Proč se nedaří v podnikání?

Od: Datum: 24.07.14 09:44 odpovědí: 14 změna: 24.07.14 21:08

Dobrý den, proč se brarovi stále nedaří v podnikání?. Přes 15 let truhlaří...jeho práce je velmi pečlivá a hezká...je o něco dražší...V truhlářství je to asi dost těžký...Běžní lidé si raději půjdou do IKEA na nákup..mají to podstatně levnější...

A přitom využívá běžných možností..Je zaregistrovaný na neplacených stránkách na internetu...Pošta mu roznáší letáky... Má plachty na plotech..Na komunikaci se zákazníkem bych si nestěžoval, tam je to v OK, ale zákazníci se mu nevracejí...

Je to tím, že ve svým okolí s nikým nestýká?...přiženil se tam.. Nebo truhlářsví dělá každý...Musí dělat od rána do večera aby se měl dobře...ale o tom to přeci není, ne? děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 24.07.14 09:54
avatar

Dobrý den, pokud někdo dělá řemeslo (a sám na sebe) již 15 let a ještě nezemřel hlady, tak se snad nedá říci, že se mu nedaří, ale naopak je úspěšný. Nebrečí na pracáku a uživí se sám. Od státu toho moc nechce a nic nečeká (pozitivního). Váš bratr se takto rozhodl, věnuje tomu čas, ale chtěl by se mít asi lépe a s menším nasazením. Ale, kdo by nechtěl? Jinak, já oceňuji, když je někdo ochoten vzít i malou opravu (např. nábytku) a ne jen větší zakázky - od toho jsou snad firmy. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 10:02
avatar

Co je to "aby se měl dobře?" Patnáct tisíc nebo padesát měsíčně? Velký rozdíl. Pro někoho je patnáct dost (manželka taky něco vydělá, v konečném by třicet nebo pětatřicet možná mohli mít), pro někoho je padesát málo, protože v garáži má 2 fára, musí platit uklizečku a chůvu a manželce (nepracuje) kadeřníka a manikúru a musel by chudák rok šetřit na bazén.

Asi bych srovnala, kolik by měl jako zaměstnanec (samozřejmě s přihlédnutím k pracovní době) a pokud se přeci jen má lépe než jiní, tak kde je problém?

Ale souhlasím s tou Ikeou - doba běží jaksi rychle, už jsme se smířili s tím, že veškeré zboží je spotřební. Dnes nakoupíme nábytek, až se za 5 let budeme stěhovat do většího, koupíme nový. I pohodlnost - u takového truhláře to chce měřit a vybírat materiál, proč se na to nevykváknout a nevybrat si v Ikee něco hotového... navíc je to lehké, stěhování bude snazší, pak to jen složím jako skládačku...

Že se zákazníci nevracejí bych neviděla jako problém - jak často potřebujete novou skříň?

Toto mě k tomu asi napadlo. Strýc dělá taktéž truhlařinu, ale není to hlavní zdroj příjmů v rodině, takže když práce je, je rád, a když není, nic se neděje. Myslím, že má málo práce od lidí, co nejsou známí nebo známí známých. Ale on zase nemá žádnou reklamu. My si od něj nechávali dělat kredenc do kuchyně, když si vzpomenu, jaká práce s tím byla (to měření, uzpůsobení místa a způsoby otevírání, materiál), tak jsem si taktéž říkala, že jsme si měli někde vybrat něco jiného, hotového...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 10:09
avatar

Truhlařina je poměrně náročná živnost jak na prostory, tak na vybavení, přičemž bez kvalitních strojů se nedá toto řemeslo efektivně vykonávat, proto je na rozmyšlení každého truhláře, co chce dělat. Je fakt, že lidí, kteří dělají pouze lamino, jsou mraky - na to stačí dobrá pila a olepovačka. Dělat masiv, nebo dýhovačku, to je už jiná liga. Přičemž platí, že čim víc toho zákazníkům nabídnu, tím je větší šance na úspěch.

