Stěrka na čistění vinylů

Od: Datum: 24.07.14 17:26 odpovědí: 14 změna: 26.07.14 00:15
avatar

Dobrý den,

sdědil jsem starší gramofon a pár desek. Byla u těchto věcí ještě jakási stěrka zřejmě na čistění desek (zasílám foto)

Zkoušel jsem touto stěrkou setřít statický prach z desek, ale výsledek je nevalný... prach se odstranit nedá, většinou se jen stáhne na jedno místo a stejně dál drží na ploše vinylu. Chci se zeptat, jestli někdo nemá s touto stěrkou zkušenosti a neprozradil by mi jak s ní správně pravh stírat. Možná se má nějak třením nabudit, aby prach zachytila, nevím...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 24.07.14 17:41
avatar

Dobrý den, není to složité - zapnete gramofon, aby se točil talíř s LP a na straně, kde není to ramínko s vložkou a jehlou přiložíte tuto stěrku. Tlak nemusí být velký a můžete ji mírně sklonit, aby nebyla tak velká stírací plocha. Stěrku držíte na jednom místě a necháte otočit vícekrát desku - potom posunete stěrku ke kraji desky a až mimo. Někdy se stane, že prach přeskočí na druhou stranu desky, ale tam zase nevadí, když se tato strana nepřehrává. Potom tu stěrku ofouknete a je zase připravená na další použití. Já ještě potom používám štětec na optiku, kde se může nastavit délka vláken a tím od středu LP k okraji ještě dokončím čištění. Zdravím!

doplněno 24.07.14 21:54:

Nemáte zač.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 20:19
avatar

Děkuji p. Bene za vyčerpávající odpověď. Postupoval jsem jak píšete a opravdu šel prach pěkně dolů.

Hezký večer Vlasta Š.

Od: stir
Datum: 24.07.14 23:09

Dobrý večer, pane Bene. Prosím, můžete mi napsat jestli si neničím desky. Když si je totiž koupím nebo dostanu, jsou někdy ušmudlané, nebo hodně zaprášené. Po počátečním velkém váhání je nyní utírám vlhkými utěrkami co jsou na sklo a dřevo. To ještě každému kladu na srdce, ať je neutírá, ať se ta mastnota nezamaže hlouběji. Jsou to utěrky Mr Muscle a je v nich ocet. Mám z nich radost, i když je nepouštím často, aby se mi těmi kovovými jehlami neničily. Nebo, jak jinak z nich ten mastný prach bezpečně dostat. Srdečné děkuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 24.07.14 23:41
avatar

Dobrý den, přiznám se, že tyto vlhké utěrky neznám, resp. nevím, zda jsou vhodné na čištění LP.

Znám suché antistatické utěrky a ty jsou na toto dobré - ovšem, pouze na suchý prach. Mastnota se dostávala z LP jejich koupelí ve vlažné jarové vodě a potom důkladným opláchnutím čistou vodou a vysušením. Také se zkoušelo přehrávání mokrých LP, což mělo být úžasné, ale prý to LP mohlo poškodit.

Já jsem toto nikdy nezkoušel. Základem je tomu umatlání LP předcházet a naučit se jednoduchý pohyb, kdy se zcela vyhnete dotekům prstů na vinyl - dotýkáte se pouze etikety a palcem okraje LP. A otáčení LP se dá naučit tak, že k tomu stačí dva prsty (tedy, na každé ruce jeden). Samozřejmě, je nutné si LP hned po přehrání opět uložit do obalu a nenechat volně. A LP se skladují na stojato (na výšku) a tím se zabrání jejich možnému prohýbání. Také je dobré občas očistit hrot (jehlu), aby tam nebyl "cucek", který zkresluje reprodukci a poškozuje drážky LP - ovšem, na to je dobrý štětec na optiku a musí se to dělat velmi opatrně, aby se hrot neulomil (a nejdříve si stáhnout zvuk - není to příjemné). Takže, zdá se to být složité, ale zase je to určitý rituál s kvalitním poslechem a lepší, než jen "mastit" MP3. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.14 06:52
avatar

Dobré ráno Stire.

