POTŘEBUJI PORADIT - znova, jinak

Od: Datum: 25.09.15 09:01 odpovědí: 19 změna: 08.10.15 21:04

Tato otázka tady už proběhla a já, stejně jako ostatní reagující, jsem taky pochyboval. Ale risknul jsem to a na udanou e-adresu jsem napsal. Obdržel jsem odpověď, kterou uvádím. Paní nežádá o půjčku, která, pravda, by jí pomohla problém vyřešit, ale radu. No, možná by někdo věděl, co by se ve věci dalo dělat. Zde její e-mail:
zkusím vám napsat co řeším:
Skoro celý svůj život jsem pracovala jako soukromá ošetřovatelka. Teď v dubnu mi po dlouhé nemoci přiznali důchod třetího stupně a to až od dubna roku minulého. Ovšem naskytl se problém že mi chybí tři roky důchod. Pojištění. Takže žádný důchod nemám a jsem bez příjmu. Nemám nárok ani na žádné sociální dávky. Peníze na doplacení jsem zkoušela sehnat po známých i po malých dávkách. Výhoda by byla že když mi ten důchod nakonec doplatí uz přes rok zpětně, tak bych půjčené peníze nevracela po částech, ale rovnou náraz. Ani to ovšem nemá úspěch při snaze o půjčku.
V bance a pod. Institucích to též nejde, protože bez příjmu to nelze. Těch věcí co mne trápí je víc, ale všechny se spolu tak nějak prolínají a tak pisu aspoň ten základ. Na net jsem nepsala proto snad, že bych chtěla nekoho lákat aby mi půjčil. Tak naivní uz nejsem. Šlo spíš o to že třeba bude mít někdo nápad co mi unikl. Ale asi snad uz z pocitu zoufalství udělat aspoň neco. Byl připojen podpis, který neuvádím. Ale třeba by někdo věděl, jak by se to dalo řešit a paní poradil.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.09.15 09:35
avatar

Napřed jsem nevěděla o kterou otázku se jednalo. Pak jsem pochopila a znova si to přečetla. Přijde mi, že podobných problémů je tady na poradně docela dost. Klidně to ta paní mohla napsat přímo sem. Asi se nepřiměřeně stydí, ale není proč. Je přece spousta lidí, co je v podobné tísni. Nevím co odpoví ostatní, ale já si myslím, že jí by opravdu pomohla ta půjčka. Ale kdo ji nabídne člověku kterého nezná, to je otázka jiná. Ale třeba Ivzes najde jiné řešení. Stále nechápu, proč to ta paní neřekla rovnou a chtěla to řešit soukromým meilováním. Navíc si myslím, že jste asi jediný, který jí napsal. A to měla docela kliku.

doplněno 25.09.15 09:56:

A důchod třetího stupně neexistuje. Asi se jedná o invalidní důchod. A když jí byl přiznán, tak ho přece musí vyplatit. Přece jí nikdo nedá písemné rozhodnutí o přiznání důchodu a to ještě se zpětnou platností 12 cti měsíců, a výsledkem je nula-nic. Nebo že nemůže peníze dostat z toho důvodu, že jí chybí tři roky do normálního důchodu. Já nevím, asi tomu nerozumím, ale kladu otázky, když jste s ní v kontaktu, tak se jí na tohle zeptejte. Já jsem také v důchodu měla jsem to hodně komplikované z jiných důvodů. Neodpracované roky v Čechách, protože jsem žila v cizině. Trvalo to rok, než se to všechno vyřídilo, ale jakmile měli k dispozici veškeré podklady o mém zaměstnání v cizině, tak mi byl důchod neprodleně přidělen a vyplacen ihned zpětně. Přišlo mi vyjádření, opodstatnění částky a peníze. Takže když paní říká, že jí byl důchod přidělen, tak ty peníze už musí mít a musí od dubna normálně pobírat tu částku, na kterou má nárok. Jestli se pletu, tak mne určitě někdo tady opraví. Samotnou by mne to hodně zajímalo.

doplněno 25.09.15 10:01:

Můj český důchod je pochopitelně snížený, protože jsem tady také neodpracovala potřebné roky, ale i to šlo vyřídit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 11:46
avatar

