Desatero morálnosti aneb Poradte.cz

Od: Datum: 16.09.12 14:43 odpovědí: 34 změna: 26.09.12 23:35

Malý námět k zamyšlení, z dopisů čtenářů... :)

Dobrý den! Internetová poradna pro každou otázku? Myšlenka tohoto webu dobrá, ale posuzovat zda jde o reklamu nebo vlastní prospěch je mírně řečeno nevhodné! Již naší předkové měli rčení, že dobrá rada je nad zlato, a myslet si, že někdo bude nezjištně vkládat rady je velmi najivní! Takový způsob poradenství se vyskytuje u primitivních nebo frustrovaných lidí, kteří chtěji za každou cenu ukázovat na obdiv svoji genialitu! Také narcisové si asi příjdou na své! Ale takové lidí přece nechceme podporovat, nebo ano? Navíc takový způsob poradenství, s vylučováním vlastního prospěchu, ukazuje na "lidskou závist"! "Přej a bude ti přáno!" "Dej a bude ti dáno!" "Pomoz a bude ti pomoženo!" To jsou hesla, kterými bychom se měli řídit, především v případech jenž směřují ke zlepšení existence toho druhého: "Vydělej a nechej vydělat!" "Pomohu ti, ale - jak pomůžeš ty mi?" Jednostranné hledání poradenství nebo tkzv. "Chodit na rozumy!" patří mezi "chytráctví", které u většiny poctivých lidí vyvolává odpor! Naší předkové měli mezi sebou vžité pravidla, např. otázku: "Pomohl jsi mi!" "Jak se s tebou vyrovnám?" "Co jsem ti dlužný?"

Právě, že tyto otázky vymizely, mnozí si představují, že pomoc, rada, je projev dobré vůle nebo kamarádství, což je mírně řečeno falešný pohled na věc! Radit někomu a nemít z toho žádný prospěch? A ten, kdo tuto radu potřebuje, může mít z toho prospěch? Myslím, že mnozí lidé a zvláště ti, kteří názorově určují přesvědčení ostatních (nebo je mají možnost ovlivňovat), mají vžitou představu minulého režimu o soudružské pomoci, kterou chytráčkové ve velkém zneužívali! Nebo, dost možná si představují radu a pomoc v nouzi, ale to je ovšem něco jiného a je to pak vždy na posouzení jednotlivce!

Z toho je vidět, že více, než dohled nad vlastním prospěchem a posuzováním, zda se nejedná o reklamu, potřebuje takový web rozdělení dle způsobu rad - např. s umístěním reklamy nebo jen se sdělením apod. Ovšem umístění anonymních rad, např. bez uvedení kontaktu na autora, by zcela jistě mělo být přečinem proti pravidlům zveřejnění poradenství! Každý, kdo hledá radu, hledá také dobrou radu, která pomůže. a nikoliv vytažek z nějaké agentury JPP (jedná paní povídala)! Nezjištné rady také zavánějí myšlením veksláků, které je u nás mezi lidmi rozšířeno jako mor! Spočívá v tom, že takový chtráček příjde k něčemu velmi lacině, nebo nejlépe zdarma a následně to prodá se značným ziskem!

Mnoho lidí chápe rady jako něco, co je považováno za samozřejmost a zdarma! Tím se vytratila z našeho povědomí hodnota duševní práce a duševního díla. Jako většina ostatních, také já bych moc rád poradil a myslím, že mám také v čem a co. Avšak za předpokladu, že s tím žadatelem budu v kontaktu, zvláště, když se bude jednat o důležitější nebo rozsáhlejší věci. Při stručném sdělení rady budu proto vždy nucen odkázat žadatele na podrobnější informace, zveřejněním svého kontaktu! Pokud se to někomu jeví, že žadatel z této rady může mít prospěch a ten kdo chce poradit nikoliv, dokonce nemůže ani očekávat prestižní zhodnocení svého snažení, pak ten někdo by zcela určitě neměl zřizovat webové stránky - internetového poradenství! Je to ta nejdůležitější věc, která významově roste zvláště dnes, v době morálního úpadku u nás. Posuzování prospěchu a reklamy je jenom zaseváním zvracené morálky, včetně závisti.

S pozdravem Milan S (jméno bylo celé)

Kdo je narcis nebo si chce nechat obdivovat svou genialitu, ať se mi neprodleně hlásí! *smich*

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 16.09.12 14:54

No tak to jsme zde zcela jistě všichni, nebo ne?! *smich*

doplněno 16.09.12 15:48:

... ale když ten dopis zkusím vzít rošku vážně, většina z nás tuto poradnu našla, když HLEDALA pomoc a radu. Tím že zde nyní radíme, jen splácíme to co nám bylo v prvopočátku nezištně poskytnuto! Nemluvě o tom, že i stálí rádcové občas požádají o radu z oboru, v němž si nejsou jisti...

Datum: 16.09.12 16:00

hop - naprostý souhlas. Jinak ten dopis také moc nechápu.

Datum: 16.09.12 14:54

Pokud si myslíte, že obyčejná rada je něco, co by nemělo být dáváno zdarma a z touhy pomoci, tak vás lituji.

