Nejste přihlášen/a.
V prodejnách elektra jsou na použité žárovky a jiné krabice.
doplněno 14.06.14 18:40:nebo do sběrného dvora
Ty krabice v elektru jsou zrejme soucasti systemu Ekolamp a ten bere jen svetelne zdroje obsahujici nebezpecne materialy (typicky rtut ze zarivek a uspornych zarovek). Klasicke zarovky neberou, protoze to neni nebezpecny odpad podle zakona.
Otazka me zaujala, tak jsem se zacal rozhlizet po tom, co se ma delat s klasickymi zarovkami a zjistil jsem, ze se asi opravdu nikde v CR nerecykluji
Vzpominam si na jeden dokument z 90.-tych let, kdy nejaka Svycarka, ktera zila v CR, proste nedokazala zarovky vyhodit do odpadu a vezla je sebou do Svycarska, kde je odevzdala k recyklaci. Je smutne, ze ani po 25 letech jsme se nedokazali propracovat ke stejnemu systemu jako mensi a vice roztristene Svycarsko
Rikam to porad - uroven spolecnosti poznas podle toho, kolik za sebou zanechava bordelu. Asie asi opravdu zacina vychodne od Aše.
Ted uz se s problemem klasickych zarovek s velkou provdepodobnosti nic delat nebude, protoze jejich vyroba skoncila a jejich pocet mezi lidmi dobiha. Uspesne jsme tak tedy celou, nekolik desitek let trvaji vyrobu zarovek, vyhodili do prirody ("skladka"). To jsou tisice tun ostreho a rozbiteho skla, ktere se rozklada tisice let. Nasi potomci nam jiste podekuji, jak jsme jim tu prirody hezky upravili a pripravili
Pritom zarovky jsou takovy vdecny a jednoduchy vyrobek na recyklaci - v podstate je to jen sklo s troskou hlinikoveho (?) plechu
To Imgyfy asi máš pravdu,že byse mohli recyklovat,ale na rozdíl od úsporek neobsahují nebezpečné látky jako třeba rtuť,tak si chatří myslí,že ani není třeba nějak extra sbírat a recyklovat!
doplněno 15.06.14 08:17:Sklo a příroda-to jde velmi dobře dohromady-sklo je čistě přírodní materiál,který s v podstatě jen vrátí tam odkud přišel! Daleko horší je to s ropou,ani ne surovou,nebo zpracovanou jako leje,benzín nebo nafta,i s tímto si dokáže příroda poradit,i když napáchá velké škody na rozdíl od skla.ale nejhorší je ta "přeměněná ropa" jako plasty- s tím si poradit nedokáže!
To byla presne ta myslenka meho prispevku - sbirame jen nebezpecny odpad.
Kdyz si vezmu, ze sklo je sice netecne, ale vyhazovat ho do prirody ("skladka") neni zrovna nejlepsi napad, tak me napada, proc potom sbirame papir nebo sklenene lahve. Papir je pro prirodu mensi zatez nez sklo.
Proste to nedava smysl a je to spise priznak naseho pristupu k prirode a problemum spolecnosti. Takhle tu zapadni Evropu v zivote nedozeneme.
Pokud jde o klasické žárovky, tak ty patří opravdu do směsného odpadu. Všechny ostatní víceméně patří buď na sběrný dvůr nebo vy je měla odebrat prodejna elektra při nákupu nových - pokud je teda zapojena do systému zpětného odběru společnosti Ekolamp. Jinak žárovky lze takto odkládat i v běžných obchodech, viděl jsem nádobku např. i v Lidlu, současně tak jde odevzdat i použité baterie.
S tou recyklací je to ošemetné, určitě máme co dohánět...žárovky obyčejné by se jistě taky daly recyklovat, ale asi to není příliš perspektivní. Perlička je ale to, že při recyklaci těch žárovek, které obsahují rtuť, právě Ekolamp odděluje i ostatní věci a zrecykluje víceméně všechno (takže právě i to sklo a možná i ostatní věci), tady se recyklace vyplatí, ale u obyčejných žárovek jaksi ne. Psali o tom jednou článek, docela mě to zaujalo...jinak obecně je nejlepší se orientovat podle symbolu přeškrtnuté popelnice, která prozrazuje, že produkt do popelnice nepatří.