Jj Suzymon,paní věřím.Něco takového řešíme v práci už nějakou dobu a to na tento problém máme vzdělané zaměstnance.Klient má přiznaný plný inv.důchod,ale má nějaký dluh na zdrav.pojištění,který se splácí a tím pádem nemá nárok na vyplácení peněz .Má však nárok na sociální dávky.V tom zas paní zřejmě kecá,nebo mají v domácnosti po propočítání dost peněz na živobytí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 15:08
avatar

...důchod třetího stupně neexistuje. Asi se jedná o invalidní důchod. A když jí byl přiznán, tak ho přece musí vyplatit. Přece jí nikdo nedá písemné rozhodnutí o přiznání důchodu a to ještě se zpětnou platností 12 cti měsíců, a výsledkem je nula-nic...
...když paní říká, že jí byl důchod přidělen, tak ty peníze už musí mít a musí od dubna normálně pobírat tu částku, na kterou má nárok...

Suzy, plný invalidní a částečný invalidní se změnou zákona překotil na invalidní I., II. a III. stupně.

Je možné, že člověk je objektivně invalidní (uznána invalidita), čili náležel by mu invalidní důchod, ale uznání invalidity je jen jedna podmínka. Druhá je nutnost mít pojištěnou dobu, a to paní nesplňuje, takže jí na výplatu důchodu nevznikl nárok.

Má-li nad 28 let a v posledních 10 letech aspoň 5 let pojištění, nebo (je-li starší než 38 let) v posledních 20 letech aspoň 10 let pojištění, a uznanou invaliditu, vznikne nárok na výplatu důchodu. Na to, být považována za invalidního důchodce, nárok vznikl uznáním invalidity.

doplněno 25.09.15 15:12:

Dluh u zdravotní pojišovny nemá s výplatou důchodu nic společného, leda že by se snad exekučně strhával, ale že by kvůli tomu nedostala důchod? To snad ne. Důchod je nároková záležitost závislá na pojištěné době a (v případě inval.) uznání invalidity nebo (v případě starob.) důchodového věku. Nikoli na tom, že něco dlužíte zdravotní pojišovně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 12:42

Poněkud zmatečné. Buď je důchod a k němu jsou potřebná leta a nebo je invalidní důchod 3. stupně,tedy plný a u něho se odpracovaná leta / pojištění/ nepředpokládá. Vždy jsou mladí snědí, co nikdy nepracovali a mají plný invalidní důchod. Můj názor je řešit tuto situaci u odborníků na úřadu práce a ne u laiků na webu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 13:36
avatar

Máte pravdu,ale nesmíte mít dluh u zdravotní pojišovny a ten právě paní má.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 14:11
avatar

A jak to teda je? Když máte dluh u zdravotní pojišovny a jste tři roky nemocná, tudíž nepracujete a tak nemáte příjem. Kdo platí náklady na nemocnici? Z čeho je člověk ty tři roky živ? Já si to nedokážu ani představit. No možná, že tu paní živila rodina a už nechce, nebo nemůže. Ale zase když má jenom tři roky do normálního důchodu, tak jsou její rodiče asi staří. Já se v tomhle případě nevyznám, a přemýšlím jak přemýšlím. Myslela jsem, že se tady od té doby ozve někdo, kdo tomu rozumí a dá třeba i radu. A ono za tak dlouhou dobu nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 15:08
avatar

Je to jednoduché, paní to píše, pracovala jako soukromá ošetřovatelka. Předpokládám z tohoto, že někomu poskytovala pomoc, na černo?, ale neměla to jako příjem, neodváděla si zdravotní a sociální pojištění. Nevíme kolik jí je let. A ačkoliv jí byl přiznán invalidní důchod, není pravda, že zároveň dosáhne i na vyplácení peněz.

To, jak je vidět mnoho lidí neví. Existuje sice tzv. dopočtená doba, ale v závislosti na věku musí mít každý stejně nějaké odvody pojištění.

např. - třeba u vzniku invalidního důchodu od 22-24 let musí mít pojištění minimálně 2 roky, u 26-28 4 roky, nad 28 let 5 let placení. Škola se také počítá, ale tohoto případu není podstatné, je to podle případu.

U pojištěnce staršího 38 let je podmínka považovanou za splněnou, když pojištěnec odváděl před datem vzniku nároku ID v období 20ti let alespoň deset let placení.

