Nové funkce na poradte.cz

Od: Datum: 08.02.16 09:01 odpovědí: 24 změna: 03.03.16 14:14
avatar

http://www.czechcrunch.cz/201…u-vydelate-az-25-tisic-korun/

Nemyslím si, že by poradte.cz mělo aspoň vzdáleně podobný potenciál jako Quora, ale při té příležitosti mě napadlo něco jako placená sekce. Jako že by tazatel za otázku zaplatil nějaký symbolický obnos (5 - 10 Kč?) a za to by se jeho dotaz dostal do VIP sekce, kde by se netolerovalo offtopic vykecávání a kde by odpovídali jenom kvalifikovaní rádcové. Přece jenom kdybych měl pracovně právní dotaz, tak jedna odpověď od ivzez znamená víc než dvacet jiných, stejně třeba jako dopravní předpisy a milancukrar atd., jsou tu kvalifikovaní elektrikáři, řemeslníci atd. Jako nejde mi o ničí zbohatnutí, ty částky by byly korunové, ale jde spíš o ten psychologický účinek. Přece jenom, když jde o peníze (i když zanedbatelných částek), tak se člověk chová zodpovědněji, a to na obou stranách.

Je to jen takový ústřel, možná blbý nápad, ale do diskuse snad dobrý :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axus®
Datum: 08.02.16 09:05
avatar

Jak se urci, ktery radce je dostatecne kvalifikovany / erudovany pro kazdou konkretni otazku?

Hlasovanim? Poctem ohodnocenych odpovedi v dane rubrice? Odhadem? Budou se povinne po pul roce prezkusovat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 09:10
avatar

Nějaký systém podle rubrik tu už existuje https://www.poradte.cz/moje-stranka/

Datum: 08.02.16 09:19
avatar

to je vlastně % ohodnocených odpovědí dle jednotlivých rubrik. Odbornost napovídá, ale nezaručuje.

Mě by se takový nápad líbil, dokonce jsem chtěl i nějaké odborníky z oborů oslovit, ale nevěřím, že by se našlo dost platících. Jedna konkurence naší poradny to taky zkusila, ale ne dlouho to trvalo :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 09:16
avatar

Nic ve zlém, ale je to opravdu blbý nápad. Pokud by se to zpoplatnilo, ubydou tak 3/4 tazatelů i odpovídajících. Navíc v žádném případě nebudete mít jistotu, že Vám odpovídá skutečný odborník (schválně, zkuste si typnout, ve kterém oboru je tady kdo skutečně profesionál). Kdo to bude kontrolovat? Budou se dělat přezkoušení? Na to jsou jiné, odborně zaměřené poradny. Tahle poradna je zajímavá právě tím, že tu může odpovídat úplně každý. Samozřejmě musím brát odpovědi s určitou rezervou a nesmím věřit úplně všemu. Ale k tomu mi většinou stačí porovnání odpovědí jednotlivých rádců a zdravý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 09:21
avatar

Tak neplacená poradna by běžela samozřejmě pořád, beze změny. Toto by bylo něco navíc, pro ty, co nechtějí aby jejich dotaz zapadl v závěji banalit a domácích úkolů. A co se týká kvalifikace, tak každý aktivní uživatel si snad už udělal obrázek o tom, jak kdo radí.

Smysl toho poplatku bych přirovnal k poplatku u lékaře: není to odměna za práci ale motivace, která má oddělit důležité od plevele.

Přiznávám, že práce a administrativa s tím spojená by asi byla neúměrná.

Od: ladana
Datum: 08.02.16 09:20

Kdyby se tento webový portál stal i jen částečně placeným, obnášelo by to především spoustu administrativy, daně z příjmu atd.

Nemyslím tedy že by adminové byli nadšeni. Myslím, že jim na provoz stačí příjmy z reklamy, protože provoz je hodně drahý, už jen bezpečnostní zajištění portálu musí stát majlant.

Ale tohle řešení bych neviděla jako uplně správné i když samozřejmě nápady se cení.

