Nejste přihlášen/a.
měl bych jeden dtaz do diskuze, může mi někdo vysvětlit proč stát a tehdejší ministrští pracovnící podepsali nevýhodné smlouvy a zákony s provozovateli fotovoltaických elektráren které mají vliv na zdražení elektřiny kvůli obnovitelným zdrojům, tento rok se snad hovoři o 25miliardám a má se to platit až do roku 2030.
To nemůže stát vypovědět? jako vlastnící by je hnali k arbitráži asi nebo co?
Ale jak to že pak prošlo když stát osekal státní podporu uživatelům stavebních spořitelen...tam to zákon mohl radikálně utnout a v případu fotovoltaického tunelu to nelze?
jaký máte prosím na to názor?
Hlavne mě děsí ta délka smluv státu...do roku 2030...to je výsměch
To je snadné. Kdo myslíte, že ty obrovské fotowolteické elektrárny stavěl, Chudák pár zbytečných milionů jistě neměl a taky neměl chu´t čekat až se mu začnou vracet za 10 let. Takže bohatí se prostě dohodli a my to nyní zaplatíme. Zpětně něco utnout nejde a hlavně není důvod když to platíme všichni a´t chceme nebo ne, ti co je mají mají smlouvy a pokud by se snad stát rozhodl je náhle změnit, myslím, že v arbitrážích by se nedoplatil, dnes už výkupní cena není 13kč ale tuším je 6kč a taky nepřipojí každého, počet žádostí o připojení je dost omezený. Krom toho všeho si myslím, že ten co vůbec měl nápad dělat fotowoltejky v našich klimatických podmínkách byl idiot. Konečně měla bych mlčet jelikož zeť dělá projekty na fotowolteické elektrárny a měla bych doufat, že ještě dlouho bude.
On v tom ma ruce hlavne Energeticky regulacni urad, coz je nezavisly organ, ktery to cele spocital a pripravil ( Novinky.
S tim zakonem by nebylo nic asi zase tak spatne (vykupni cena, podpora na 25 let, co je standardni zivotnost solarniho panelu atd.), kdyby toho vyuzili soukromi majitele domu jako vsude jinde na svete. Jenze nejakou chybou na stejne podminky mohli dosahnout i velkovyrobci a to samozrejme nalakalo spousty spekulantu, jak mistnich, tak zahranicnich, kterym mistni posluhovali (spekulace s pozemky pro vystavbu solarnich elektraren, zabory orne pudy apod.)
Jen pro zajimavost uvedu, ze v Kanade (ve state Britska Kolumbie) momentalne resi uplne stejny problem s vykupni cenou od alternativnich vyrobcu elektriny. V poslednich letech se tak rozjela vystavba hydroelektraren, prave kvuli garantovanym vykupnim cenam a samozrejme tam byly protesty proti ekologicnosti celeho hydroprumyslu atd. V kazdem pripade stat na tom ztraci 300 milionu dolaru rocne a jeste nekolik let na tom ztracet bude.
jj, solární energie. Hlavní problém byl v tom, že ze zákona je sice povolené postupné snižování státních dotací, ale jen o 5 procent ročně. Mezitím poklesly ceny fotovoltatiky tak, že i přes toto postupné snižování dotací se na solární energetice dá solidně a spolehlivě vydělat.
Této možnosti se samozřejmě chytily investiční fondy a tam kde se původně počítalo s investicemi ve stovkách milionů, tam se najednou objevily desítky miliard. No a jak to nakonec dopadlo, to vidíme všichni. Hlavně my, co bydlíme na tom správném konci jižní Moravy, kde se na poli místo řepy a brambor pěstuje elektrika.
Stát nemůže dotace vypovědět, protože musí chránit investice.
A nepropadej zoufalství a beznaději, protože bude hůř. Už se nafukuje další taková bublina, tentokrát s pěstováním biomasy.
Já myslím, že to je celkem jednoduché a ani v tom nebyl záměr nějakých miliard nebo tak. Prostě EU začala mluvit o ekologické energii a její podpoře a zdejší politici se toho chytli. A jelikož opět chtěli být papežštější, než papež, tak vymysleli celkem výhodné podmínky pro provozovatele, aby je podpořili ve výrobě ekoenergie. Odborníci sice namítali, že takto je to blbost a časovaná "bomba", ale naši politici na nějaké odborníky nikdy nedají, ti vědí vše nejlépe. A tak vznikly odpovídající předpisy.
Po nedlouhé době se výrobu panelů ve světě podařilo zlevnit a díky zdejším štědře nastaveným podmínkám nastal prudký růst počtu a výkonu fotoelektráren. No a to je vše. A teď se prostě už jen tak snadno nedá říct "tohle se nám nelíbí, to jsme špatně odhadli, tak my zákon nedodržíme a vy si klidně ty elektrárny zas odpojte".
Je to pěknej bordel.
Původně měla fotovoltaika, biomasa a další obnovitelný zdroje výrobu elektřiny zlevnit, tudíž měla být i menší cena pro koncový zákazníky.
Bohužel vychcánkové zase přeměnili dobrou myšlenku ve svoje zisky.
Takže mi chceš říct, že proto, aby byla fotovoltaika levnější by měli dát další daně a zdražení na klasickou elektriku? To pěkně děkuju, takže místo aby se jedna věc zlevníla, tak zdvojnásobíme cenu té druhé, tím pádem přijde lidem ta první šíleně levná. A svině budou zase hrabat miliony a miliardy.
On to luke myslel asi jinak. To je podobné, jako třeba s PC, Na počátku byly PC také neúměrně drahé a teprve s jejich rozvojem se cena snižovala. Když si představím, že v roce 1993 jsem za 386 + tiskárnu dal 86000Kč, tak v porovnání s dneškem to byla pěkná rána, ale jedině díky tomu, že došlo k masivnímu rozšíření a prodeji, tak ta cena slezla dolu. Podobně to bude časem i u soláru, bohužel ale jsme právě v době, kdy to zaplatíme nejvíc my.
Chci přidat ještě jeden názor, o kterém se nemluví:
zákon o podpoře OZE (nejen fotovotaiky) z r.2005 byl připraven ČSSD, v parlamentu spr...en dalšími pozměňovacími návrhy od poslanců ČSSD a pak schválen za podpory komunistů. Byl to závazek vůči EU vyrábět do r.2012 min. 8% celkové energie z OZE, takže aby se to rozjelo, byla podpora nastavena štědře, ale aby se pak redukovala, tak to ne... ani těch 5% ročně se v prvních letech neuplatnilo - resp. do r. 2009 jen směrem nahoru.
Ale moje otázka je, proč se vymyslel způsob ten, že to platí vnichni odběratelé v ceně elektřiny? Jako další daň? Podle mne se to mělo řešit z emisních povolenek velkých znečišťovatelů tak, jak se to později udělalo u Zelená úspora. Myslím si, že to spolu souvisí - fotovoltaika měla snížit emise z uhelných el., proto na ni měly jít peníze z emisních povolenek. Ale tím se ani tehdy ani později nikdo nezabýval. Proč asi?
Domnívám se, že hlavně proto, aby z toho prospíval ČEZ. V době 2009 - 2010, když se začalo křičet, kolik nás to bude stát, a jak to bude zatěžovat přenosovou soustavu, byl to právě i ČEZ, který potichu stavěl min. 2 velké parky a další skupoval od "anonymních" či zahraničních investorů,a dnes je největším provozovatelem. Ale paradoxně je osvobozen od placení emisních povolenek! Co z toho vyvodit?
Pěkný večer.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.