Takže má rada - jestli dělá interiér a dělá ho fakt dobře, zkusil bych oslovit architekty - tam je šance dostat se k atypické zakázce, která je pro velké podniky mnohdy nezajímavá. Samozřejmě je to závislé na regionu a potencionálních odběratelích - spoust truhlářů dělá uzce specifikované řemeslo v závislosti na lokálním odběrateli - třeba kabelové bubny, speciální palety pro automobilky, montážnhí přípravky, prípravu polotovarů pro dřevomodelárny . Určitě zajímavý kšeft je v okolí Brna, Prahy, Lysé a pod stavba expozic pro výstavnictví. Tam slaví úspěch i firmička, kde jsou oba zainteresovaní natolik mimo obor, že nevěděli, že předřezový kotouč na pile se nasazuje opačně, než hlavní. Přesto mají kšeftů habakuk.

Stejně tak by mohlo být zajímavé spojit se s někým v okolí - vím, že mnohé firmy mají tolik práce, že shánějí kooperace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 11:42

Jako truhlář nemůže chtít cenou konkurovat řetězcům jako ikea, kika, atd... přeci jen tam je jiná liga výroby nábytku. (skříň někdo nakreslí v CADu a pak CNC stroje to chrlí jeden kus za druhým.)

Musí se zaměřit na atypické zakázky, schody, terasy, atd...

A hlavně kvalitní a dobře zpracovanou reklamu. Nápis na plotě "Truhlářství - Franta Motyčka" asi nikoho moc nenaláká.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 24.07.14 12:03

Jedna z příčin malého zájmu o masiv je vysoká cena řeziva u nás--každý ví, že je už vyšší než v Rakousku. U nás je taková spousta překupníků, šmelinářů,pijavic, že například kubík dubových fošen dostanete nakonec na pile za 18 000,-.Při vykalkulované nabídce, nakolik by potom přišla skříň zákazníci omdlévají (a odpadávají). Obávám se, že lepší už to nebude.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 24.07.14 12:37

Jestli někdo chce mít hodně peněz, musí někoho vykořisťovat, čili musí na něho někdo dělat ! Svejma sedřenejma rukama a spocenejma zádama toho nedosáhne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kerberos*
Datum: 24.07.14 14:22

Videl bych to na selhani v rizeni zdroju.

Faktem je, ze aby firma vydelavala, musi stroje jet prakticky porad. Ale nabizi se tu mnoho moznosti - a) nabidnout vlastni typizovane rady nabytku, ale ve vysoke kvalite - typicky stoly, zidle v masivu - nutne je ale dostat se na "prodejnou" cenu, pokud uz nekdo ma na superluxusni veci, tak nebude shanet "frantu motycku z horni dolni", ale spise nekoho, koho mu uz doporucil architekt (a ten vubec nemusi byt z tuzemska)

b) nabidnout pridanou hodnotu i ve vecech, ktere "je schopen delat" - takze napriklad muze delat sparovku - tohle dela malokdo, a casto jen z jehlicnanu. Pro male objemy je ale pro kutila zajimave vyuzit byt treba drazsi, ale mistniho dodavetele. Kdyz na to prijde, muze nabidnout i rezani / vyrobu sparovky na miru.

c) urcit, co je hlavni problem - treba ma zakazek dost, jen je nedokaze delat dostatecne efektivne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 24.07.14 16:42

Musí dělat od rána do večera aby se měl dobře...ale o tom to přeci není, ne?

Ale je to o tom ! To jen zaměstnanci si myslí, že podnikatelé si válí šunky. Pokud strejda se má již 15 let dobře, tak nepovídej, že mu podnikání nejde. A co tak se zaregistrovat např. do AAA poptávky a může si vybírat z objednávek. Já to tak u truhlařiny udělala a jsem spokojena. Ty mu mužeš pomoci zpracovávat kalkulaci a nabízet služby. Ať se daří.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrb
Datum: 24.07.14 16:51

Zdravím ,

ano je pravda že dnešní společnost je naučena a vedena k tomu aby využívala služeb u velkých společností. Platí to snad všude ... nějaká paní si raději koupí chemií vypěstovaná jablka ve velkém obchodním centru než by si je koupila od místního zahrádkáře. Nebo nějaká firma si pro občasný překlad z němčiny do češtiny raději najme velkou překladatelskou firmu než aby práci zadali nějakému zdejšímu rodilému mluvčímu ... nehledě na to, že ta velká překladatelská firma zaměstnává své tzv. externí překladatele na ŽL , sama firma poté vyplatí "soukromému" překladateli směšnou odměnu za to ,že mu dohodila zakázku.. Tento způsob obchodování je bohužel vidět ve všech oborech.

