Právní a morální názor?

Od: Datum: 11.12.12 13:24 odpovědí: 30 změna: 12.12.12 17:24
avatar

Zajímal by mě právní i morální názor na následující otázku.

V podstatě pravidelně chodím na dršťkovou polívku do bufetu. Jenžen tam stojí rohlík 3 kč a já jich sním 4 a víc. Dršťkovou mají za 17. Takže cena cca 29 kč a více. Jenže po cestě mám pekárnu, kde mají rohlíky čerstvé, křupavé a stále ještě za 1 kč kus. Takže úspora minimálně 8 kč za návštěvu. Stačíte to sledovat? Ani zas až tak moc mi nejde o ty peníze /no trochu jo*ua*/, ale o to, zda mám nárok donést si vlastní rohlíky a konzumovat je k u nich zakoupené polévce. Mohu tvrdit např. že jsou čerstvé, kvalitnější atd.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.12.12 13:46
avatar

to Vám si podnik kde budete konzumovat polívku nedovolí, radím Vám polívku do flašky s víčkem nebo do jídlonosiče a sníst doma s rohlíkama za kačku. Nejste náhodou Slovák? Nic proti Slovákum a timto se všem normálním Slovákům omlouvám, ale robim v robotě s nimi tak jsem si na něco vzpomenul, chodíme sem tam po robotě na pivo a pivo v hospě stojí 25 kč a jednoho z východu napadlo, že si sedne s náma a koupil si vedle v bufiku za 15 lahváče a hrozně se divil, že nemůže s náma sedět v hospodě, když si koupil lahváče vedle. Tak sorry, že se mi to vzpomenulo připadá mi to přesně jak u nás po robotě*hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 11.12.12 13:47

Dobrý den Ringo.

To je opravdu dobrá otázka. V podstatě máte nárok donést si vlastní rohlíky, protože u nich konzumujete alespoň polévku. Ve většině provozoven je ale vyvěšeno: konzumace vlastních nápojů, potravin a pochutin zakázána. Pokud tedy je tam tato vývěska, měl byste ji respektovat. Samozřejmě i mě by lákalo přikusovat rohlíky levnější a navíc chutnější. Ale úplně vhodné se mi to nezdá. Asi bych to řešila zakoupením polévky sebou bez pečiva, které bych si koupila po cestě a polévku bych snědla doma. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 17:59
avatar

Mimochodem tenhle nápis mi vždz přišel poněkud rozporný, Přeci nebudu konzumovat cizí nápoje a potraviny, to snad je krádež? A když si to u nich koupím, tak je to moje vlastní, ne? Ledaže bych tomu měl rozumět tak, že nesmím zaplatit před konzumací, ale to je taky takové divné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 11.12.12 13:52

mám nárok donést si vlastní rohlíky a konzumovat je
Žádný takový nárok není, a neplést si právo a nárok! V mnoha podnicích visí, že se nepovoluje koonzumace donesených... A je to logické. Přijít a konzumovat své, podnikatel má náklady. A když už, tak se zeptat, O ceně se nebavme, je na podnikateli.
A co tak opačně, být v roli podnikatele, nastěhovat se tam rodinka a práskat se něčím nakoupeným jinde?

doplněno 11.12.12 21:13:

Předmět! Když by ty rohlíky stály za prd, tak bych řekl, že naproti mají chutnější, tak ať mi je donesou a dostanou ty tři kačky. Líná huba... Jinak při svatbách, oslavách je vcelku běžné, že něco se přinese vlastní, ale po dohodě!

doplněno 12.12.12 09:27:

To je slovo, jdu do toho! Takové tam rádi uvidí. Ale mohou to řešit, zvednou třeba cenu polévky (a třeba + 2 rohlíky zadarmo k ní) a jiné finty. Ale vázat prodej zboží na jiné nejde, na to zákon je. ( to z minulosti známe..).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.12 10:25

Buss. Souhlas. Většina těchto malých obchodníčků počítá každou korunu. Toho, že si tam někdo nosí svoje pečivo, si nejspíš hned všimnou. A mě by teda přestala ta držková polívka chutnat při představě, že si o tom personál povídá. Z mého pohledu se jedná o velice neseriózní jednání ze strany Ringa. Jestli jsem někde spokojená s tím, jak tam vařím, tak budu tento podnik podporovat. Přeci nechci, aby zkrachovali, že ano? Te´d někdo namítne, že nezkrachují kvůli dvěma rohlíkům denně. Ale takových "vykuků", jako je tazatel se najde víc. A jak jsem psala, každá koruna je v tomto podnikání vidět.