Ne že by se mi nechtělo dát pár korun za radu, ale jak zajistíte, aby mi odpovídali opravdu profesionálové v oboru?
Pokud platím, mám právo se pak v případném soudním sporu odvolat na tento portál a požadovat odškodnění za špatnou radu a následně moji ujmu, at už zdravotní, tedy žalovat zdějšího doktora, o kterém stejně ale nebudu vědět jestli doktorem opravdu je, nebo elektrikáře a jiné profese?

Kdo mi nahradí, když si radu o daních vysvětlím špatně a danaři mi sejmou s pokutou?
Není to tak lehké jak se zdá - po právní stránce.

Má to nemálo zádrhelů a pokud někdo chce přispět na portál, mělo by tu být číslo - ověřené - kam lze telefonem poslat SSM zprávu s malou částkou - 20 - 30 kč, ta nikoho nezrujnuje.
A bylo by to na provoz nikoliv za radu, bez žádné odpovědnosti a to bych viděla víc optimální.


doplněno 08.02.16 09:24:

Jsem tu spokojený? Rád si tu pokecám, vyslechnu rady? Proč bych nemohl vyjádřit svou spokojenost příspěvkem přes telefon, jako to mají třeba diskutníci.cz.
To myslím že takové příspěvky by ukázaly, jak jsou zde lidé rádi či neradi.


doplněno 08.02.16 09:28:

Myslím že i pak pro danové přiznání by to bylo lepší, operátor by jen vydal bumažku, kolik celkem...nebo ne? V tom se nevyznám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 09:30
avatar
To by mohlo fungovat u specificky zaměřené poradny. Třeba u Elektro by rádce zveřejnil svoji kvalifikaci a za rady by nesl zodpovědnost.
.
Je to ale nereálné, protože já nevidím tazatelûv problém mýma očima, nezjistil jsem osobně stav jeho instalace, nemám od něho dostatečné, správné a potřebné informace. Proto ho stále považuji za laika, který to viděl z ponorky...
Nemohu a nesmím radit: udělej to takhle, propoj toto s tím atd. Nechci nést zodpovědnost za něco, co udělá laik bez znalostí a zkušeností, jen podle mé třeba odborné kvalifikované rady. Já na to studoval roky, získával praxi a zkušenosti. A bohužel vím, co vše se může stát...
Je také možné, že tazatel zaplatí a přes moje správné rady to nedá do kopy. Maličkost mu v tom zabrání. Nemá potřebné myšlení...
Potom bude chtít prachy zpátky?
Kromě toho, dnes každý fušer si dělá elektriku sám, a elektrikáři nemají práci.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 08.02.16 09:34
avatar

Dobrý den, tato poradna je laická, lze zde psát i bez povinné registrace a tak to zřejmě i zůstane. Na odborné rady jsou poradny odborné nebo se člověk zeptá u zdroje (pokud je schopen vyhledávání, což je pro spoustu lidí problém). Problém je, že i zde často rádci nerozlišují rubriky tématické a volné - ještě, že zde jsou sys a mohou to "vykecávání" usměrnit. A dobrá "odborná" rada může být i názor nebo životní zkušenost.

Zdravím!

doplněno 08.02.16 10:02:

Jediná výhoda by zřejmě byla, že by tazatel ve své placené otázce reagoval a snad i spolupracoval a měl zájem (možná by i poděkoval) - což se zde často neděje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 09:37
avatar

Jetro, díky za pochvalu, ale za prachy asi ne.

Jen dotaz, když já napíšu o dopravním předpisu, podložím ho zákonem, sdělením dopravního policisty, autoškolou, atd, a pak se najde skupinka lidí, kteří mají svůj názor, podpořený kolegium kamarádů, zákon si otočí jak jim vyhovuje..

příklad žel.přejezd, stopka a bílé světlo.

Pak různé křížovatky, kdy protijedoucí odbočuje vlevo a nemusí dávat přednost..

Bohužel je plno řidičů, kteří neznají předpisy.

Kdo pak rozhodne o správnosti odpovědi?

Nerad sdělím, že v poslední větě uprostřed máte plnou pravdu.