Ty roky uvádím namátkově, samozřejmě v předpisech lze dohledat všechny potřebné údaje.

Možná, že lze něco doplatit, ale paní nemá peníze. Otázkou je, pokud pracovala, tak jestli zaměstnavatel odváděl povinné odvody, anebo pokud pracovala na ŽL - OSVD, jestli vše dokladovala a odváděla pojistné. Tyto informace nemáme.

Někdy ani pracovníci ČSSZ nedokáží dobře poradit, a se paní obrátí na p. Maříka www.naseduchody.cz, který ji vše spočítá a poradí, jestli si může chybějící roky doplatit. Ale pokud paní ví, že si potřebuje roky doplatit, jenom nemá peníze, tak asi info má.

doplněno 25.09.15 15:12:

Ty roky uvádím namátkově . Roky placení souhlasí, jenom to rozmezí píšu ne postupně, jak je uváděno, samozřejmě je období do 20ti let, 24-26 let.

doplněno 25.09.15 15:14:

Suzymon, také jsem čekala, že odpoví někdo jiný.

doplněno 25.09.15 15:16:

Ale koukám, že izenyrka to již napsala, ale zřejmě to nebylo pochopeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 15:52
avatar

Suzy, paní nepíše, že má tři roky do normálního důchodu, ale k tomu, aby jí vznikl nárok na výplatu invalidního důchodu, jí chybějí tři roky důchodového pojištění.

Ten, kdo do debaty začal plést dluh na zdravotním pojištění, to tady docela zkomplikoval, to je prostě nesmysl. S výplatou důchodu nemá zdravotní pojištění nic společného.

Mohla jsem se ozvat, až jsem přišla z práce. Úředníci (aspoň) našeho úřadu nají monitorovaný přístup na internet a v žádném případě bych neriskovala kvůli poradně vyhazov.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 18:05
avatar

No to je jasné. Já myslela, že se ozve také Ivzes. Já v tomhle samozřejmě nejsem "kovaná". A navíc je to tou paní samotnou popsáno dost zmateně. Takž pomoc jí asi nikdo nebude moci. Ale tohle mohla klidně napsat sem. I pro ni by to bylo lepší, nebo jste se jí mohly Ty a Ivzes třeba zeptat na nějaké doplňující informace a podle toho jí poradit. Mám pocit, že hledá asi půjčku, aby si teda mohla doplatit ty chybějící roky a mohla ten důchod dostávat. Nebo jsem tomu špatně porozuměla?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 19:51
avatar

Ano, myslím si, že si potřebuje doplatit chybějící roky pojištění. Minimální výše dobrovolného důchodového pojištění v roce 2015 činí 1.863 Kč za kalendářní měsíc. Tato výše odpovídá vyměřovacímu základu 6.653 Kč, takže je to, jako by měsíčně vydělávala 6.653,-- hrubého a z toho se jí pak počítal důchod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.15 09:20
avatar

Takže by ta paní potřebovala kolem 70.000Kč. Zaplatila by ty tři roky, oni by jí vyplatili zpětně kolem 80.000Kč. a ona by z toho splatila tu půjčku a ještě by jí zbylo. Je tomu teda tak? Tak jestli to tak je, tak bych se v jejím případě obrátila na nějakou tu firmu co půjčuje peníze krátkodobě a ani k tomu nechce žádné doklady. Vždy jsou těch nabídek plné noviny a televize. Já bych se na rodinu, nebo přátele v tomto případě vůbec neobracela a vyřídila bych si to tímto způsobem. No snad si to všechno přečte, nebo jí to přetlumočí tazatel Jak 123, který je s ní emailovém kontaktu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.09.15 21:35
avatar

Doplacení není také jednoduché. Moc to nechápu, ale myslím, že doplatit roky zpětně jde ale jen do té doby, než požádá žadatel o důchod. Proto je dobré si to vše před žádostí o důchod trochu zkompletovat sám.

Dále zpětně lze doplatit pouze 1 rok? Snad jestli jsem to pochopila dobře.

Já bych paní doporučila, aby ještě tři roky pracovala. Musí najít ale lehkou, přiměřenou práci. Až po těch 3 letech by mohla požádat ČSSZ o výplatu důchodu. Takhle bych to asi udělala já, když nejsou peníze. Určitě ale konzultovat přímo u správy důch. poj..

