Proč pošta nevrací dopisy?

Od: Datum: 15.06.14 16:10 odpovědí: 33 změna: 31.12.14 17:58

Všímám si často, že pošta u nás v domě i v jiných domech (rodičů, známých...) nechává dopisy, které jsou adresovány do tohoto domu někomu, kdo v domě nebydlí (např. se odstěhoval), tak pošťačka dopis položí nahoru na schránky. Místo toho, aby pošta dopis vrátila odesílateli. Jedná se přitom často o důležité dopisy od telekomů, energetik... Na obálkách přitom odesílatel vytištěn je. Před týdnem jsem udělal ze zvědavosti test a poslal dva dopisy, jeden na vymyšlené jméno do domu, kde bydlí rodiče a jeden na vymyšlené jméno do domu, kde bydlím já s adresou odesílatele mých rodičů, na obálky jsem tedy napsal zpáteční adresu, aby mohla pošta dopis vrátit. No hádejte, jak to dopadlo. Oba dopisy jsme v pátek našli nahoře na schránkách.

Přijde mi toto jako hazard, protože často se může jednat o upomínky a kdyby pošta dopisy vrátila, tak aspoň odesílatel ví, že je problém s adresou. Takto si odesílatel myslí, že dopis byl dodán...

Co si o takové praxi myslíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.06.14 16:23
avatar
Ze posta dela to, za co dostala zapĺaceno. Tedy doruci dopis na danou adresu. Potvrzeni o doruceni nebo vraceni se da osetrit pri odesilani.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 21:07
avatar

Pošta v tom případě nedělá, za co je placená! Ona je placená za to, že doručí dopis až do konkrétní schránky adresáta, nikoliv na chodbu nějakého domu. Pokud v domě taková schránka není nesmí ho nechat jen tak povalovat. A nejedná se jen o obyčejné dopisy, nedávno se nám takhle válela na zemi i výzva k vyzvednutí zásilky od soudu.

doplněno 15.06.14 21:10:

Když to trochu přeženu, mohlo by se stát, že je dopis adresován někomu v Praze, do ulice, která tam neexistuje a pošťačka by ho proto pohodila u koně na Václaváku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 16:25
avatar

Pokud není dopis doporučený, tak snad ani není povinností pošty řešit zda tam dotyčný bydlí nebo ne. Doručí ho na adresu a padla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 15.06.14 16:29

pokud by byl dopis důležitý, tak se bude posílat doporučeně. myslíte si, že dopis, který se vrátí zpátky třeba energetikům, že ho budou číst?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 17:16
avatar

Bohužel, mně se toto několikrát stalo i s doporučeným dopisem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 15.06.14 16:29
avatar

Pamatuju kdyz jsem cet westerny jak adresat zaplatil za dopis az po prijmuti dopisu. Bejt to u nas tak by se tech dopisu jen tak na schrankach moc nevalelo. Vim ze by to bylo technicky hodne blbe resitelne.
Jinak postak nevi ze ten clovek v tom dome uz treba nebydli a tak udela to co odesilatel chtel. Nevim jak by dopadlo preposilani posty na novou adresu kdyz dopisy a baliky rozvazeji ruzni lide ve stejny den a zmena je nahlasena na mistni poste.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 18:53
avatar

Lego, toto je ošetřeno, na místní poště se to zadá do systému a výpis se zasílá jak na listovní dodejnu (k doručovatelkám), tak na Depo (k balíkovým doručovatelům). ;) A podobně s ostatními "žádostmi adresáta" (dosílky, odnosy...)...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 16:33
avatar
Neni-li doporuceny dopis tak jak nekdy zjistis kdo to odeslal?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 18:54
avatar

Takové dopisy, které nemají odesilatele se odesílají do poštovní úložny v Brně. No a občas někdo po ztraceném dopise pátrá a v úložně se hrabou a hrabou... ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: levanda*
Datum: 15.06.14 17:38

Doručovatelka NESMÍ nechávat dopisy volně mimo poštovní schránku vystavené, je to porušení poštovního řádu. Pokud adresát v domě nebydlí má povinnost jej vrátit zpět odesílateli, pokud odesílatel není znám dopis se odesílá na tzv. úložnu v Brně. Alespoň to tak bylo před 4 lety, kdy jsem byla zaměstnancem České pošty.

doplněno 15.06.14 17:41:

Samozřejmě s vyznačením příslušného důvodu vracení - např. adresát na uvedené adrese nebydlí, je neznámý.

doplněno 15.06.14 18:58:

