Přejmenování křestního jména a dědictví

Od: Datum: 06.10.14 19:38 odpovědí: 18 změna: 08.10.14 06:41

Chci se nechat přejmenovat jméno, tedy změnit křestní jméno. Otec se to nesmí nikdy dozvědět. Problém je, že po jeho smrti když mi něco odkáže, tam bude to moje staré jméno, příjmení bude stejné, budu mít na to stále právo nebo se tím nechtíc "vydědím"? Přejmenování je z důvodů nízkého sebevědomí, mám s tím jménem problém, je strašně staré. Není to z nějakých sobeckých důvodů. Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.10.14 19:43

Zachovejte klid, pokud budete mít dědit, dědit budete. Změna jména je při dědickém řízení automaticky dopátratelná, to je věcí notářů, kteří se po skonu Vašeho otce zabývat.

Datum: 06.10.14 20:00

Omlouvám se, že reaguji na něco jiného, ale zaujala mne změna křestního jména z důvodu nízkého sebevědomí, protože jde o strašně staré jméno. Nemohlo by strašně staré jméno naopak pomoci sebevědomí zvýšit? Kdo dnes nosí stará krásná jména? Moc takových lidí dnes nepotkáte ...

Od: panama
Datum: 06.10.14 20:56

Mně stará jména jako Anežka, Františka, Josefka, Anděla, Blanka, Apolena, Bedřiška atd. teda krásná vůbec nepřipadají a nechápu, co na tom kdo vidí. Možná jiné generace to vidí jinak...ale já se vídám s mladými lidmi a chci se konečně cítit dobře při představování.

Od: iv®
Datum: 06.10.14 20:58
Vím ze to neni odpověď na vas dotaz , ale mohla by jste nam tedy říci jake jmeno nosite?
Datum: 06.10.14 21:40

Jiřina po tetě.

Od: uska®
Datum: 06.10.14 21:58

Nemám ráda to, co mají všichni kolem mne. Já bych si jméno nechala a dělalo by mi dobře, že při představování v kolektivu nebudu např. Jiřina č. 3 jako je to u Veronik, Adélek atd.

Datum: 06.10.14 21:02

Včera jsem se dozvěděla, že dcera kamarádky má dvojčata, jedno je Augustýn - Leopold a druhé František -Hubert, trochu jsem se zděsila ale kromě kluků má starší dceru Apolena-Sofie. Nemůžete napsat jaké je to jméno co vás tak děsí? Dědit budete.

doplněno 07.10.14 13:34:

Od MŠ, tedy víc jak 50 let mám kamarádku Jiřinu, nikdy jsme ji neřekli jinak než IKA, říká ji tak i její manžel.

Datum: 06.10.14 21:48

mám kamarádku se stejným jménem jako vy, říkáme jí Jířa a nikomu se její jméno nezdá divné... ale nechci vám do toho mluvit... líbilo by se mi, kdyby si člověk, když dospěje, mohl sám zvolit své jméno - četla jsem, že to tak funguje u indiánů...

Datum: 06.10.14 23:40
Jů, já mám taky dvě kamarádky Jiřinky;) jedné je 24 a druhé 30,navzájem se neznají, ale říkám jim Jířo;) jo a dědit budete, změnu jména dohledaji
Od: bmbx®
Datum: 07.10.14 05:55

Problematika nízkého sebevědomí bude spočívat v něčem jiném a změnou jména se to nevyřeší, asi by to chtělo pomoc psychologa, pak budeš naopak na jméno, které nemá každý druhý hrdá.

Datum: 07.10.14 11:55

To mi připomíná můj oblíbený vtip :D

"Potkají se dva a jeden povídá: -Proč jsi tak nešťastný? -Ále, v noci se pomočuju. -A byl jsi s tím u doktora? -Byl, ale nic nepomáhá. -Tak zkus k psychologovi. Za týden se potkali znovu a přítel má očividně lepší náladu. -Tak co, pomohla ti psychoterapie? -Jo, pomohla. -Takže už se nepočůráváš? -To sice pořád jo, ale teď už jsem na to hrdý"

Tazatelku chápu, většina lidí co znám, by nejraději změnila křestní jméno, které mu dali rodiče.. Každý máme nějaký komplex - někdo kvůli němu i podstupuje plastické operace - změna křestního jména je bezbolestná a pokud to pomůže.. Jen bych nechtěla vysvětlovat lidem které znám, že už se jmenuji jinak.. Myslím, že 90% lidí by mi stejně říkalo jménem, na které jsou zvyklí. Přišlo by mi to jako zbytečná komplikace.

Datum: 07.10.14 12:13

To jste na omylu, já jsem se špatně vyjádřila. Mám dobré sebevědomí jen při představování se stydím za své jméno a nedokážu pochopit, jak někdo může být hrdý třeba na Václavku - to by musel být blázen a ne hrdý. Nesouhlasím s tím tvrzením, že jméno, které nemá každý druhý si zaslouží hrdost - to je přece takový předsudek. Když se nějaký chlap bude jmenovat Ohňon, tak určitě bude na své jméno hrdý. To je vidět, že jste to nezažil.