Přeji všem hezký a slunný den.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 09:52
avatar

Jethro, jak byste ale chtěl ošetřit, protože všeobecně lidi nejsou tak disciplinovaní, aby neodborníci neodpovídali na placené otázky ve vámi navrhované VIP sekce? To jako, že by např. na právní otázky odpovídala jen paní Ivzez do doby, než by někdo další proukázal, že má tedy ten diplom z práv? A jak by tomu bylo, kdyby si tazatel tedy zaplatil otázku, ale odpovědi by se mu nedostalo? Nebo - zaplatil jsem si za odpověď, vy jste mi ale odpověděli špatně, jdu vás zažalovat, protože mám ujmu já nevím na čem?

A co má být vlastně cílem těchto změn? Úbytek diskuzí pod otázkami? Ano, tato poradna má být hlavně poradnou, ale svoje kouzlo má také kvůli, nebo díky těmto diskuzím pod otázkami, to si tu nikdo neuvědomuje? Díky těmto diskuzím, i když ano někdy kontraproduktivním a kontroverním, je poradna zajímavou. Jestliže se z ní stane jen strohá poradna... kde si lidi nevyměňují navzájem názory... no nevím. Ale je-li to cílem, kam má poradna směřovat, prosím. Udělejte z ní normální poradnu bez života.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 12:38

*palec*

Třeba na Aukru lze za poplatek svoje nabídky posunout mezi první zobrazené. Zásadně je přeskakuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: planetka*
Datum: 08.02.16 10:16

Poplatek za radu,(ale do diskuse snad dobrý.Dalši do diskuze jsou níže)*vezen*
dálniční poplatek
koncesionářský poplatek
regulační poplatek ve zdravotnictví
soudní poplatek
notářský poplatek
správní poplatek
místní poplatek poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt
poplatek z ubytovací kapacity
poplatek ze vstupného
poplatek ze psů
poplatek za užívání veřejného prostranství
poplatek za povolení k vjezdu
poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj
poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu
poplatek za zhodnocení stavebního pozemku možností jeho připojení na stavbu vodovodu a kanalizace
clo
letištní poplatek
bankovní poplatek (transakční poplatky, poplatky za správu nebo vedení účtu)
manipulační poplatek
jízdné
vstupné
mýtné
poplatek z prodlení
přirážka
pokuta
poštovné, balné, doběrečné

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 13:18
avatar

To je přesně ono - smyslem VIP sekce by byla právě eliminace takových "odpovědí" :)

Od: planetka*
Datum: 08.02.16 18:54

Blbost" :eliminace.Stejně,bych odpověděl i do placené sekce i na takovou otázku kde chce někdo vydělávat měnit co je zdarma!,ale daroval bych radši nějakou Kč-formou SMS -atd.. jak tady bylo již psáno a to na podporu této stránky.*cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 19:23
avatar
Dárcovské SMS zatím nejsou potřeba. Poraďte si na sebe vydělá vč triček i reklamy, server se platí i z mých jiných projektů a mám další 2 zaměstnání... *smich*
avatar
Upozornění od sys ladinpraha 08. 02. 2016 19:30:47
Mohl bys nám dát větší prémie. :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 08.02.16 10:12

