Je to vhodné?

Od: Datum: 08.08.14 21:59 odpovědí: 10 změna: 09.08.14 21:47

Dobrý večer,prosím o radu.Za měsíc slavím kulaté narozeniny,mám v plánu pozvat svoje známé a kamarády na pořádnou oslavu. Mám však dilema,ráda bych,aby mi místo věcných dárků dali spíše peníze,abych si pak vybrala něco sama,případně doplatila něco z oné oslavy. Vím,že se toto praktikuje i na svatbách,ale nevím,jak to kulantně připsat na pozvánku,aby to nebylo trapné a drzé.Má někdo zkušenost jak na to,či přímo nějaký vtipný veršík,který všichni pochopí? A je to vůbec vhodné? Děkuji všem...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.08.14 22:18

Mně to tedy přijde nevhodné a netaktní. Požadovat hotovost místo dárku lze podle mého názoru pouze v rodině, případně na pracovišti, kdy je oslavenec dotázán, co by asi tak chtěl. Ale chtít od jednotlivých známých a kamaradů peníze?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.14 22:18
avatar

Mně to přijde takové divné. Protože někdo vám bude moci přispět třebas pětistovkou, někdo tisícovkou... někdo padesátikorunou. Ano, dávají se jak dar peníze, v dnešní době je to praktické, ale já bych to tak neudělala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.14 22:42
avatar

Pokud budete zvát vybrané známé a kamarády písemně, tak ne. Je to strašně těžké, aby jste neprovedla nějaké společenské faux-pas. U svateb se k nám již dostala možnost vybrat dárek pro novomanžele podle seznamu. Již koupené dárky se vyškrtnou a zbývající hosté mohou vybrat ten, který ještě nebyl zakoupen. Ale tady je to trochu jiný případ.

Možná, že by jste se mohla o tom svém přání zmínit jen tak mezi řečí svým nejlepším kamarádům při pokecu. Na druhou stranu je totiž pravda, že pozvaní kolikrát mají těžkou volbu, co vymyslet za dárek. Pak se Vám sejde něco dvakrát, něco krajně nevhodného, nehezkého, nepoužitelného atd..

Nebo pověřit nějakou dobrou kamarádku-kamaráda realizací této oslavy? Tady už by to bylo více možné brát to jako tajemství - spiklenectví, překvapení pro Vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.08.14 23:11
avatar

Když se před dvěma měsíci ženil syn, dávali k oznámení pro zvané hosty nějaký takovýto veršík:

Svatebčané naši milí, dovolte nám prosbičku,
raději než věcné dary, naplňte nám kasičku.
Velkou radost budeme mít i z korunky drobné,
nosit dříví do lesa, to nebylo by vhodné.
Mnohokrát vám děkujeme za každičký halíř,
stokrát lepší než nést domů stodesátý talíř.

Možná by se to s lehkým přizpůsobením aktuální situaci dalo použít.

Ještě jsem našla toto, je to sice taky k svatbě, ale i to se dá přetransformovat k narozeninám:

Pokud váháte s výběrem dárku, vězte, že domácnost máme již vybavenou, ale moc rádi cestujeme a uvítali bychom finanční dary pro naši svatební cestu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 09.08.14 09:28
avatar

Dobrý den, spočítejte si vynaložené náklady na pořádnou oslavu a možný příjem z darů.

Potom se rozhodněte, zda má vůbec smysl něco takového pokoušet a pořádat oslavu se vstupným - alespoň, já bych z toho ten dojem měl, kdybych byl pozván na oslavu s platbou. Zdravím!

doplněno 09.08.14 20:29:

jiskra - to se omlouvám, ale chtěla jste názory, tak jsem vložil ten svůj (možná jsem jediný).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.14 20:21

Tak takovéto reakce jsem se obávala,aby to nevyznělo jako něco za něco Byli jsme na padesátinách kamarádovi a právě jsme mu dávali peníze do obálky s přáníčkem,sešlo se nás tam okolo 30 lidí,měl radost,že si koupí kolo po kterém již dlouho toužil,ale sám by si ho nemohl dovolit.My jsme měli dobrý pocit,že naše peníze splnili přání a on jistě rád oželel obligátní lahve s alkoholem nebo dárky z Ptákovin.

Datum: 09.08.14 21:47

Nejlepší je když takové věci organizuje někdo z pozvaných a né oslavenec. Můžete to někomu navrhnout, a pokud obvolá všechny okolo, určitě to bude příjemnější pro ostatní, než když jim to řeknete vy

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 09.08.14 12:12

Minulý týden jsem byla na kulatinách našich známých, nikoliv rodině. Také využili zmíněný , upravený veršík na pozvánku a já byla bez starostí co vymyslet za dárek. Mně se líbilo, že při vstupu na zahradu každého přivítal oslavenec, počastoval kořalečkou. Na stole krom nealka byly i jednohubky a nenápadná kasička pro dárky. Oslavenec si s každým připil, pozval hosty dále a odešel. Tudíž dary byly beze svědků.

Bylo nás asi 40 a veřejně nikdo nepřiznal, že by mu tento způsob byl divný, trapný. I v pozdních večerních hodinách si to lidičky pochvalovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.14 21:30
avatar

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.14 12:36

uska nejlepší rada jak na to.Aspoň se nikdo nemusí na poradte ptát co koupit k oslavám

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.