Jak píše diesel - každý obyvatel rodinného domu nebo paneláku je povinen mít řádně označenou svoji pošt. schránku, zvonek a jmenovku na dveřích. V panelových domech má dokonce viset i jmenný seznam všech bydlících. Do neoznačených schránek se pošta nedoručuje...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 15.06.14 18:20
A to mi prosim reknete, z jakeho zdroje ma postacka znat seznam lidi bydlicich v danem dome? Ze seznamu na schrankach?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 18:36
avatar

To je ale problém lidí ,že si neoznačí schránky a ne poštačky a další bordel-odstěhují se a nnenahlásí na poště změnu-to je taky problém jich samotných a ne poštačky! Ta vychází ze jmen na schránkách a zvoncích!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 18:52
avatar

Není přípustné, aby jakékoli dopisy končily mimo poštovní schránky - povalovaly se na schránkách. Pokud je v místě adresát neznámý (= nemá označenou schránku a zvonek), pošta (doporučená i obyčejná) se vrací odesilateli.

Zrovna minulý týden jsem řešila opačný problém - reklamaci. Paní se jmenuje např. Dvořáková a stěžuje si, že jí pošťačka vrací poštu. I obyčejnou... Ptám se, jak má nadepsanou schránku - prý Dvořák. No, a tady je kámen úrazu. Pro Českou poštu je paní na dané adrese neznámá...

Ani nevíte, kolik lidí nemá pořádně označenou schránku a pak si na nás na pobočce otevírají ústa.

Ale zpět o otázce: Vzala bych dopis a přinesla jej na poštu, kde jej předají příslušné vedoucí listovní dodejny, kam doručovatelka patří. Toto se rozhodně nesmí stávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 15.06.14 20:41

tak to jste mimo realitu. zajděte do nějakého paneláku a mrkněte po schránkách. válí se tam dopisy běžně. občas projdu okolo takových schránek a divím se, že jsou tam dopisy třeba z úřadu práce atd. zřejmě pracujete na přepážce a nemáte tzv. šajn. osobně nemám za zlé, že listonoška položí dopis na schránky, pokud je odresa OK a přitom nemá schránku. jsi nepořádný, tak máš peška

doplněno 15.06.14 20:55:

jen tak mimo by jste mi mohla vysvětlit, jak funguje online Track and Trace. jak často se aktualizuje? pracují ve stejném systému i operátoři na zákaznických linkách pošty?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 20:52
avatar

Olafe, opravdu nepracuji na přepážce (na poště ano).

Zásilky také nedoručuje pouze Česká pošta, ale také Mediaservis, MediaPost a další firmy. A ty teda doručujou opravdu prasácky. A už vidím, jak studujete na dopise, kdo Vám jej doručoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 15.06.14 20:56

že by jste pracovala na personálním

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.14 22:04
avatar

Ani to ne. :-P

a asi nemá dál cenu rozvíjet tuto diskuzi, tazatel dostal odpověď, a to se občas stane, že se neshoduje s Vašim názorem. Dobrou noc přeji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 15.06.14 22:12

máte pravdu. zítra musíme 100% plnit svěřené úkoly, tak se na to musíme vyspat. dobrou noc

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 17.06.14 10:35

Docela rád bych se také dozvěděl, jak funguje Track and Trace, protože velmi často v něm některá podací čísla nejsou. Pošlu doporučený dopis, chci zkontrolovat, jestli už byl doručen a v systému není, vyskočí hláška, že si mám zavolat. Oni tam nedávají všechny doporučené dopisy?

Datum: 15.06.14 22:36
avatar

Olafe ale ona netvrdí že se to nedělá jen že je to nepřípustné ,že to nemají dělat a těch věci co se nemají dělat je hejno např jezdit pod vliven,porušovat kde,co, kdykoliv se snažit okrást stát, stál lidi zaměstnanec zaměstnavatel,ten zase zaměstnance atd!

Michalko že se to nemá je sice hezké,ale dělá se to! Minule ono je to déle,jsem chytl roznašečku letáků a proč mi je cpe do schránky když tam mám napsáno že si to nepřeji- no a co,já na to nemám čas to číst a běžte si na mne stěžovat!

Tož asi takhle- jako jsou co to porušují a nebojí se vyhazovu, jsou tak tací co se snaží pracovat poctivě a stí se nic nedá dělat, stěžovat si potom na vše ,to by jeden neděla nic jiného než že bvy sepisoval jen stížnosti!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: holiska1
Datum: 31.12.14 17:58

Souhlasím že MediaPost doručuje prasácky.I když jsem doma tak nacházím dopisy z banky na popelnici.Paní se neobtěžuje ani na mě zazvonit.Zlatá pošta.!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: petrf*
Datum: 15.06.14 19:13

cocinkamichalka & levanda: děkuji za podporu, už jsem myslel, že jsem příliš staromódní. Názory předřečníků, že pošťák není povinen vracet nedoručitelné dopisy, mě poněkud šokovaly. Kde jsou ty prvorepublikové časy, kdy pošťák považoval za svou čest dopis opravdu doručit...

