Jak se dá zplnoletnit?

Od: Datum: 03.07.14 17:19 odpovědí: 4 změna: 03.07.14 17:56

Dobrý den,

Je mi 17 let a ráda bych se nechala zplnoletnit jen nevím co mám dělat.Matka mi dělá takový zlo že někdy už to ani psychycky nezvládám, přes školní rok sem na internátě a snaží se mě ovlivňovat i na dálku že mi zakazuje vycházky a nic mi nedovoluje.Neni ani ráda když se vídám s vlastním otcem protože ví že bych chtela bejt u něj a bojí se toho že stím neco začnu dělat.Mám přítele a nemůžu se snim ani vídat protože ona mi to zakazuje. Vím že každý má svá práva a že tahle věc jde soudně a zajímalo by mě jak to vše probíhá a co se stim dá dělat..
Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.07.14 17:27
avatar

Zdravím, lze tak učinit sňatkem (obávám se ale, že dívka pro splnění této podmínky musí být těhotná, tz. chtějí založit rodinu), z důvodu podnikání a v případě domácího násilí, ale to jsou výjimky.

Fakt by to nešlo vydržet do těch 18? Máš to za pár a pak to bude jen na tobě.

Od: bid
Datum: 03.07.14 17:30

Taková věc jde soudně, ale ne z důvodu, který uvádíte. Navíc takové zplnoletnění trvá řády měsíců. Takže mezi tím vám už bude 18 let. Navíc si myslím, že celou věc dramatizujete - jste na internátu. Bylo by dobré, kdybyste se nenechala ovládat matkou a vzchopila se. Pokud jste na intru, pak vám matka může zakazovat co chce, ale je jen na vás, co budete dělat. Nevidím problém, proč byste nemohla být s otcem. Prostě se k němu odstěhujte na pár dní a hotovo. Matka se bude vztekat a pak vychladne.

Od: uska®
Datum: 03.07.14 17:32

Spousta z nás si také myslela v 17ti, že má nejhorší rodiče. Máš pravdu, každý má svá práva, ale také povinnosti. Můžeš se nechat zplnoletnit, pokud u soudu prokážeš, že se sama uživíš, máš stálý příjem, máš kde bydlet atd. Nepředpokládám, že se necháš přivést do jiného stavu, abys měla důvod k zplnoletnění.

Napiš jak to máš vymyšlené. Nebylo by lepší na ten rok se přestěhovat k taťkovi?

Datum: 03.07.14 17:56

Z hlediska právního je to jedna z novinek nového občanského zákoníku (§ 37 z.č.89/2012 Sb.):

§ 37

Přiznání svéprávnosti

(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

Obávám se, že vážné důvody u Vás nejsou (vážnými důvody se myslí například situace po smrti rodičů či v případě, kdy jsou rodič trvale invalidní a neschopni se o dítě starat, přičemž nezletilý potřebuje zařizovat již řadu "dospělých" situací, apod.). Tedy, ve Vašem případě platí věta první, kdy je mj. zapotřebí i souhlasu zákonného zástupce, tj. rodiče nezletilého. Ten by Vám mohl dát i otec. Ale asi tak, i když si podáte návrh k soudu, tak než soud rozhodne, budete již dávno svéprávná a soud řízení zastaví.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.