Občanský průkaz

Od: Datum: 16.07.14 15:59 odpovědí: 6 změna: 16.07.14 17:26
avatar

jak dlouho trvávyřízení občanského průkazu ...a lze to nějak urychlit?třeba nějakým poplatkem?...děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.07.14 16:37
avatar

Ano, lze to uspíšit, dokonce mám pocit, že za úplatu lze i do několika hodin. Platba je odstupňovaná. ;) V čase nouze lze použít pas, který má stejnou účinnost jako občanka.

Datum: 16.07.14 17:11
avatar

pas má stejnou účinnost jako občanka i při půjčce?...

Datum: 16.07.14 17:26

Pas je doklad totožnosti, stejně jako občanský průkaz. Pokud žádáte o půjčku, záleží na bance, který doklad totožnosti bude požadovat, obvykle požaduje dva, občanku a řidičák. Ale ano, místo občanky můžete použít i pas (platný). Nicméně, jak říkám, záleží to na bance, případně na tom, kdo Vám bude půjčovat.

Datum: 16.07.14 17:02

Záleží jaký typ OP požadujete. Zákon č. 328/1999 Sb, o občanských průkazech výslovně lhůtu "na počkání" či "do 24 hod" nestanoví, ale v případě, že požádáte o občanský průkaz bez strojově čitelných údajů (§ 2 odst. 2 písm.c) s platnosti pouze na 1 měsíc, tak lhůta pro jeho vyřízení je 15 dnů ode dne podání žádosti, nicméně dle pokynu ministerstva vnitra se, pokud tomu nebrání technická překážka - tento průkaz vydává do druhého pracovního dne. Správní poplatek - 100,-kč.

Občanský průkaz s dobou platnosti 1 měsíce se vydává pouze v souvislosti s výkonem volebního práva, nebo z důvodu ztráty, odcizení, poškození nebo zničení občanského průkazu,

Datum: 16.07.14 17:06
avatar

mám ho prošlý ..proto se ptám jak dlouho to trvá...a musím si nechat pozměnit údaj ženatý na rozvedený..

Datum: 16.07.14 17:25

§ 14 cit. zákona:

(1) Občan je povinen

d) požádat o vydání nového občanského průkazu do 15 pracovních dnů

1. po dni, ve kterém došlo ke skončení platnosti občanského průkazu z důvodů uvedených v § 11 odst. 1 písm. a) (uplynutím doby) nebo b) (ztráta, odcizení,zničení) anebo v § 11 odst. 2,

3. po nabytí právní moci rozhodnutí soudu o rozvodu manželství.

Když tak neučiní, dopustí se přestupku dle § 16a cit.zákona, za což Vám hrozí sankce do výše 10.000,-Kč (bráno jako maximální sankce).

Ale v praxi to zase tak hrozné není, pokud by se úřednice rozčilovala nad dobou zániku platnosti starého OP, tak si posypte popel na hlavu a vymyslete si nějaký bolavý důvod nebo na úřednici upřete bezelstný pohled a kajte se, třeba to zapůsobí. Ale opravdu, fakt .

Lhůta pro vydání OP - běžně do 30 dnů. Výjimka 15 dnů se Vás tedy netýká.

 

 

 

Poslední otázky Poradny volná diskuze
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.