Datum: 07.10.14 11:35
Zdravím. Nebudu zde hodnotit Vaše rozhodnutí, to je jen na Vás. Co se týká, případného dědictví po Vašem otci, nemusíte mít strach. 1/ Budete mít nový rodný list, kde Váš otec bude uveden a tím pádem zůstávate neopomenutelnou dědičkou. 2/ Se domnívám, že budete mít nějaké písemné rozhodnutí o změně (tudíž potvrzení o současné podobě Vašeho jména)... M
Od: asd*
Datum: 07.10.14 11:59

Na dědictvní to vliv mít nebude.

Ale změnou jména nízké sebevědomí nevyřešíte, spíš naopak. A jestli to je Jiřina tak opravdu nechápu - to je naprosto normální jméno...

Od: latka
Datum: 07.10.14 12:30

Pokud jsi nespokojená, tak do toho jdi. DNeska už se na tebe žádní bigotně zbožní lidé, že nemáš úctu k rodičům dívat nebudou. Někdy jsou rodiče v tohle směru opravdu hluší, slepí a např. u mě v rodině dali synovi jméno Damián. Anebo šílená jména mají třeba ty děti od Veroniky Žilkové. Kdybych byla Kordula, tak bych šla na matriku snad už ve 12nácti letech. Anebo ta manželka od Wichterleho (byla Ludmila a stala se z ní Linda), teďto bylo na Nově ve Víkendu. Pokud ti to činí psychické potíže nebo problémy se sebehodnocením, neřeš ostatní a vykonej to, co musíš.

Datum: 07.10.14 13:02

Já se tazatelce taky ani moc nedivím a pokud má se svým jménem problém, ať do toho jde. Ale musím souhlasit s názorem, že v okruhu lidí, kteří ji znají jako Jiřinu, to bude působit dost zvláštně. U nás byl pan Vocásek, který se oženil s dívkou, která se jmenovala Švarcová. Nejspíš měl taky problém se svým jménem (resp. příjmením) a tak převzal jméno své manželky - tedy Švarc. Lidé, kteří ho znali jako Vocáska mu pak neřekli jinak, než Vocásek Švarců, nebo Švarc Vocásků. Nevím tedy, jestli si polepšil A vlastně - nejde ke stávajícímu jménu přidat ještě jedno, jiné jméno a tak mít dvě? Dnes to je vcelku obvyklé, zmiňují se o tom i poradcové přede mnou. Pak by bylo po problému, mohla byste používat jméno, které vám je milejší...

Datum: 07.10.14 17:37
Souhlasím s výše napsaným, být vámi, nechám si přidat ještě jedno křestní jméno a třeba používat to, ale původní si nechat taky. Představte si třeba situaci, že jdete po ulici s novým potencionálním přítelem, co vás zná pod nový jménem - třeba Lucie a potkáte někoho známého: ,, ahoj Jiřino!" Pak případné nedorozumění vyřešíte vytasením občanky, a nebudete vypadat, jako že jemu nebo tomu známému jste něco nakukala O dědictví se nebojte, i s jiným jménem pořád budete tou samou osobou. A ještě mě zajímá, jak byste se chtěla jmenovat
Datum: 08.10.14 06:41

Buď opravdu své jméno nechceš, dáš si ho změnit, nové budeš hrdě nosit /i když Ti zlomyslníci budou říkat -to je ten Kevin - Kazimír *smich*/, ale potom nebuď pokrytec a seznam se změnou i otce. To se za své konání stydíš? Potom to raději nedělej!

Znám rodinu, kde byl už po generace každý chlap Vratislav. Dneska se to už nedává. Praděda Vráťa, děda Vráťa, otec Vráťa. Tomu se to vymklo z rukou. Proč? Neměl nikdy syna, ale jen 2 holky. Tak se ta jedna prostě jmenuje Vratislava. Není jich v republice mnoho. Ale té se už zadařilo. Má totiž syna Vráťu a ten už má 2 letého malého Vrátíka. Takže to jméno jede dál. Proto neopovrhujte svým jménem. Každé je hezké, snad bych nedala jen Pankráce, Serváce a Bonifáce. A nebo, pokud si ho změníte, hrdě se k němu přiznejte a to nejen kvůli dědění. Prostě - chtěl jste to tak, udělal jste to tak. Proč se schovávat?

Některá jména jsou opravdu dost neobvyklá. Včera v TV mluvili o pánovi s křestním jménem Boleslav. Přišla jsem z kuchyně, neznala souvislosti a když jsem slyšela to "Boleslav", povídám - Která, Stará nebo Mladá? *haha* Jaga.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.