Jak dostanu z plastu barvu

Od: Datum: 26.07.14 20:12 odpovědí: 4 změna: 27.07.14 09:38

sehnal jsem plastový model autíčka,původně byli na autě originál barevné pruhy ale hračka je dost stará a pruhy někdo domaloval ručně,nevím přesně jakou barvou jestli modelářskou už jsem to tak koupil ale chci to dostat dolů nastříkat základem na plast a stříknout znova do původní barvy,ale nevím jak ty pruhy šetrně dostat z autíčkaSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paniks*
Datum: 26.07.14 20:16

hm, ja bych zkusil odlakovac na nehty bez acetonu.. pokud je ten plast sam o sobe zlutej a neni to jen navbarveny tak se barevnych prouzku myslim zbavite.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.14 20:19

jo žlutej plast je originál,chci se zbavit jen těch domalůvek ale jsem si jist že při odstranování pruhů zničim i orig žlutej plast proto to pak stříknu celý znovu

Datum: 27.07.14 00:16
avatar

Zdravím,
vzhledem ke stáří hračky (konec 70. let) předpokládám, že ty pruhy byly dodělávány v té době. Z toho bych vycházel. V té době byly u nás na trhu běžně dostupné modelářské bravy Unicol. Ředidly se běžně ředidlem S 6006, čili olejo-snytetickým. Sice snesly i ředění nitroředilem (C 6000), ale to se tak často nedělalo. V podstatě se jednalo klasickou, ale velmi jemnou, syntetickou barvu.
Zvolil bych tento postup. Nejprve bych zkusil na nějakém méně nápadném místě barvu sloupnout. Mohlo by to jít, protože vzhledem k amatérskému provedení pruhu se nikdo nezabýval odmašťováním plastu před nátěrem. Zkuste barvu postupně opatrně sloupávat tupým nožem, případně do ostra vybroušeným kouskem tvrdého dřeva tak, abyste nepoškrábal povrch plastu.
Jestliže se vám tohle dařit nebude, zkuste barvu opatrně narušit hadříkem namočeným v S 6006. Bude to sice na dlouho, protože tohle ředidlo není agresivní, výhodou bude to, že nenarušuje plast. Trochu rizikovějším způsobem je zkusit barvu narušit C 6000, ale tohle ředildo bych nejdřív otestoval na nějakém skrytém místě (třeba uvnitř karoserie), jak moc narušuje plast.
Výše uvedené způsoby by mohly napomoct k tomu, že karoserii po odstranění nebudete muset stříkat.
Trochu razantnější způsob je opatrně třeba ostrým nožem nebo škrabkou seškrábat barvu a pak povrch karoserie v místech nátěru velmi opatrně vybrousit velmi jemným brusným papírem do hladka.
Obavy mám ale z odstraňování barvy ze zasklení. Pravděpodobně dojde k poškrábání plexiskla. Pokud se vám to podaří smýt, máte vyhráno. Pokdu ne, pravděpodobně budete muset pak plexi nějak vyleštit. Celkem dobrý způsob je filcový kotouček do vrtačky a jako brusivo použít nějakou kvalitnější zubní pastu (měla by obsahovat tzv. víděňské vápno). Tím se dalo plexi vyleštit velmi slušně. Otázka je, jestli ještě vůbec zubní pasty dnes to vídeňské vápno obsahují. Další brusivo je třeba popel z cigaret. Nebo máte možnost trochu pohledat po modelářských - typicky plasťáckých - kitařských forech nějaké návody či přípravky na leštění plexi.
Ať se vám daří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.14 09:38

děkuju za rady

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.