kompost". Ovoce i zeleninu má krásnou. Nyní jsem si přinesla čistý dřevěný popel a spolu s logrem přidávám do záhonků. Chtělo by to vedet, co ty vaše keříky potřebují.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.