Původ slova gola (nástrčný klíč)

Od: Datum: 24.06.14 09:17 odpovědí: 6 změna: 24.06.14 19:02

Na Wikipedii je jako ekvivalent slova "gola" uvedeno "nástrčný klíč". Já se tady už chvíli snažím vygůglit, odkud to slovo pochází a pořád se k ničemu nemůžu dohrabat :( Zjistil jsem, že z němčiny to narozdíl od spousty jiných pojmenování asi nepochází a že Gola je v ČR se vyskytující se příjmení (že by jméno původní firmy, která to u nás vyráběla?)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.06.14 09:19
avatar

To je přece jasné. Od slova Golem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 24.06.14 09:35
avatar

Dobrý den, pokud trpíte větší zvídavostí, tak by Vás mohl zajímat i původ slova karma (plynový spotřebič). To je zkratka jména výrobce - Karel Macháček. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.06.14 10:40

Napadá mě, jestli tento druh cajku kdysi nevymyslela a neuvedla na trh nějaký firma Gola..a už se to pristě tak ujalo. Možná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gola
Datum: 24.06.14 11:07

V diskuzi pod článkem na Wikipedii se píše, že to pochází od jména výrobce, ale není tam k tomu žádný zdroj a mě se to dohledat nepodařilo :(

Od: gola
Datum: 24.06.14 13:36

Krátká větička je na stránkách původně tradičního českého výrobce nářadí Tona (dnes součást Stanley Black & Decker): "Postupně byla zaváděna výroba všech druhů utahovacích klíčů - otevřených, zavřených, nástrčných, zástrčných, šroubových a hasáků. Do výrobního programu patřily též komplety s tehdejším označením "Gola"."

Znamená to, že Gola je původně jen obchodní název firmy Tona pro jejich sady nástrčných klíčů?

Od: pepr®
Datum: 24.06.14 19:02
avatar

Gola: Znamená to, že Gola je původně jen obchodní název firmy Tona pro jejich sady nástrčných klíčů?
Vypadá to tak.

Našel jsem rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví o zamítnutí o zamítnutí přihlášky kombinované ochranné známky zn. sp. O-175418 ve znění „Gola nářadí“

Tam se mimo jiné píše, že: Slovo „gola“,..., je všeobecně používaný název pro nářadí, kterým jsou nástrčkové klíče prodávané v sadách o různých velikostech, jejichž nejznámějším výrobcem v České republice je společnost T., která je i pod tímto označením v minulosti uváděla na trh.

Takže to vypadá, že to označení zavedla Tona. Teď jde o to, jestli to někdo vymyslel jako nové slovo nebo jestli je to např. něčeho zkratka.

...

Kdyby chtěl někdo vidět to rozhodnutí o zamítnutí ochranné známky, tak je tady. Jen upozorňuju, že mi vyskočilo upozornění Firefoxu na nedůvěryhodnou stránku (nebo zdroj?). Každopádně je to jen dokument z Wordu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.