Přijde mi, že pošťačky si takto ulehčují svou práci, ale kolik lidí tímto mohou dostat do problémů... Nemluvě o tom, že dopis ze schránky sebere někdo, komu nepatří a dojde k porušení lístovního tajemství, kterému pošťačky takto napomáhají...

ladinpraha, mikihans, olaf71, h0nz490: nečetli jste pozorně mou otázku, hned na začátku jsem psal, že na obálkách byl řádně uveden odesílatel (zpáteční adresa).

Datum: 15.06.14 19:19
avatar

Nadruhou stranu v dnesni dobe, kdy se v panelaku strida nespocetny pocet novych najemniku, je to nekdy docela problem, najit adresata. A casto se i takto dostane dopis k prijemci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 15.06.14 19:38

Rozumím, co tím chcete říct, ale stejně zastávám názor, že dopis by se měl vhodit do schránky, a když příjemce schránku nemá, tak vrátit odesílateli.

Od: olaf71*
Datum: 15.06.14 20:46

hledej rozdíl mezi povinností a realitou. pak přijdeš na to, že realita je to o co tady vlastně jde. na schránkách se budou válet dopisy se zpáteční adresou a listonoška s povinností z druhého konce republiky tě bude chlácholit

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 17.06.14 11:30

Realita je taková, že systém funguje tak jak mu to lidi dovolí. V civilizované zemi si tohle pošťák nedovolí, ne proto že by se bál vyhazovu, ale ani ho to nenapadne. Spíš se poptá sousedů a zkusí adresáta najít, předat dopis a upozornit aby si dal schránku do pořádku.

Pokud není kam doručit tak pošta má (musí) dopis vrátit odesílateli. Ne že ho doručovatel pohodí někde na chodbě nebo položí na schránky. Tím si jen ulehčuje práci.

Díky líným listonošům se ztratí (nedoručí) určitě i důležité dopisy a odesílatel se to nedozví. Pak místo upomínky přijde platební rozkaz nebo rovnou exekutor a je veselo. Neoznačené schránky s tím nesouvisí - pokud listonoš neví kam doručit, a sám nenajde adresáta, tak to prostě musí vrátit na poštu. Tečka a hotovo, nic jiného nesmí udělat. Pokud to někde pohodí, tak poprvé sundat prémie a podruhé vyhazov. Vrchol byl doručovatel, který se nenamáhal někam tahat dopisy, ale rovnou je sypal do potoka - tomu bych kromě vyhazovu dal kompletní náhradu škody a veřejné máchání v koši v řece..

= Zdokumentovat, oznámit na poště tak aby to nemohli zamést pod stůl (písemně, nechat si kopii s potvrzením převzetí, datová schránka atd.), zveřejnit v místním tisku... Pokud po tom půjde důsledně víc lidí, tak se nedoručené dopisy přestanou válet po chodbách, ale budou se vracet = odesílatel se o nedoručení dozví, pokud to není ku...a tak zkusí jiný způsob jak kontaktovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrff
Datum: 17.06.14 17:52

asd: Přesně to chci udělat, protože mi to opravdu vadí, i když je nás asi málo a většina lidí si bude myslet opak, viz někteří diskutující v této diskusi.

Jak navrhujete zdokumentovat?

Datum: 17.06.14 13:35
avatar

Tak tu mám úplně čerstvý příklad nezodpovědnosti doručovatelů. U schránek se volně povaluje výzva k vyzvednutí zásilky od exekurorského úřadu pro osobu, která v domě už 5 let nebydlí! Na výzvě je upozornění, že se zásilka po 10 dnech podle zákona považuje za doručenou. Vážně si myslíte, že to tak má být a že pošťačka udělala všechno, za co je placená? Mě je té osoby líto. Možná díky líné pošťačce přijde o všechno, aniž by měla možnost se bránit. Bohužel, její novou adresu neznám.

doplněno 17.06.14 16:36:

Cocinko, neberte to osobně. Netvrdím, že je každá pošťačka líná.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 17.06.14 13:42

Dokud to neudělá každý kdo to zjistí, tak se to nezmění. Příště se to může stát nám, takže chráníme i sami sebe:

= Zdokumentovat, oznámit na poště tak aby to nemohli zamést pod stůl (písemně, nechat si kopii s potvrzením převzetí, datová schránka atd.), zveřejnit v místním tisku... Pokud po tom půjde důsledně víc lidí, tak se nedoručené dopisy přestanou válet po chodbách, ale budou se vracet = odesílatel se o nedoručení dozví, pokud to není ku...a tak zkusí jiný způsob jak kontaktovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.06.14 15:50
avatar

Magdone, v případě, že jde o tzv. úřední psaní (zelený pruh), tak se zásilka musí oznámit, i když tam dotyčný nebydlí (např. nalepením na dveře, položením u schránek atd.). Doručovatelka nepochybila. Dopis se uloží na 10 dní. Pokud je adresát neznámý, tak se po 10 dnech vrací odesilateli (ex. úřadu), pokud je známý (má schránku a zvonek), dopis se po 10 dnech vhodí do schránky. Takže exekutor se dozví, že na uvedené adrese adresát nebydlí.

Takže pro příště... na zkazky o líných pošťácích už začínám být alergická

doplněno 17.06.14 23:22:

Magdone, nebojte, já to osobně neberu. To bych nemohla dělat to, co dělám

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrff
Datum: 17.06.14 17:56

Nikdy jsem tedy neviděl, že by pošťáci něco lepili na dveře :)

Datum: 18.06.14 18:39
avatar

Též trochu osvětlím doručování. Poštovní doručovatel nesmí nikde vystavovat, nechávat zásilky na schránkách. Jedná se o porušení poštovního tajemství a pokud by se našel nenechavec, nebo člověk podobného jména a omylem dopis otevřel, tak je to následně i porušení listovního tajemství. Takže doručovatel doručuje do označené, nebo u rodinného domku visící ač neoznačené schránky. Vše, co nemůže doručit, tak bere zpět na poštu, zjišťuje další opatření - odstěhování, dosílku, boxy, odnosy atd. Pokud není úspěšný, tak teprve po vyčerpání těchto možností vrací zásilku odesílateli, není-li uveden, tak na úložnu, s tím, že vyznačí důvod nedoručení. Takto se pracuje s obyčejnou i doporučenou zásilkou. Otázka je, kdo si dá takovou práci. Okrsky se rušily, nadměrně se přidalo zůstavším pracovníkům a nikdo se neptá, jestli to vše stihne v běžné pracovní době. Další průšvih je, že staří doručovatelé, kteří mnohde perfektně znali nejen svůj rajon, ale všechny okolní, tak s nimi je rozvázán pracovní poměr, třeba z toho důvodu, že se jejich rajon ruší. Ale vzápětí se naberou noví lidé, kteří jdou na poštu jenom z nouze a vlastně ta práce je ani nebaví. Ale přijmou se na dobu určitou, na dohodu, na brigádu za směšný plat, hlavně, aby se ušetřilo. Starý pošťák byl pro firmu drahý. Též již vyčerpal všechny možnosti na získání produktů, kdežto toho nového brigádníka ještě můžeme pěkně vyždímat, aby přinesl od svých známých a příbuzných nějaké nové produkty. Starý pošťák dopisy na schránky nedává, nevystavuje je /doufám/. To většinou dělají ti noví, kteří obyvatele neznají, nestíhají a chtějí si tak ušetřit čas a práci. Též jiné doručovací firmy toto praktikují, pozná se to někdy, že na zásilce je napsáno ,,Doručuje např. Medias...,, apod. Jinak to co doručovatel utrhne a vyvěsí v obytném domě je, jak již tady bylo uvedeno Výzva a poučení, je to součást dopisu, takový malý útržek. Jedná se o nové věci v doručování a ty mnohdy lidé mimo obor neznají. U úředního psaní je tato služba odesílatelem požadovaná a je i zaplacená při podání. Většinou tuto službu využívají soudy a exekutoři. Podavatel si tyto služby zaplatí a doručovatel je povinnen je splnit. Já jsem přešla z Prahy na vesnici, též z důvodu rušení okrsku. Práce je všude náročná, ba jsme i přetížené. Přesčasy se neplatí, ale protože mě to baví, tak pracuji 10 -12 hodin. Nevím, jak dlouho to vydržím, je to velká zátěž. Ale jak se říká, podle sebe soudím tebe, já bych nikdy na schránku dopisy nedala a všechno co vracím jako nedoručitelné dvakrát - třikrát kontroluji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrff
Datum: 06.07.14 13:18

Jestli pracujete na poště, pak vám náleží má poklona. Chápu, že za organizaci práce je vždy odpovědné vedení firmy. A za jejich chyby doplácí jak pošťáci, tak v důsledku i my zákazníci, kterým kvůli návalu práce není doručen dopis nebo není odesílateli vrácen dopis nedoručitelný.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.