Do kdy se platí alimenty

Od: odpovědí: 3 změna:

Dobrý den, chtěla bych poradit, do kdy se musí platit alíky na již dospělé dítě. Můj manžel má z prvního manželství dceru, která letos odmaturovala a nevím, jak dlouho ještě máme platit alimenty. Nemá absolutní zájem o otce, jen její matka pořád chce peníze.Nevíme jestli jde studovat nebo bude nastupovat někam do zaměstnání, nepodávají nám žádné informace. studovala soukrmou SŠ, na kterou jsme přispívali rovným dílem...Do dnešního dne nemáme žádné info, jestli odmaturovala a jak. Prosím poraďte, jestli jsme ještě povinni platit alimenty, když o ní nic nevíme a nejeví zájem o otce. Zároveň jsem se dočetla, že po dovršení plnoletosti je potomek povinej si zažádat sám o alimenty. Předem moc děkuji za rady a pomoc... :o(

3 odpovědi na otázku

 

 


0x

Odkážu vás na diskuzi která tu proběhla minulý týden a tam je vše popsáno. Alimenty se platí od 18ti let dítěte k jeho rukám. Pokud odmaturovala a půjde dál do školy, tak budete muset platit alimenty přímo jí a to do té doby než dostuduje, nejdéle však do dovršení 25(26) let. Jestli odmaturovala zjistíte na škole kam chodila a někdy to bývá na webovkách školy. Pošlete jí doporučený dopis, kde jí vyzvěte ke sdělení informací o momentálním stavu ať neplatíte zbytečně. Je potom nepříjemné vymáhat přeplatky na svých dětech.

 


0x
avatar atrama

Když dítě studuje VŠ, platí se nejdéle do 26 let.Od 18 let, když dítě zažádá,tak jemu,ale když dá dítě svolení,může je dál brát rodič.Je to stejné jako u přídavků,tam dává dítě též souhlas po zletilosti.

 


0x

V právním řádu žádný souhlas od zletilého dítěte upraven není. Běžně to však vlastně protiprávně bývá, že peníze si bere rodič i po zletilosti pod jakousi záminkou, že přeci dítě živí. Zapomíná se tak že vyživovací povinnost plní oba rodiče, jeden tím, že dítě u něj je na byt a stravu a druhý posílá peníze. Do 18 let jsou dávány k rukám matky jen proto, že dítě nemá plnou způsobilost k právním úkonům, aby si své peníze spravovalo samo, ale i tak jsou to peníze dítěte. Doporučuji zaslat dceři doporučený dopis ( bude si ho muset sama vyzvednout na poště a budete mít jistotu, že ho dostala). Nabídněte jí, že vzhledem k její zletilosti budete v souladu se zákonem o rodině dávat výživné přímo jí, případně i že s ní půjdete založit účet, kam jí budete peníze zasílat, požádejte ji o sdělení, zda nadále studuje. Přechod placení dítěti je podle zákona zcela automatické a nikdo nemusí o nic žádat, ledaže by některá ze stran ( vy nebo dcera) jste chtěli měnit výši výživného, to byste museli žádat u soudu, ani na soudě by již s matkou nikdo nejednal.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]