doplněno 12.12.12 10:37:

A že tyrohlíky stojí za prd? A kdo to řekl? Tady tazatel. Ale cokdyž ostatním lidem chutnají. Já domů kupuju dva druhy rohlíků. Jedny takový nadýchaný a jedny "gumový" *smich*. A každý má svoje příznivce *ua*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 13:52
avatar

No chodím na polévku mimo domov, takže odnos možný není. Zrovna tak je to ale třeba s jídlem či pitím pro lidi, co všechno nemůžou... nebo pro malé děti. Jsem třeba na oslavě a mají tam jen colu, džus /některé děti bývají na takový ovocný koncentrát alergické/ a třeba tonika. Vše nevhodné pro děti. Tak ho přece nenechám o žízni.

P. S. Slovák nejsem a asi už nebudu.

doplněno 11.12.12 13:55:

A co když mu tam tedy radši nebudu chodit a dám si k těm rohlíkům kousek salámu? Jak k tomu pak ten podnikatel přijde že tu polívku neprodá a prodělá? Já v tom problém nevidím.

Datum: 11.12.12 14:08

A v čem je problém, že chodíte na polévku mimo domov? Provozovatel odmítá prodat Vám polévku do jídlonosiče?

Pokud to pro něj není problém, tak už jen záleží na Vás kde si tu polévku sníte... zda v práci, doma, nebo jinde...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 14:11
avatar

Problém je v tom, že jsem na cestách a nebudu s sebou nosit jídlonosič. A ani tolik času nemám.

Datum: 11.12.12 13:55
avatar

V těchto provozovnách je konzumace vlastních přinesených potravin samozřejmě zakázaná. Na druhou stranu, pokud jsi štamgast a jde ti o kvalitu pečiva, možná by to šlo dohodnout na férovku - ty jim necháš nějaký přiměřený bakšiš a oni přimhouří oko nad donesenými rohlíky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 11.12.12 17:58

Souhlasím s jethrem. U nás v hospodě se taky nikdo nezblázní, když donese štamgast flašku vlastního chlastu třeba na narozky. Samozřejmě - nevím, jak by to bylo, kdyby to dělal denně. Ale myslím, že by se dalo v případě jídelny domluvit. Stejně na tom vydělají, tak co. Pokud by ses nakrknul, přišli by o více peněz.

Žákonný nárok na to samo není.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 11.12.12 14:02
avatar

Ringo, jen mně tak napadlo, koupit si polévku a jeden rohlík k tomu. Cestou si koupit ty tři po koruně a až budete jíst polévku, tak k ní sníte i své rohlíky. Snad Vám nikdo nebude stát u stolu a počítat kolik rohlíků jste k polévce snědl. Tak se vlk nažete a koza zůstane celá. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 14:05
avatar

Nóó to není tak špatný nápad! Děkuju.

Datum: 11.12.12 17:23
avatar

Taky mě tohle napadlo jako pt :D Držkovku v bufetu miluji, utlouka bych se po ní. Doma se mi nikdy taková nepovedla. :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 15:57
avatar

wau kvuli 8mi korunam delat takovy cajky , no kup s polivkou jeden a pak vytahuj ty co sis koupil jinde a nikdo ti nic nerekne*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.12.12 16:23

Právně nemáš ani nárok ani právo. Záleží na provozovně. Morálně - jak by se ti líbilo, kdybys podnikal a cizí lidi ti chodili konzumovat jídlo zakoupené jinde. Myslím, že bys s nima vyběhl nebo bys chtěl 5,-Kč za teplo a vodu, kterou použiješ na utření stolu. Osobně by mi to za tu ostudu nestálo. Nebo se s nima zkus domluvit, jetli jsi stálý zákazník, můžou být shovívavější. Je fakt, že když mi chodil do hospody člověk 3x-4x do týdne a nechal tam pokaždý 150,-Kč, tak jsem neměl problém, když si na svátek přinesl vlastní šampus, takže opravdu záleží na vztahu mezi tebou a původním majitelem té dršťkové polévky.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 16:40
avatar

Proč 5 kč za teplo a vodu? To spotřebuju když sním svoje rohlíky? Šetřit se má od koruny a né tisíce. To máš 8 kč 3x týdně=24 x 52 týdnů to je 1248 kč ročně.