Papír sbíráme spíš proto, že trvá velmi dlouho, než doroste strom na výrobu papíru. Papír jako takový přírodě až tak neškodí. U skla je to jednak zátěž přírody a drahá výroba nového skla ze surového - nerecyklovaného. Ale i zde je potřeba odstranit z lahví etikety, zátky a nečistoty obsah, a stejně se to vyplatí, takže by to teoreticky mohlo jít i u těch žárovek.
Srovnávat úroveň Švýcarska s naší nemá smysl, tam už mají dloho problematiku odpadu velmi dobře vyřešenou. Skoro žádný odpad se tam neskládkuje, většina věcí se recykluje a zbytek jde do spaloven a vyrábí se teplo. Četl jsem článek, ve kterém bylo řečeno, že Švýcarsko staví nové spalovny a dokonce mají odpadu tak málo, že ho dováží i z okolních států, spalují a mají teplo. V Rakousku se také odpad tuším neskládkuje.
U nás se naopak skládkuje řekněme kolem 60% odpadu (snad to bude klesat) a nové spalovny se nestaví (brojí se proti výstavbě, ale je zajímavé, že ve Švýcarsku to funguje v pohodě). V této oblasti máme opravdu velké mezery a bude nám trvat velmi dlouho, než se něco udělá k lepšímu.---
Dekuji za podporu mych nazoru. Nektere veci opravdu nedavaji smysl.
Symbol preskrtnute popelnice je symbolem nebezpecneho odpadu, ktery se nesmi skladkovat. To ale neznamena, ze by se nemohlo recyklovat i ostatni. Papir nebo biodpad na kompost urcite symbol preskrtnute popelnice nemaji a presto to sbirame.
Problem s nedostatkem odpadku ke spalovani nemelo tusim Svycarsko, ale Svedsko. Urcite se da vyguglit.
Spalovny jsou citlive tema vsude na svete. Lide vidi jen ten kour z komina a nedovedou odhadnout, jak je to skodlive. Kdyz pak neveri odbornikum a je to stat demokraticky dost na to, aby poradal referendum (nebo politici naslouchali volicum), tak to dost casto konci zamitnutim.
Trend poslednich let ve vyspelych zemich je definitivne Zero Waste, tedy snaha o dosazeni uplneho odklonu odpadu od skladky. Zakladem je vysoka recyklace nekde na urovni 80%, zbytek jde do spalovny. Jestli dnes s bidou jsme nekde na 40% recyklace odpadu, tak to mame co dohanet.
Wikipedia: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (symbol "preskrtnute popelnice")
Europa.eu: Waste
Doba rozkladu skla vs. umele hmoty: Doted jsem mel za to, ze sklo se rozklada opravdu spatne. Na umelou hmotu dobre pusobi UV zareni, ale kdyz je zahrabana ve skladce, tak k ni to zareni nemuze, takze je otazka, co bude trvat dele se rozlozit - sklo nebo ta umela hmota.
V kazdem pripade si musime uvedomit, o jakych casovych intervalech tady mluvime. Jestlize rozklady trva nekde v radu 5 tisic let, tak to je zhruba doba, jaka nas deli o postaveni velkych egyptskych pyramid! To je myslim velka cast historie lidske civilizace.
moc děkuji vše za odpovědi a zajímavostiještě by mě zajímalo když už jsme u toho třídění jak docílit toho mít u bytovky popelnici na biodpad,kde o to zažádat a jaké jsou poplatky-pokud máte někdo zkušenost,u předchozího bytu byla popelnice automaticky a přišlo mi to i lepší když se to ještě vše využije a nesmíchá vše dohromady a už je vše nepoužitelné,a ano jednalo se o klasické žárovky
Nejlepsi mate zeptat se na kontejner na bioodpad na vasem mestskem urade. Od toho si tam jako obcane daneho mesta platite urednika, ktery se o odpad stara.
Jeste k tem (klasickym) zarovkam: lidem by pripadalo divne rozbit pouzitou zarovku a rozptylit si ji do travniku pred domem, ale z nejakeho nepochopitelneho duvodu jim to pripada uplne normalni kdyz to maji vysypat na travnik nekomu jinemu - tzv. hromada odpadku ("skladka") uprostred krajiny v prirode.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.