Čištění zubů = žádné kazy

Od: Datum: 06.10.14 15:51 odpovědí: 16 změna: 12.01.15 01:48

Moje sestra si zuby čistí každý den a když jsme dnes byly u zubaře tak jí vrtaly asi 4 čtyři zuby a já tak trošku ústní hygienu zanedbávám a nic mi nevrtaly za těch pár let mi vrtaly pouze jednou, mojí sestře už celke hodněkrát. Takže závisí vznik kazů na čištění zubů?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: iv®
Datum: 06.10.14 15:54
avatar
Dobrý určitě nejenom čištění je důležité. Záleží na genetice. Na tom co jite a pijete. Jak si zuby cistite. Hodně faktoru ovlivnuje stav našeho chrupu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vklus
Datum: 06.10.14 15:55

Můj názor je, že to není tak jednoduché. Sestra má/měla problém se zuby od dětství (prý kvůli lékům a nemoci co měla jako malá). Já taky zubní hygienu zanedbávám a jako jo sem tam kaz, ale na to že chodím k zubařce tak jednou za dva roky tak to ujde. Naposledy mi jen vadilo, že jsem měl zlomený špičák a chtěla to plnit bílou plombou za šílenou cenu. Nakonec jsme se domluvili na amalganu a jako čekal jsem něco víc tmavého co vytvořila ujde. Jo kdybych měl vybělený chrup jak celebrity tak by to bylo vidět.

Prosě to podle mě není s kazy tak jednoduché a záleží i na dispozici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.14 16:37
avatar

Herme, kazivost zubů je daná i genetikou. Kdyby si tvá sestra zuby nečistila, vrtali by jí mnohem více. ;) Jen mě zaráží, jak se děcka, pro mě jsou děcka až do 30ti let, snaží oblékat se podle módních trendů, aby nevypadala jako socky. To, že mají zapráskané zuby plakem a smrdí jim z pusy jako houmlesákům, to vůbec neprožívají. No řekni, naní to divné?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cobrak*
Datum: 07.10.14 12:42

Moc hezky řečeno Babkazove! *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 06.10.14 19:41
Zuby si člověk může čistit třeba 3x denně, když to bude blbě (bude na zubech zůstávat plak), stejně se mu zkazí. Kazy se nedědí, ale je fakt, že rodiče za to mohou. Kazy jsou způsobené streptokokem mutans a pokud se dítě do tří let nenakazí, má velkou pravděpodobnost, že bude mít nízkou kazivost. Takže olizování dudlíku nebo lžičky rodičem je zvěrstvo, protože asi není rodič, který by plombu neměl. Mně tohle rodiče ač sami hubu celou zaplombovanou nedělali a první kaz jsem měla v 16ti a další dva až po porodu po 30 roce věku. A to mám geneticky dané hluboké rýhy na stoličkách. Ale co si budem říkat, úroveň zubní hygieny je v ČR zoufalá, na vyčištěných zubech před spaním bohužel rodiče nedbají a co mně dostalo, tak v žádné ze školek v okolí se před spaním nečistí zuby. A když jsem nadnesla, že by se to mělo, většina rodičů kroutila hlavou, co jsem to za debila. Ale vsadím se, že zuby v lepším stavu než já tam neměl nikdo.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.10.14 23:31

Závisí i nezávisí. Něco je genetika, něco technika čištění, druh kartáčku, druh pasty, potrava. Myslím, že to ani nikdo neví, proč se někomu zuby kazí a někomu ne. Jedinej známej fakt je, že je to opravdu individuální. Čištěním se nedá snad nic pokazit, je-li správné, ale i tady se léty měnily návody, jak a jakým kartáčkem čistit. A pak je tu parodontoza, a člověku vypadají zuby dřív, než se stačí zkazit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sallomena
Datum: 07.10.14 07:52