Od: ladaadal*
Datum: 11.12.12 17:08

Tos špatně pochopil. Jde o to, že prostě konzumuješ svoje jídlo, takže bude-li pedant, nechá ti zaplatit za režii. Musí ti k tomu svítit, setřít po tobě stůl i podlahu, vyhřát na příjemnou teplotu. Prostě já bych na to žaludek neměl, ale záleží na tobě. Tak to jednou zkus a uvidíš, co ti řeknou. Třeba ti daj dršťkovku za dvacku a budete vyrovnaný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 17:02
avatar

Právní netuším, morálně - no, být majitelem, samozřejmě by se mi nelíbila konzumace jídla odněkud jinud, myslím, že je to vcelku logické. Nepřijdu do restaurace s hranolkami s té vedlejší, protože je tam mají lepší.

Záleží na Vás, jakou máte povahu. Pokud Vám to vůbec nevadí, že byste vytáhl rohlíky z tašky, neřešte to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 16:45

A co takhle koupit si dršťkovou třeba do širší sklenice (když ne do nosiče) a sníst si jí se čtyřma křupavejma ve voňavé pekárně? Tam Vám nic neřeknou, polévka pro ně není konkurence. A budete se jen :-P.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 18:54
avatar
Chci jíst k dobré polévce dobré rohlíky. Pokud mi není prodejce dobré polévky schopný zabezpečit i dobré rohlíky a ne gumové zmetky, třeba i častějším přinesením z té pekárny, budu konzumovat svoje a velmi protestovat, když mi to bude vyčítat. Sakra, už jsme zapomněli na heslo Náš zákazník, náš pán?
Soukromník by si měl umět zákazníky udržet, a kšeft a služby rozšiřovat.
Ten stůl po mé polévce musí utřít tak či tak!
Ringo by si u něj zřejmě koupil dobré rohlíky, byť by byly třeba za 2 kačky! Ale dobré!
To jakou má ten bufet přirážku? 200%? Vydřiduch!
Pamatuji, když jsme kdysi v hnusné kapitalistické cizině chtěli koupit asi 12 přaden vlny určité barvy. Obchodník se žebříkem prolezl nahoru dolů zleva doprava všechny regály, ale stále mu 2 kusy chyběly. Usadil nás do křesla, hned před námi stála voňavá káva, a jeho pomocník UTÍKAL naproti ke konkurenci zakoupit ta chybějící přadena, jen aby nám vyhověli! Vyplatilo se mu to, protože jsme k němu potom posílali všechny známé a návštevy na ambasádě a měl z Čechoslováků docela dobrý kšeft. Jiný řemeslník, respektive zlatník, nám 3 x zadarmo předělával už zaplacené snubní prsteny. Při každé zkoušce bylo pohoštění, obskakování... Udělali jsme mu za to mezi turisty - našinci dobrou reklamu!
Dneska tady doma? Škoda mluvit... čest vyjímkám!
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 11.12.12 19:07

Já nechci nijak rejpat, ale jestli jsem Ringa dobře pochopil, tak se ještě neptal ani to nezkusil. Co kdyby to zítra prubnul a napsal sem, jak dopadl. Chodí-li tam pravidelně a znají ho, jak už jsem psal - můžou udělat ústupek a nechat ho konzumovat čerstvé pečivo. Nebo mu nabídnou, že mu ho každý den zajistí, ale dokud to nezkusí, tak se tu jen zbůhdarma dohadujeme do by, kdyby...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.12 10:33

Hejkale. Vydřiduch? Proto, že prodává rohlíky za dvě kačky? Za kolik je on kupuje? A DOBRÁ polívka za 17Kč? To je přece nádherná cena. Prodávající má velice dobře udělanou kalkulaci polévky plus rohlíků. Proto si může dovolit polívku prodávat tak levně. Až si tam každý bude nosit svoje pečivo, tak zvedne cenu polívky na 25,-Kč a bude to. No a někteří kupující budou remcat, že ten "kapitalista" podražil a neuvědomí si, že si to svojí hamižností zavinili vlastně sami.

.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.12 14:07
avatar

sebod, souhlasím...

kapitalista si to svou hamižností zavinil sám. Ringo koupí 4 rohlíky po koruně... v té samé pekárně kapitalista koupí ne 4, ale třeba 400 rohlíků, a určitě ne po koruně, ale podstatně levněji... množstevní slevy, pravidelný odbyt, určitě nějaký kontrakt spolu mají uzavřený...

má to dobře vykalkulované, protože hladoví musí k té polévce něco zakousnout, tak musí koupit jeho drahé rohlíky za 3 koruny... takže vykalkuloval levnou polívku a zdražil rohlíky... i to je způsob...

už tu buss psal o vyšší ceně za polévku a zadarmo 2 rohlíky... to je reklama, tahák, to se rozkřikne a hamouni rádi zaplatí i dražší polévku, protože rohlíky dostanou zadara...

