Převod z manžela na manželku

Od: Datum: 22.07.14 09:19 odpovědí: 4 změna: 22.07.14 18:17

Dobrý den, mamka mě vyslala s otázkou...,otázkama.

Rodiče by chtěli za cca 1 rok prodat svůj dům. Chtěli by ale, aby vše stálo co nejméně... Otec je nemocný, chceme mu ušetřit jakékoliv papírování a běhání po úřadech.., Mají 3 děti, žádné u nich nemá hlášené trvalé bydliště.. Jak to ale udělat...

1. Pokud by se dům přepsal z manžela na manželku, kolik se platí převod státu a kolik si říká advokát za přepsání..

2. Pokud by se to přepsalo na děti..

Moc děkuji za rady. P.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.07.14 09:48

V případě darování se neplatí daň žádná ani když to daruje manželce či dětem, jelikož jsou v první skupině příbuzmých.

Na katastru zaplatíte 1.000,- Kč za vkladovou smlouvu.

Advokátovi v řádu tisíců dle jeho tarifu, další možností je sepsat si smlouvu sami, pak tenhle poplatek ušetříte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.07.14 10:38

Pokud je dům v tzv. společném jmění manželů (píšete, že rodiče chtějí prodat "svůj" dům), tak jej nemohou přepsat z jednoho manžela na druhého, ale museli by zajít za notářem, aby tak učinil formou notářského zápisu o vynětí nemovitosti ze SJM a vypořádání těchto vztahů. Je to drahé, odměna notáři se stanoví dle hodnoty domu a nevím, zda by to u vás něco vyřešilo. Nicméně, ve výsledku by dům vlastnil jeden z rodičů, tudíž po jeho smrti by byl dům opět předmětem dědického řízení. Varianta vyjmutí nemovitostí ze SJM je drahá, musíte ji opravdu udělat jen u notáře.

Mezi darováním a děděním je rozdíl v tom, že darování je levnější (neplatí se odměna notáři jako v případě dědického řízení). Jinak od daně jsou potomci v obou případech osvobozeni.

Pokud však dům Vaši rodiče darují všem třem dětem, není to úplně nejšťastnější varianta (je jedno, kde mají děti trvalé bydliště, to na převod nemá žádný vliv), tuto variantu právníci obvykle nedoporučují, zakládá to do budoucna řadu sporů. V případě jakéhokoliv převodu na děti doporučuji, aby si rodiče zřídili tzv. služebnost doživotního a bezplatného užívání domu.

Odměna advokáta se obvykle vypočítává z ceny nemovitosti, není to ale pravidlem, v menších městech si advokáti říkají paušální částku bez ohledu na hodnotu domu. Zkuste si obtelefonovat pár advokátů, zeptat se jich na cenu a z jejich odpovědí si někoho vybrat. Platí, že odměny advokátů na menších městech jsou nižší než v Praze, advokáti své odměny sjednávají dohodou.

Smlouva o převodu nemovitostí (kupní, darovací) nemusí být povinně sepsána advokátem, notářem či právníkem. Zákon to nestanoví. Ale osobně to doporučuji, obzvláště, máme-li nyní nový občanský zákoník, v němž se špatně orientují právníci, natožpak laici.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavla2014
Datum: 22.07.14 15:13

Dotaz je natolik nejasný, že snad na něj ani nelze seriózně odpovědět. Snaha, aby Vás to moc nestálo, může vést paradoxně k tomu, že Vás to bude stát příliš mnoho, nesvěříte-li záležitost odborníkům. Pokud zajdete za notářem, tak možná získáte konzultaci zdarma, protože notáři právní poradu v souvislosti s notářským úkonem neúčtují (na rozdíl od advokátů), přičemž notář neočekává, že si hned něco objednáte a ponechá Vám čas na rozmyšlenou. Eventuelně Vám za konzultaci naúčtuje 200 až 400 Kč - i tak se to myslím vyplatí. Doporučuji se ale objednat, notáři jsou nyní dost přetíženi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 22.07.14 18:17
avatar

Pokud mají rodiče dům v SJM, nemohou jeden druhému darovat svůj díl, ale mohou sepsat poslední vůli, kde odkazují svůj majetek výhradně manželce, či manželovi a děti pak dostanou jen 25% ze své části.

Pokud chtějí rodiče dům prodat, jistě se pak chtějí i vystěhovat a to bude i tak fyzická zátěž pro již nemocného otce, ale podle mně menší než sezení u právníka, kde podepíše smlouvu o prodeji domu. - pt

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.