Na tuhle otázku stále neznám odpověď a to se o zuby hodně zajímám. Čtu, co se dá a názory se velmi různí. Mnoho lékařů, ale tvrdí, že je to dáno hlavně technikou čištění a že pokud je technika správná zuby se nekazí. Takže doporučují měkký kartáček, používat mezizubní kartáčky popř. zubní nitě, a dnes i jednosvazkový kartáček. Já bych k tomu přidala ještě kvalitní pastu (třeba Pronamel, jestli celkem hodně pijete kávu a černý čaj) a .. mělo by být vystaráno :). Markéta, GSK

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aigor*
Datum: 07.10.14 08:21

Zuby sem si čistil pravidelně 2x denně a ve 20 sem měl hubu rozvrtanou jak po minovým útoku. Prodělaná resekce, několik korunek a slíbený termín na definitivní likvidaci zbytků stoliček a můstek! Diagnóza zubaře - genetický sklon a špatná sklovina.

Následovala změna stomatologa a ejhle - najednou mám prý sklovinu perfektní, zato naprosto špatnou techniku čištění zubů. Kompletní OPRAVA zpackaných plomb mě stála cca 10k, ale za posledních 12let ani jeden nový kaz. Zuby si čistím stále 2x denně, žádný můstek, žádné trhání. Dokonce i ty zuby co byly už na odpis mám jako nové a koušu co chci.

Bohužel laik nemá šanci poznat kvalitního stomatologa - a to ani podle nejskvělejších referencí (to byl důvod, proč jsem u toho packala zůstával dlouho, protože má v okolí pověst jednoho z nejlepších zubařů), ani podle ceny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kutululu
Datum: 07.10.14 12:11

Určitě s Vámi souhlasím, hodně záleží na zubaři, jak o naše zuby pečuje. Jsem totiž asi na tom stejně jako Vy, už ve 22 letech jsem měla 4 korunky, polovina zubů rozvrtaná, ve většině případů mám pahýly, které jsou vyplněny plombou, aby to alespoň trošku vypadalo jako zub a spoustu mrtvých zubů, což znamená v příštích letech další korunky. Moje zubařka mi říká, že mám špatnou sklovinu, proto se mi zuby tolik kazí. Já si zuby čistím pravidelně 2x denně, a tak jsem jí celý život věřila, že je to tou sklovinou. Ale postupem času zjišťuji, že u mě péči zanedbala, a kdybych chodila k jiné zubařce moje zuby by takhle rozhodně nevypadaly! Vy si můžete poblahopřát, že jste měl odvahu přejít k jinému zubaři, já tu odvahu ještě bohužel nenašla...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 07.10.14 12:35

Ale zubař přece o zuby nepečuje, to musí sám člověk. Čistit zuby tak, aby na nich nezůstával plak, na to stačí zrcadlo nebo přejet zuby jazykem. Co může zubař? Opravit jen to, co člověk zanedbal a poučit pacienta o správné péči, ta je ale pak v rukou každého z nás. Jak už jsem psala, první kaz v 16ti, další dva asi v 32 po porodu. Celou dobu mi zubaři jen koukali do huby při preventivních prohlídkách a do 18ti let věku prováděli fluorizaci. Za rok jsem na zubařském křesle strávila míň času, než kolik mi trvá jedno večerní vyčištění zubů. Že by ty dvě minutky ročně na zubařském křesle měly až takový vliv na zdraví mých zubů? Nebo je to to, že bez vyčištěných zubů jsem za celý svůj život šla spát jen 1x, to když jsem po císaři musela ležet, že si zuby vyčistím i když si jdu po obědě zdřímnout, nesnáším kyselost v puse a plak na zubech a bez vyčištění mezizubních prostorů nepovažuju zuby za vyčištěné a vím, k čemu se používá Elmex gel?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kutululu
Datum: 07.10.14 12:52