Datum: 16.09.12 15:02

*placni**palec* Moje řeč.

Datum: 16.09.12 14:59

Ten dopis byl tak dlouhý a nesrozumitelný, že ho do teď nechápu. A teď mě obdivujte pro mou debilitu :D. Apropo, až se ti někdo přihlásí, tak co z toho bude mít? *nevi*

Datum: 16.09.12 16:47

ty jsi tady taky? *palec*

Kdo se přihlásí uvidí sám... nechci strašit předem, to by se nikdo nehlásil.

Datum: 16.09.12 15:05

Teď se cítím skutečně hrozně blbě!Dal jsem pár lidem rady podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,a nic jsem z toho neměl!Co si teď počnu,abych se šel do lesa stydět!

JABRAKA

Datum: 16.09.12 16:04

Jo jo, teď to bude - špatná rada za 25 kč, dobrá rada za 50 kč.

Datum: 16.09.12 15:14

Než jsem se tímhle "uměleckým dílem" prokousal, tak jsem úplně zapomněl, o čem je tam řeč. Chtělo by to přeložit do češtiny nebo z toho udělat klikačku ANO-NE, abych se měl nad čím zamyslet. Momentální dojem: Lidé jsou různé - blbé a pitomé.

Datum: 16.09.12 15:19

Milane S, zajímavé - já to vnímám přesně opačně. V dnešní době, kdy všechno bývá pod hogo-fogo hlavičkou poradenství, samé bla-bla kolem a samozřejmě za peníze, mi ta naše malá poradna připadá taková lidská, teplá a obyčejná, na nic si nehraje - prostě si vyměňujeme rady a názory, jen tak, nezištně... nevím, co vám na tom tak vadí a o čí závisti vlastně mluvíte? *ee*

Datum: 16.09.12 15:29

Milan S spíš závidí adminovi úspěšnost téhle poradny.

Od: limoska*
Datum: 16.09.12 15:21

Asi jsem opravdu nechápavá a naivní, ale já si opravdu myslím, že sem lidé vkládají rady nejen nezištně, ale i podle svého nejlepšího svědomí... Znáte přísloví PODLE SEBE SOUDÍM TEBE?

Od: mowla*
Datum: 16.09.12 15:22

Až při přečtení podpisu mi došlo, že sdělení není z ´klábosnice páně adminovy´. Až při druhém přečtení mi začalo svítat, o co snad jde - a to ještě, pokud jsem to celé pochopil špatně, vystavím na odiv svou nechápavost...

;) *smich*

Někdo si stěžuje na "Z3"? Hmmm...

Datum: 16.09.12 16:50

já to četl 4x... jednou jsem to zabalil v mobilu po prvních 5 větách (moc dlouhý), pak mi to nedalo a přeběhnul jsem to rychlosti a pak znovu na Poradte.cz po naformátování odstavců, aby to bylo čitelné *smich*

Datum: 16.09.12 15:43

*haha*

Veřejně to přiznám, na poprvý jsem to nepochopila, podruhé to číst nehodlám a řadím to do kolonky "choré výplody"...

Klidně mne zmlaťte.

Datum: 16.09.12 20:48

Kategorie choré výplody.. to přesně sedí :D

Já spíše nerozumím tomu že si někdo dal ten čas a práci tohle vyplodit...navíc dle textu část zpodil tehdá a další onehdá...

Dotyčnej človíček si ráno u zrcadla řekl. Vyblí bibli...

Datum: 16.09.12 16:15

Pokud tomu správně rozumím, nejde o kritiku rádců, ale tazatelů, že chtějí něco za nic a že by měli k otázkám připojovat nabídku odpovídajícího plnění jako odměny? :)

Od: ladaadal*
Datum: 16.09.12 16:48

Já to ani nečetl. Dle délky předpokládám, že jde jen o žvásty nějakého zamindrákovaného pofidéra a odpovědi rádců, které jsem četl, protože jsou stručné a jasné, mě v tom utvrzují, takže to ani číst nebudu.

A tuto odpověď sem píšu zdarma, ačkoli milerád nosím tričko tohoto serveru.

Datum: 16.09.12 16:51

:) to mi připomíná reklamu v TV: dobrý den... 10 kč *smich*

Datum: 16.09.12 16:56

No upřímně řečeno,nechápu to a podruhé se mi to číst nechce,kdysi jsem potřeboval pomoc a našel ji tady a vracím a já se držím hesla

:"KDYŽ MŮŽU,POMŮŽU".

a proč by měli ostatní dělat ty samé chyby co já a proč bych neporadil,nenapsal svůj názor,pohled na věc? A vůbec nechci ze sebe dělat moudrou hlavu a i proto mám jméno vymyšlené a nikdo z okolí nemá ani páru že zde chodím.

Všichni co radí a myslí to dobře mají můj obdiv.I ten koiho tato věc napadla.HM.