Přečtete si OZ do § 11, zvl. §§ 4, 5. Podle hodnocení bych se neřídil, hodnotí se kladně i ptákoviny. Vlastní názor, výklad na to co je upraveno zákonem je čemu? A přesto se vyjadřuje kdekdo, kdo ani netuší, že to nějaký zákon upravuje (i dotazy vlastníků ŘP). To je asi ta "odborná veřejnost". Už vidím někoho před úřadem, soudem se odvolávat na tuto poradnu, na anonymního rádce. Třeba otázky typu kdo je vinen.
Jaké bude kriterium hodnocení placené rady? Kdo vezme na sebe odpovědnost? Když si zaplatíte živnostníka aj. je za chybu odpovědný. Poslední instancí je soud. Známe přece "neznalost zákona ...", uzná ji soud?.
Diskutovat se dá třeba nad kuchtěním, zahrádkařením ... Ale klidně si zaved´te, co na to advokátní komora?.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 10:32
avatar
Doplním příspěvek bussa:
§ 4
(1) Má se za to, že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností a že to každý od ní může v právním styku důvodně očekávat.
(2) Činí-li právní řád určitý následek závislým na něčí vědomosti, má se na mysli vědomost, jakou si důvodně osvojí osoba případu znalá při zvážení okolností, které jí musely být v jejím postavení zřejmé. To platí obdobně, pokud právní řád spojuje určitý následek s existencí pochybnosti.
§ 5
(1) Kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži.
(2) Proti vůli dotčené strany nelze zpochybnit povahu nebo platnost právního jednání jen proto, že jednal ten, kdo nemá ke své činnosti potřebné oprávnění, nebo komu je činnost zakázána.
.
To je přesně to, proč ve vyhrazených případech neradím, i když bych mohl.
Nejsem schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s mým povoláním nebo stavem spojena. Jednám-li bez této odborné péče, jde to k mé tíži.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 16:20
avatar

Ten nápad se mi nejprve velice líbil, ale pak mi přišlo, že kdo potřebuje opravdu fundovanou odpověď, zeptá se u odborníků, profesionálů. Ale i oni se mnohdy neshodnou. Tazatelé vědí, že se ptají v laické poradně a tedy se ptají na názory, ne na fakty podloženou pravdu. A ani v té faktické a nejlepší radě, nemusí být pravda. Někdo s pravdivým a na 100% správným postupem má špatnou zkušenost a zná lepší řešení, jak tu zákonitost obejít. Zná třeba cestu nejmenšího odporu. Navíc otázka je mnohdy neúplná, např.kolik vody je v radiátoru. *hej* Tak si to myslím já.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.16 18:30
avatar

To je blbost. Já jsem ráda za tento web normálních lidí a ne nějakých chytráků, kteří se zase budou snažit na něčem vydělat. Občas si tu položím dotaz a ráda poradím, pokud vím

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 08.02.16 19:32
avatar

Ona funkce "donate" nikomu neuškodí - sám jsem několikrát za dobrou radu takto zaplatil a stále to bylo levnější než nějaký servis nebo unáhlená koupě. Ale jak to pak je s účetnictvím a daněmi... nevím

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.03.16 12:11
avatar

Myslím si, že by z toho nakonec vznikla "zlá krev". I kdyby odměna byla jenom 20 korun, je to přece jenom peněžní odměna a to by mohlo odpovídajícího morálně zavazovat a také by mohl mít obavy aby odpověděl naprosto správně a v tom případě by raději ani neodpověděl, protože by se nechtěl dostat do problémů s tím, že by mu pak tazatel veřejně vynadal. A to by se klidně mohlo stát, protože ani skuteční odborníci nejsou neomylní. Všichni tady víme, že Ivzes umí odpovědět v jejím oboru a i když sem přijde někdo nový a položí otázku na kterou ona odpoví nejlépe, tak i když není momentálně onlaine, ostatní doporučí tazateli počkat, až se ozve. Já to teda tak dělám. V ostatních oborech nevím, ale myslím si, že by to bylo to samé. Nakonec i Milan odpověděl, že on sám by to ani nechtěl a já ho chápu, protože to je zavazující a vachrlaté a ta dvacka za případné dohadování a dovysvětlovávání a obhajování své odpovědi za to fakt nestojí. A že by k tomu docházelo, o tom jsem s naprostou jistotou přesvědčena, protože lidé takoví jsou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 03.03.16 13:29

Zdejší formou mzdy je: Dobrá odpověď, se smlouvou jsem plně spokojen.*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 13:59
avatar

Kouzlo této poradny spočívá v tom,že můžu radit druhým,i když sám vím úplné h... a nikdo mě nemůže činit za to odpovědným!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.03.16 14:14
avatar

- a pokud bych si nějaký poplatek zaplatila - mohla bych se i "vykecávat"? - a třeba vkládat příspěvky, které jsou mi normálně mazány jako nevhodné, či dokonce porno !? - pokud ano - jsem pro !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.