žid si kdysi přirazil pár halířů, a i tak se mu to rentovalo... dnes si podnikatel přirazí fest, a komu se to nelíbí... ale když třeba není jiná možnost, tak musí zaplatit konzument i ty tři kačky za jeden rohlík...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 19:35
avatar

Bufet je soukromá provozovna a její majitel si tam může určovat pravidla, pokud nejsou v rozporu se zákonem. Můžete s tím nesouhlasit, může se vám to nelíbit ale taky tam nemusíte chodit. Stačí to takhle?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.12 20:30
avatar

ringo tak zitra to prubni a pochlub se jak to dopadlo všichni čekáme a ne že se necháš lechce odbýt*hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 11.12.12 21:39
avatar

Právní nárok asi máte, podle mne ústava, žádný zákon ani obecní vyhláška něco podobného neřeší. Pokud je vyvěšena cedule, že "je zakázáno konzumovat donesené potraviny", není tato konzumace trestným činem ani přečinem, maximálně Vám tam příště neprodají ani polévku.

Morální nárok je trošku ošemetná věc, ale bufet je prvotně určen k prodeji té polévky, rohlíky mají proto, že mnoho lidí si tam kupuje polévku právě proto, že k ní mají i rohlík. A ten bufet není prvotně určen k výdělku na rohlíku...

Kdybyste si polévku přenesl do blízké pekárny a koupil si k ní rohlík v této pekárně, asi by problém nebyl. V bufetu je rohlík POUZE doplňkové zboží.

Nebál bych se to zkusit a praktikovat...

KARTAGINEC: nejde o CIZÍ rohlík, ale o můj, jde o to jestli jsem ho koupil v provozovně kde ho konzumuji nebo jinde...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 12.12.12 09:17
avatar

Podle mne Hejkal a Hop mají správný názor. Zkoušet nic nebudu. Prostě si tam donesu svoje rohlíky a uvidím. Nikde nemají napsáno, že se tam nesmí donesené potraviny konzumovat.

Od: asd*
Datum: 12.12.12 11:49

A co takhle donést si tam i tu polívku? Nebo koupit jeden rohlík a 5 rohlíků s polívkou mít svoje. Morálně nevidim rozdíl... Ale třeba budou rádi za prodanou polívku a rohlíky nebudou řešit. Já bych vás nechal, ale dostal by jste koště a zametl by si drobky.

Morálně je to stejný jako objednat si jedno pivo a panáky si nalejvat z flašky pod kabátem... Vykuk a kolenovrt, typický čech...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.12 12:24
avatar

Nejde tolik o vykuk-ování, ale o kvalitu rohlíků. Vzpomínám si na seriál Synové a dcery Jakuba Skláře, kde hrál geniálně hospodského Krampol a nic pro hosta nebylo nemožné. Tak by to i mělo být.

Od: asd*
Datum: 12.12.12 17:24

Sorry, ale mám pocit že nejde o kvalitu ale o těch 8 korun, aspoň podle prvního příspěvku. Pokud jde o kvaitu tak špatné vraťte a chtějte dobré, když nedá tak jděte pryč. Pokud jde o 8 korun tak chtějte za lepší cenu, když nesleví tak jděte pryč. Nabídku prostě buď berete nebo ne, nosit si svoje jídlo do hospody považuju za přijatelné jedině když se zeptáte a bude souhlas. Hosta který koupí jeden rohlík a pak tajně tahá z kapsy 5 dalších - sice zákazník je pán ale tohle překračuje meze slušnosti.
Zajímal by mě právní i morální názor na následující otázku.
V podstatě pravidelně chodím na dršťkovou polívku do bufetu. Jenžen tam stojí rohlík 3 kč a já jich sním 4 a víc. Dršťkovou mají za 17. Takže cena cca 29 kč a více. Jenže po cestě mám pekárnu, kde mají rohlíky čerstvé, křupavé a stále ještě za 1 kč kus. Takže úspora minimálně 8 kč za návštěvu. Stačíte to sledovat? Ani zas až tak moc mi nejde o ty peníze /no trochu jo/, ale o to, zda mám nárok donést si vlastní rohlíky a konzumovat je k u nich zakoupené polévce. Mohu tvrdit např. že jsou čerstvé, kvalitnější atd.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.