Nevím, jestli se teď nedostanu na pranýř, ale já se také dostal k jedné várce umaštěných a totálně osahaných vinylů, které navíc příšerně smrděly cigaretovým kouřem. Zřejmě pocházely z nějakého hospodského mjůzikboxu , byly zkrátka v děsném stavu.

Na internetu jsem našel radu očistit tyto desky právě vlhčenými útěrkami na čištění brýlí ale tyto útěrky navíc navlhčit lihem.

Měl jsem obavy, aby líh nějak desky nepoleptal nebo nepoškodil, ale zkusil jsem to a výsledek byl naprosto perfektní. Zažraná mastnota, cápance a nánosy špíny se pomocí lihu krásně uvolnily a desky jsou jako nové. Nejsou na nich žádné známky po lihu a jsem s touto metodou čistění naprosto spokojen.

Od: stir
Datum: 25.07.14 11:43

Přeji dobrý den. Panu Benovi se z radostí přiznávám, že desky otáčím a mám uložené tak jak píše.

Takže, i když nemám úzkost z nepořádku, tohle je srdeční.

A ano. Desky bývají jak píše naspatricek. Takže přidám k vyskoušení i líh. Ubrousky nejsou lacinější.

Mýt vodou s jarem mě nenapadlo, bude to ale zřejmě nejlevnější a při úplně stejném výsledku.

Děkuji Vám za to, že jste mi poradili svými zkušenostmi a nápady. Ať se točí ... a krásně poslouchá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.14 12:17
avatar

Stire, ještě malé doplnění k tomu mytí vodou s jarem. Doporučuje se vlažná destilovaná voda. Ve vodě z kohoutku můžou být mikroskopická zrnka písku z filtrů které jsou ve vodárnách k úpravě vody. Ty by mohly desku poškrábat, proto ta destilka.

Při mytí desky je potřeba dávat pozor aby se příliš nenamočila papírová etiketa na vinylu, mohla by se odloupnout...

Zkoušel jsem jak destilkou s jarem, tak i lihem a obojí vyčistí desky pěkně. Jinak jsou v prodeji i pračky na desky, ale tam se cena pohybuje od cca. 2500kč až do řádově desítek tisíc, takže pro nás - majitele pár kousků vychází vážně nejlépe ten líh nebo saponátová voda.

Krásné léto s poslechem vinylů

Vlasta B. Š. Naspatricek

Datum: 25.07.14 08:27
avatar

Stejně, jako Ben používám štěteček na optiku. Má jemné chloupky, které dostanou prach i z drážek.

A čištění dokončím antistatickou útěrkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 25.07.14 17:19
avatar

Dobrý den, tak jsme si pěkně popovídali o přehrávání LP a jejich údržbě a nyní se podívejte, jak má vypadat správný gramofon - tuším, že je nejdražší na světě (nebo svého času byl). Dal se pořídit asi za 100.000,- dolarů, ale nyní už snad bude levnější . Zdravím!


P.S. Tak, teď jsem ještě našel, že je to vlastně docela levný kousek. No jo, ale kdo má volných asi 300.000,- dolarů na ten nejdražší.


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.14 19:06
avatar

No, tak si teď (po zhlédnutí videa) s tím dotazem co mám dělat s dvacet let starou stěrkou připadám poněkud méněcenný :-D

Od: ben®
Datum: 25.07.14 19:57
avatar

Dobrý den, ale, to jsem nechtěl. Berte to jako při sledování porna - pak si utřeme sliny a vracíme se k realitě všedního dne . Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.07.14 20:17
avatar

To přirovnání je velmi trefné pro většinu mužské (ale vlastně proč ne) i ženské populace.

Na mě ale moc nepasuje!

Hezký zbytek večera přeje Naspatricek, vlastním jménem Robert Rosenberg. :-D :-D

Od: stir
Datum: 25.07.14 23:48
Teda milí, zlatí ... ještě že si neděláme čas na nudu...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 26.07.14 00:15

Gramofon je to hezoučkej, ale to provedení toho tangenciálního raménka se mi nějak nelíbí, k tomu krásnému "tělu" gramofonu mi nějak nepasuje

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.