Je Vinnetou stále atraktivní?

Od: Datum: 02.07.14 05:50 odpovědí: 20 změna: 12.08.14 00:42
avatar

Dobrý den, zdá se, že léto nám ČT zpestří opět promítáním filmů s tímto hrdinou. Nemám nic proti tomu, ale jsem pamětník, tak jsem se chtěl zeptat, jaký je Váš názor na tyto filmy, resp.

zda jsou stále zajímavé i pro mladé lidi a děti nebo už je to jen vykopávka pro ukojení vzpomínek pamětníků? Nemám na mysli technické provedení filmů, ale spíše, jestli je to atraktivní téma i pro novou generaci. Uvítám každý názor, ale pokud bude od dětí a mládeže, tak budu raději (byť bude otevřeně krutý).

Děkuji Vám a zdravím!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.07.14 06:07
avatar

Vinnetou má na CSFD červená čísla (přes 80%). Nevím, jestli to o něčem vypovídá, ale mě tyhle idealizovaný slátaniny labilního spisovatele nikdy nebraly...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 07:00
avatar

Dnešním dětem to nic moc neříká. Nezaznamenal jsem ve svém okolí, že by je to nějak bralo. A je fakt, že už ani já sám, který jsem v dětství shltal všechny Májovky, co se tu daly sehnat, u filmu dlouho nevydržím. Jediné, co fakt pořád ještě můžu je trilogie Vinnetou a trilogie Old Shatterhand - dramatizace s výborným hereckým obsazením, kterou natočil Supraphon na LP. Vinyl už dávno odešel do věčných lovišť, ale zvukový záznam mám v archivu a dvakrát, třikrát do roka si s chutí to poslechnu.

V obsazení jsou Boris Rösner, Petr Kostka, Rudolf Hrušínský, Alois Švěhlík, Hana Maciuchová, Marcel Vašinka, Ladislav Trojan, Petr Haničinec, Radoslav Brzobohatý a spousta dalších výborných herců. Podloženo hudbou Ladislava Štaidla a výborná stereomixáž Jiřího Bartoše. Milovníkům dobrého mluveného slova tuto perlu vřele doporučuji!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 07:56
avatar

Myslím, že naše generace, která na něm vyrostla, už má jiné favority, a mladá generace už má své hrdiny. Mému synovi, kterému je 21 Vinetou nic neříká. Já si vystřihovala v dětství jeho fotografie a lepila do sešitu... Dnes už mě to ale nebere.

Ale Rychlé šípy - to je jiné kafe - jednou za rok se k nim vždy nostalgicky vracím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 08:48
avatar

První film s Vinnetouem jsem shlédla o prázdninách, když jsem šla do 5. třídy. Bylo to v roce 1965. Rodiče mě vzali do kina a od té doby jsem nemyslela dlouho na nic jiného. Zamilovala jsem se postupně snad do všech postav, včetně Sama Hawkinse. To byla romantika!

Myslím si, že dnešním mladým už to moc neříká. Prostě taková naivní pohádka, kdy hlavní hrdina pokaždé zvítězí. Za každou cenu. Dneska už jsou jiné filmy a jiní hrdinové. Vnoučata přinesla cosi k nám, šílené vykulené oči, plno ocasů, nějací plazi či co, bojovalo to, ozývaly se ohromné výbuchy, těla se trhala, střeva lítala kolem...no hrůza.

To se dneska dětem líbí, kdepak hrdinský Vinnetou či třeba ušlechtilý princ Radovan.

Ale nikomu to neberu, je holt jiná doba. Přesto jsem ráda, že mě mým dětstvím provázel právě Vinnetou. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 09:17
avatar

Jsem ročník 56. Též jsem na těchto filmech a knížkách vyrostla. Při hrách jsem byla Vinnetou. Sbírání fotografií, pohlednic, plakátů mě také neminulo. Nyní už mě to ale opravdu nebere, už to nemusím. Tuhle jsem 1 knihu otevřela, začetla jsem se a řekla jsem si, hm jak jsem tohle mohla hltat? No prostě pro děti dobrý. Ale všeho moc škodí, každé léto vysílat pro novou generaci, určitě se na to plno dětí rádo podívá.

Věkem se mění priority, zájmy. To je běžné. Ráda si ale poslechnu skladbu Vinetů. Nemá chybu! ...*palec* A z toho zůstaly jen vzpomínky a oni - Těžkej Pokondr. To byl indiánský sen. Hi hi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 09:54
avatar

Vykopávky nemusím, Vinnetou, Sedum statečných... ráda jsem to viděla ale 100x už je moc. Dnešním dětem to nic neříká.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 02.07.14 18:44
avatar

Dobrý den, děkuji všem za reakce a vzpomínky. Tak to bude ta vykopávka, která už nemá co říci mladší generaci. No, nevadí - snad jim něco pozitivního předají ti dnešní hrdinové. A budou to snad hodnoty do života vhodnější, protože musí přežít asi těžší dobu. Zdravím!