Doplacení chybějících měsíců je ale v částce, která se platí letos - tudíž aktuální platbu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.15 09:28
avatar

Pohanko, já bych to také udělala jak píšeš, než bych si půjčovala. Ale ona nahoře píše, že je nějak dlouhodobě nemocná. Asi nemůže sehnat žádnou práci. No, jsem fakt zvědavá, jestli se nám ozve a jestli jí to nějak pomohlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.15 10:49

Dobrý den! Předně děkuji všem,kdo se tady zapojují do diskuze,velmi mě ten zájem těší a jsem rád,že jsem paní oslovil. Třeba se nějakého řešení dobereme. S tou paní jsem si vyměnil několik mailů. Bydlí údajně v malé vesničce u jednoho okresního města a nemá trvalý přístup na internet,proto napíše jen občas. Poradil jsem jí knihovnu v tom kterém okr. městě, zjistil jsem,že tam může strávit 30 min.zdarma,nebo minut 60, pokud bude mít průkaz čtenáře za 150 Kč na rok. Ta půjčka téměř 70 000 Kč by to,pravda,asi vyřešila,ale při současném přístupu státu by to bylo velké riziko zadlužení.Občan,když zpozdí nějakou platbu státu,např. daně,tak je okamžitě penalizováni,zatímco stát svoje platby zpožďuje zcela svévolně a beztrestně.Myslím,že příjemci dávek např. matky samoživitelky by mohly povídat.A dovolání nikde.Kdo ví,jak dlouho by SSSZ záležitost té paní vyřizovala...a úrok nebankovní společnosti by rostl kouzelnou rychlostí. Děkuji všem,kteří případ budou nadále sledovat se mnou. Všem přeji krásný podzim! Já "jak123".

doplněno 26.09.15 10:58:

Ještě doplňuji: Možná by více mohla poradit paní "inženýrka", která se zmiňuje o pracovnicích "našeho úřadu" a nechce logicky riskovat pracovní problém. Pokud se k tomu odhodláte na můj email jak123@email.cz /asi raději než tady na "vnitřní pošta",nevíme,kdo do ní může nahlédnout/, budu Vám vděčen. Možná by to mohl být krok dál.

 

Datum: 27.09.15 07:50
avatar

No já jsem nad tou půjčkou zauvažovala proto, že ta paní Vám sama napsala, že by to pro ni nebyl problém splatit najednou, až dostane zpětně ty peníze. Ale je pravda, že asi neví přesně kdy by je opravdu dostala a v tom bude ten háček. Proto jí asi v jejím okruhu nikdo nechce půjčit, jak sama uvádí. To bude zapeklitý oříšek k rozlousknutí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.15 19:37
avatar

Tady se moc poradit nedá.

Paní má pravděpodobně přiznánu invaliditu III. stupně (tu přiznává posudkový lékař)

a pro přiznání invalidního důchodu (o přiznání rozhoduje OSSZ)

jí scházejí 3 roky důchodového pojištění.

_______

Řešením by podle mne bylo další zaměstnání – i na snížený úvazek, z něhož se ale buude odvádět důchodové pojištění.

Další možností by mohla být půjčka, která se mi ale jeví poměrně riskantní, pokud by jí nepůjčil někdo z blízkého okolí. (Nevím o poskytovateli půjček, který by jednorázově půjčil peníze, a byl ochten čekat předem neurčenou dobu na jednorázové splacení.) V případě půjčky by byl i problém, z čeho by paní až do výplaty důchodu žila...

Já bych se přikláněla k tomu zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 17:06
avatar

Na otázku jak to dopadlo, je brzy, jak to pokračuje?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 21:04

lidus...Vy jste mě otázkou předběhla, napsal bych sem v pátek nebo v sobotu. Chtěl jsem počkat do konce týdne, protože paní asi nemá snadný přístup k internetu. Možná někde z knihovny, nebo odkud. Ale už se 10 dnů neozvala, před tím jsme so pár mailů napsali. Myslel jsem, že jí nějak pomůžu, nebo někdo. Ale když ztichla, tak to beru na vědomí. Každopádně děkuji všem za snahu, která, žel, vyšla naprázdno, stejně jako moje. Všem vám přeji hojnost zdraví a úsměvů!

*slunce*

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.