V prvé řadě je třeba zapracovat na DOBRÉM JMÉNU. V žádném případě si nemyslím že reklama jako plachty na plotě , reklama v rádiu či roznos letáků , byla jakkoliv prospěšná a je to jen vyhazování peněz které jdou do kapes obchodních zástupců a manažérů reklamních agentur apod. Na propagaci stačí i obyčejné vizitky, spolehlivost a kvalita práce.. Nejlepší reklama jsou právě vaši spokojení zákazníci resp. jejich doporučení. Je potřeba zákazníkovi ukázat proč by měl využít právě vašich služeb , například kvalitnější materiál , delší záruční doba apod Dále nabídněte zakazníkovi vždy něco navíc tím nemyslím rozdávaní dárků ale například doprava až do domu či bytu a montáž u zákazníka zdarma (tedy to co konkurence nemá) . Snažte se prostě nadchnout zákazníka .

pb.consulting@mail.com.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 24.07.14 17:20
avatar

Taky nevím, co znamená "nedaří se".

Co konkrétně nabízí? Nový nábytek? Ten se opravdu dá často koupit poměrně lacino a na pohled je dobrý. Já sám nepodnikám a v truhlařině se nevyznám, ale ...

1) Má svou stránku na internetu s ukázkami? Pokud možno ne jen "nějaká skříň z dálky", ale detaily, perfektně nafocené, na kterých je vidět preciznost.

2) Nabízí i opravy starého nábytku? Jestli ano, zas nafotit původní stav (s detaily) a opravený výsledek (se stejnými detaily) a ukázat.

3) Dělá i dřevěná schodiště, stropy, obklady atd.? Jestli ano, pokusil se nějak navázat spolupráci s místními stavebními firmami, které by ho případně přizvaly k přestavbám rodinných domů apod.?

4) Je přístupný i pro zákazníky, kteří chtějí jen koupit laťky na lavičku, vyměnit násadu u hrábí, sehnat garnýž apod.?

Možná jsou mé tipy k ničemu, ale vlastní zkušenost mi praví, že sehnat dneska dobrého řemeslníka, to v podstatě nejde. Jestli opravdu nikde nejsou, nebo o sobě nedají vědět, těžko říct.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 24.07.14 17:48

Ano, taková práce je drahá a berou to lidi, co nechtějí, co se nabízí v obchodech, chějí většinou něco, to je atypické, co se liší. Spíše rodinné domy, možná podnikatelé, advokáti, doktoři, kanceláře kde se přijímají klienti, obcím (pro děcka hřiště), školy, školky, ..., prostě majetnějším a kde to využijí. A je třeba mít vlastní web a tam co umí, co udělal, co nabízí. Vymýšlet vlastní... Obejít rozestavěné domy... Rozhazovat letáky je téměř zbytečné, je třeba si vybírat klientelu, ne běžné lidi, v činžáku asi moc neuspěje. Cílená reklama. Podnikatel nedělá 8 hodin! Jak to, že to vydržel 15 let? Jaká je konkurence v okolí? Umí restaurovat, repliky, nabídnout, dívat se na úspěšné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 18:05
avatar

V truhlařině se pohybuji již 30 let a zažil jsem snad již vše. Nebyla práce, "sedělo se na ponku a klátilo nohama", to je naštěstí již skoro dvacet let za mnou. Dlouho jsem dělal hlavně nábytek, sem tam trochu stavební truhlařiny. Pak se to postupně začalo měnit, stavební truhlařiny přibývalo. Nábytek trochu ubýval. V současnosti to je v drtivý většina stavební truhlařina. Je to na vybavení dílny podstatně náročnější. Nábytkáři, co dělají jen z lamina, těm opravdu stačí dobrá pila, olepovačka a pár drobných ručních cajků. To se dá pořídit bratru do milionu. Kdo už dělá z dýhovačky, to je vyšší level, tam je potřeba více vybavení. A kdo dělá z masívu, tak tam to je už úplně jiná liga. Pak není divu, že výrobky z masívu jsou cenově někde úplně jinde než-li z lamina.