Jistě, každý si sám pečuje o své zuby správnou ústní hygienou, ale pokud má člověk kaz, který sám nevidí, protože ho nebolí a zubař ho "přehlédne", protože zrovna nemá náladu nebo čas nebo nevím co ho vyvrtat, tak už je to určitě zanedbaná péče zubaře. Já například byla na preventivní prohlídce a poprvé snad po 10-ti letech jsem odcházela s tím, že mám vše v pořádku. Nemohla jsem tomu uvěřit a ještě, že jsem nevěřila. Po dvou měsících od preventivky mě chytla osmička a musela jsem na pohotovost na vytrhnutí. Zubař tam se mě ptal, jak dlouho jsem nebyla na preventivce a už mi chtěl dát kázání, jak jsem tam nebyla určitě minimálně několik let, protože mi našel 4 kazy! Takže moje zanedbaná péče to nebyla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 01:48
avatar

Pb, nemohla byste napsat, jak Vám zubaři prováděli fluorizaci zubů? Že fluor chrání zuby před kazem, to se ví a taky kdysi děti dostávaly už ve školce tabletky fluoru, ale už dávno se od toho ustoupilo, z důvodů, které neznám.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 08.10.14 21:53

Zubar si na Vasem chrupu evidentne zvysoval svoji zivotni uroven. Ze zdraveho pacienta toho moc nema, ale takove korunky, mustek, plomby to je vyvar. Nejsou vsichni stejni, ale mam podobnou zkusenost. Dcera byla u sve zubarky, nez ji nasadili rovnatka. Zubarka na rovnatkach mesic pred tim rikala, ty mas pekne zuby, zadne kazy, to je v pohode, rovnatka dame. Protoze rovnatka jsou u kazicich se zubu velky problem. A ja aktivni matka jsem s ni sla jeste k normalni zubarce (po mesici), ta koukla do pusy a po prohlidce hned prohlasila, ze jsou dva male kazy na stolickach. Ja blba ji to nechala udelat a pochopitelne jsem to zaplatila. Byla jsem blba, ze jsem ji nevzala z kresla pryc a neodesly jsme. Pak jsem se dozvedela, ze neni mozne, aby za mesic mela kazy. Ted uz mame zubare jineho a to je uplne o necem jinem. Ma zaplombovane zuby, otazka je, jak to ta slepice udelala. To mam zase zkusenost ja, ze se me pod spatne udelanymi plombami, zacinaji kazit zuby dal. O jeden uz jsem dokonce prisla, protoze se to vykazilo tak, ze odumrely nervy, pak se zub rozlomil a ted je tam na cepu korunka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bmbx®
Datum: 07.10.14 08:34

Genetická výbava má na to vliv víc než si dokážeme představit, není to jen o tom jak kvalitní zuby nám díky genetice narostou, je to i o mikrobiologickém složení slin. Obojí se dá do určité míry ovlivnit kladně/záporně životosprávou a hygienou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sallomena
Datum: 08.10.14 08:07

A máte nějaké stránky o tom, jaké potraviny jsou zubům prospěšné? Znám kyselapravda.cz, kde se píše především o potravinách, které oslabují zubní sklovinu jako jsou citrusy, rajčata a nápojích jako jsou káva, červené víno, sladké limonády atd..Máte ještě nějaká jiná doporučení? Markéta, GSK

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.14 10:18
avatar

:-D Čím jsem starší, tím více mi příjdou takovéhle rady srandovnější. Na zvýšený tlak se nesmí tohle, při revmatizmu se nesmí tamto, při akné se nesmí ono, při problematické kůži a ekzemech toto, při překyseleném žaludku tamto, při mastících se vlasech tohle, při užívání prášků na ředění krve je celý seznam, při větší tělesné hmotnosti tohleto, hrozící cholesterol . . . . blablabla. Čtěte složení, tohle a tamto a ono je škodlivé, nejezte nic, co se neurodilo u nás, v našem pásmu, nejezte to! Takže, když se zamyslím a vyškrtám ze seznamu, který si píšu na nákup, zůstane mi počmáraný papírek a smrt hlady! *zed*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.