Datum: 16.09.12 16:58

Líbí se mi rčení pana Moravce: Jen se neposrat! *cteni* A pro tenhle elaborát, který mě obral o čas, protože jsem ho četla 3x a o sebevědomí, protože vůbec nechápu co tím ten pán myslel, to platí 3x.*bzum*

Od: krkovicka*
Datum: 16.09.12 17:02

Nebaví mě to číst,jelikož to nechápu.Ani nevím od kterého odstavce to mám komentovat.Nemůžu ani posoudit zda to má hlavu a patu.Myšlenky na sebe ani nenavazují.Obdobným způsobem zde psal i jeden odpadlik.Promiňte-nic konkrétního ani co chtěl tím básník říct jsem úplně vedle u sousedů a neporozuměla jsem.
Datum: 16.09.12 18:02

Karel Havlíček Borovský - Epigramy:

V nouzi dá Ti radu každý dobrý přítel,

ale málokterý dá Ti mouky pytel.

Datum: 16.09.12 18:04

Jaguško:

Lepší dobře poradit, než blbě pomoct... ;)

Od: mil®
Datum: 16.09.12 18:15

Evidentně si pán nepřečetl pořádně dotazy ani odpovědi ani nepostřehl ducha této poradny. Pár naskládaných vět vyplodil z nějaké závisti, třeba, že přišel o nějakej kšeft, kterej tu rádci dobře vyřešili. Nic neříkající výkřik do tmy. Howgh.

Od: bena*
Datum: 16.09.12 19:09

No už jen ta forma dopisu mne odrazuje brát autorovu myšlenku vážně...

Od: ar*
Datum: 16.09.12 21:21

Admine tak já se hlásím, asi jsem frustrovaný, který se dostal mezi primitivní narcisty, nebo je to obráceně. Tak teď nevím, ale hlsím se. *jasne*

doplněno 16.09.12 21:26:

V jednom má ,ale Milan S. pravdu, to když píše o zvracené morálce, on sám je toho důkazem.

Datum: 26.09.12 21:05

Ar, taky jsem se chtěla hlásit, že jako bych byla "narcista" anebo to druhé ;), nebo snad obojí? Kdo ví?! Já to možná vím, ale nepovím... *smich*

Jinak to o tom " morálním zvracení", to se mi také moc líbilo. Ale také vím, že chudák autor zapoměl jenom čárku nad A , a všechno bylo jinak, ne tak, jak to bylo původně myšleno. Máme holt krásný a bohatý způsob slovního vyjadřování, kde stačí jen malilinká úchylka, a všechno je jinak...

Datum: 22.09.12 15:12

Zase jsem si uvědomila, jak jste tady všichni slušní a hodní lidi a je mi trochu líp na světě.

Ten dopis jsem nedokázala celý přečíst - je strašně agresivní, naléhavý, a špatně na mě působil. To, co jsem stihla, jsem nepochopila. Akorát na konci cosi o morálním úpadku a zvracení - to jsem se vyděsila úplně Mně jaksi vůbec nevadí, když někdo má z mé rady prospěch. Nemohu říci, že z toho nic nemám: mám dobrý pocit. Proto to dělám, Milane S. Nic jiného mi není třeba.

Datum: 23.09.12 20:46

Inzi, mluvíš mi z duše! I mně se líbilo to jeho "morální zvracení", on tam chudák zapoměl čárku nad "a", v tom elánu, ale to je právě na tom všem to nejzajímavější. Ovšem, oplývá i jinými slovy vybranými, které nemají obdoby. Napřed jsem myslela, že jde o překlep, ale pak bylo jasné, že ne, že to míní pisatel doopravdy. Celé to povídání myslel Milan vážně.

Díky, já se opět mohla zasmát při čtení Tvého příspěvku. Úplně Tě totiž vidím zděšenou při čtení té poslední věty. I mně se líbila.

Datum: 23.09.12 21:21

*placni* Tak to je asi to nejlepší, co se dalo udělat - kéž bychom měli každý den dobrý důvod se zasmát...

Datum: 23.09.12 17:08

Jé, jak ráda bych se k tomu dopisu vyjádřila... Jenomže já nemohu, byla bych "vytáhána za uši". Mně se to líbilo, hlavně ten konec. Sice jsem z toho, co měl pisatel na mysli, vůbec nic nepochopila, ale jeho písemný projev je perlička.

P.S. Taky jsem si zezačátku myslela, že to splodil Admin. Četla jsem to a oči mi lezly z důlků, asi takto, *sok*. V duchu jsem se ptala sama sebe, co ho to raflo, psát takové nesmysly, jestli třeba něco nepožil... Pak jsem pochopila, že tomu tak není, a musela jsem se smát.

Od: matrixi*
Datum: 26.09.12 23:31

Jestli mužu se zeptat proč to takhle dneska funguje že když nastane situace že člověk jenom dává a snaží se jenom o to nejlepší pro sebe a hlavně druhé a všechno se obrátí v jeho neprospěch a proti němu

Datum: 26.09.12 23:35

MATRIXII: ten dopis v úvodu byla jen kopie mailu od nějakého debila našemu Adminovi - teda jen kdybys to náhodou nepochopil! ;)

Jinak to tady většinou funguje velmi dobře, časem to pochopíš, vítej do klubu "magorů", kteří se snažej zadarmo pomáhat ostatním, hezký den! *slunce*

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.