Datum: 02.07.14 19:35
avatar

ben - Díky za zajímevé téma. Cítím to asi stejně, jako vy. Sám se snažím nenápadně navnadit omladinu ze svého příbuzenstva k tomuto tématu, ale výsledky žádné...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 23:24

Doporučuji si poslechnout parodii Vlak do Santa Fé. Z divada ,,Y,,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.14 07:52
avatar

ukulele " Hawkinsi, řekněte Samovi, že se mu v tom jeho háru u nás na zahrádce hrabou slepice! " *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.07.14 23:49

Vinnetou a Old Shatterhand mi nic nerikali kdyz mi bylo 8 a dnes uz vubec ne. Jsou priserne naivni pohadky. Ale filmy jako Hodny, zly a osklivy a Tenkrat na Zapade patri mezi moje vubec nejoblibenejsi filmy!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 03.07.14 10:30

Nemám tolik času, abych koukala na notoricky známe 100x odvysílané filmy. Je jen pár vyjímek, které si pustím jen jako kulisu. Třeba Noc na Karlštejně, ale i u toho sedět celou dobu je ztráta času. Když už se na televizi koukám, chci vidět něco nového. Takže i o Vánocích zvítězí nová pohádka nad Popelkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.14 14:10
avatar

Zda je moderní pro nejnovější hi-tec generaci zblblou dotykáčema, plazmovkama a odkojenou spoustou debilních krvavých seriálů, tak to skutečně nevím. Ale řekla bych, že ne. Protože málokdo pochopí hloubku přátelství, stejně jako dnešní děti nepochopí Foglarovy Rychlé šípy. Dnes je všechno rychlý, krvavý, vytuněný, krutý. V téhle konkurenci nemůže prostý příběh přátelství s plochými charaktery přežít.

Ještě mi není ani 30, ale Vinnetou je pro mě úžasný. Osobně ho zbožňuju:).

doplněno 05.07.14 17:33:

Bene - děkuji, snad Vinnetou jen tak nezapadne a někdo znovu objeví čistotu a přímost příběhů.

Ladine - tak, tak, u nás, pokud byl Vinnetou v telce, tak se sešla celá rodina, i kvůli té atmosféře z přírody a hudby. Máma má dodneška svazeček starých pohlednic i s podpisy hlavních herců, fotky z natáčení. A minulý rok jsem si koupila knížku Můj bratr Vinnetou, už netuším, od koho, a docela dobře jsem si početla:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.07.14 08:40
avatar

Dobrý den, napsala jste to moc hezky a dobře - o to šlo v mé otázce. Díky a zdravím!

Datum: 05.07.14 12:05
avatar

Martino *palec* My jsme na těchto filmech vyrostli, ty filmy nám něco říkaly a něco nám dávaly. Fotografie hlavních hrdinů byly cenným sběratelským artiklem. Dětem v určitém věku se to jistě může líbit, ale dnešní mládež ve filmu očekává něco úplně jiného, než jim tyhle filmy mohou dát. Ani já už se na ně nedívám stejně jako kdysi. Ale vzpomínám si na Vinnetoua v letním kině na Lipně. Ta hudba, odrážející se od jezera a okolních kopců, to je něco nezapomenutelného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.07.14 19:33
avatar

martinaa *palec* Bohužel, je to tak...ten pokrok...kde se to zastaví...? Doporučuji vám poslech toho, o čem jsem tu psal. Je to fakt nádherně zpracované a i drsnější povaze slza ukápne... ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.07.14 19:55
avatar

Tak moje vnoučata Vinetoua stále berou. (Ad notam.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 05.07.14 08:43
avatar

Dobrý den, tak to je jedna dobrá zpráva - snad alespoň několik dětí si z toho něco vezme. Zdravím!

Datum: 05.07.14 10:40
avatar

Dobry den, nemyslim si ze by nemel uz co dnesnim detem rict,ja se taky rad podivam,ale proste uz nam to zprotivili moc castym poustenim v televizi,ale detem se to libit muze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: melian
Datum: 12.08.14 00:42

Řekla bych, že je to velmi individuální věc, která se těžko dá vztáhnout na celou generaci. Mně je 21 let a vždycky se na ně ráda znovu podívám, když je zrovna dávají v televizi. Knížky jsem četla několikrát a filmy už po těch letech, co se na ně dívám, znám skoro nazpaměť. Ze svého okolí znám lidi, kteří mají k filmům stejný vztah jako já, i ty, kterým to nic moc neříká. Vždycky u filmů ráda vzpomínám, jak jsme si s partou bez přestání hráli na indiány a hádali se, kdo bude tentokrát Old Shatterhand.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.