Zákazníci se opravdu moc nevracejí, nebo nevracejí? Vracejí, ale tak jednou. Napřed chce udělat okna. A pak, za rok, za dva si přijde pro dveře a schodiště a tím to končí. Už ho člověk v životě neuvidí.

Že dělá od rána do večera? To dělám taky, často i v sobotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.07.14 21:00
avatar

Asi se budu opakovat. Když půjdu k řemeslníkovi, aby mě udělal pergolu, tak se k němu pro druhou většinou nevrátím. Truhlařina je určitě poctivé řemeslo, kde jsou vyšší ceny, odvody, náklady, velký podíl ruční práce.

Doporučila bych mu přece jenom se skamarádit s nějakým podnikatelem, který nabízí zámečnické, sklenářské, kovářské práce a s nimi si domluvit spolupráci - dohazování kšeftů - . Podívejte se, není-li někde prodejna s drobnými dárky, taková všehochuť a tam si domluvte buď, že tam bude nechávat letáky k volnému použití, ale tomu moc nevěřím, nebo vyrobí drobné věci /věšáčky, poličky, krmítka, nábytek pro panenky apod/ a nechá to tam po domluvě k prodeji. Já za to chci tolik a tolik, vy si to prodejte za kolik uznáte.

Případně ty drobné věci prodávat někde na trhu, bývají v sobotu ve větších městech. Může pomáhat prodávat rodina, co nemá právě zaměstnání.

Města a obce vydávají své tištěné většinou měsíčníky. Zkusil bratr inzerovat i v okolních městech a obcích v těchto médiích? Rozšířit svou působnost, cenově to bude levnější a dostane se to do povědomí více lidí. Letáky od pošty nejsou všemocné, tam bych to na moc zakázek neviděla. V okolí bydliště ho jistě znají.

Ještě jedna věc. Píšete, že bratr dělá hezké věci. Ano, pro Vás, ale můžete mít jiný vkus, než ostatní.

doplněno 24.07.14 21:07:

S těmi řemeslníky bych to viděla tak, že on může také nabídnout jiným reklamu na svém plotě. Pokud tedy píšete o jeho plotě. Já osobně bych k takovému řemeslníkovi měla důvěru, když bych viděla, že spolupracuje i s jinými řemeslníky. Právě, že doba je zlá a myslím, že musíme držet při sobě. Taková spolupráce člověka trochu posune dál. I kdyby šel bratr večer někam na jedno pivko, třeba i se ženou, nesetká se v zahrádce s někým od řemesla? Podlaháři, zedníci, obkladači? Kamarádky, spolužáci jeho ženy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc*
Datum: 24.07.14 21:08

jj, někdo má kontakty na úřadech a vyrábí nábytek pro okresní soud ... jenom se to musí správně nachystat..., někdo musí chodit s letáčkama po babičkách, jestli nechtějí opravit futra...

Já mám známého truhláře, který mi nejprve opravil stůl u rodičů, pak udělal schody do novostavby, pak skříňku na míru pro synka, pak skříň, pak poličku, šatní skříň do vchodu, ... každý půlrok mu volám a něco dodatečně chci...

Je to stejně drahé jako v IKEA, jenom je to na míru - přesné, s dopravou a montáží... v IKEA jsem byl jen jednou - koupit ubrus...

Máte v okolí nějakou oblast novostaveb? Zaměřte se tam - lidi ze starých domů si sem tam něco koupí nebo něco opraví, ale novostavby chtějí všechno... a dobré zboží se chválí samo...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.