Zplnoletnění bez svatby?

Od: Datum: 22.07.14 19:54 odpovědí: 2 změna: 22.07.14 21:41

Dobrý den ...

Chtěla bych se zeptat na ZPLNOLETNĚNÍ..Jsem těhotná a je mi 16let,chceme s přítelem vychovávat mimčo,ale nechceme se brát...A slyšela jsem,že zplnoletnění bez svatby nejde...

Nevíte jak to je?

Děkuju ...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.07.14 20:42

lze pokud si sama dokážeš obstarat a zaplatit ze svého živobytí atd...je to novinka v novém občanském zákoníku a používá se především u 16,17 ti letých úspěšných podnikatelů. Sami si pak vše vyřizují, podepisují smlouvy apod...

http://obcanskyzakonik.justice.cz/rodinne-pravo/obecne/

Co je svéprávnost? Jedná se o nový pojem NOZ, který nahrazuje dříve užívaný pojem "způsobilost k právním úkonům". Plně svéprávným se člověk stává zletilostí, tedy dovršením 18. roku věku. Plně svéprávným se člověk může stát před nabytím zletilosti v těchto případech:

Uzavřením manželství _ soud může (a jsou-li pro to důležité důvody) ve výjimečných případech povolit nezletilému uzavřít manželství, který není plně svéprávný a dovršil šestnácti let věku.

Přiznáním svéprávnosti _ pokud nezletilý není plně svéprávný, dosáhl věku šestnácti let, osvědčí schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti, pak může soudu navrhnout, aby mu přiznal svéprávnost. S návrhem vysloví souhlas zákonný zástupce nezletilého.

Datum: 22.07.14 21:41

Ano, možné to je, odborně se tomu říká "přiznání svéprávnosti", ale musíte o to požádat soud Ve Vašem případě by se pravděpodobně jednalo o žádost "z vážných důvodů", neznám podrobnosti. U soudu musí být ony "vážné důvodu v zájmu nezletilého" osvědčeny. Těhotenství by za takový vážný důvod být považováno mohlo a přiznání svéprávnosti z důvodu těhotenství a budoucího porodu je i v zájmu Vás, jako nezletilé, podílet se (jako budoucí matka) zodpovědně na výchově očekávaného dítěte:

§ 37 z.č.89/2012 Sb., občanský zákoník:

Přiznání svéprávnosti

(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.