Příjmení dítěte nesezdaných rodičů

Od: Datum: 23.05.14 06:14 odpovědí: 12 změna: 23.05.14 19:10

Zajímalo by mě,zda je pravda,že pokud se narodí dítě nesezdanému páru,zda automaticky nese dítě příjmení matky nebo jak se postupuje,když otec souhlasí s tím,aby se dítě jmenovalo po něm.Měla jsem za to, že záleží na dohodě rodičů...Musí o tom prý rozhodovat soud.Je topravda nebo jaký je právní postup?Díky.

doplněno 23.05.14 06:49:

Popíšu případ konkrétněji: nesezdaný pár nemá žádný problém,dítě chtějí,vše O.K.Ale otec má trvalé bydliště v Praze,matka v Olomouci ,dítě se narodí v porodnici v Pardubicích.Která matrika bude vyřizovat náležitosti( rodný list dítěte.)

doplněno 23.05.14 08:03:

Takže děkuji za všechny reakce,ale podařilo se mi zjistit,jak to tedy je:

Takže to vyřizuje KTERÁKOLIV matrika v ČR.To je info přímo od odborníků pro ty,kteří by někdy řešili stejnou situaci...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.05.14 06:35

Přítelkyni mého známého se před 4 roky narodila dcera v nesezdaném vztahu a jmenuje se po otci. Známý má navíc slovenské občanství (české nemá). Takže to by problém být neměl. Podle mě jde o dohodu mezi rodiči.

doplněno 23.05.14 06:37:

Žádný soud o ničem nerozhodoval. Je ale otázka, jak by to vypadalo, kdyby se rodiče nedohodli.

Od: pb®
Datum: 23.05.14 06:52
Nejlépe ještě před porodem se na matrice podepíše souhlasné prohlášení rodičů, kde se na příjmení dohodnou a otec se přihlásí k otcovství. Na základě toho pak bude uveden i v rodném listě. Pokud není znám otec, pak se dítě podle matky jmenovat bude.
Od: ivik®
Datum: 23.05.14 07:02

Děkuji za odpověď.A nevíte ,která matrika to bude vyřizovat?Ta ,která je příslušná místu,kde se dítě narodí nebo podle trv.pobytu matky nebo otce?To jsem nikde nenašla,ať pátrám,jak pátrám.

Datum: 23.05.14 07:51

Našim dětem vydávala rodný list matrika v místě narození.

Datum: 23.05.14 09:33

Udělají to na kterékoliv, běžte do té nejbližší. Je třeba aby jste byly oba dva, měli s sebou občanky, myslím že i rodné listy a matka těhotenskou průkazku.

Datum: 23.05.14 07:12
Jelikož je velká šance že se časem vezmou a ještě větší, že si příjmení změní žena, tak by asi bylo lepší aby se dítě jmenovalo po otci :)
Datum: 23.05.14 07:24

Děkuji,ale na toto jsem se neptala.Zajímá mě,která matrika to bude vyřizovat,když mají rodiče jiná trvala bydliště a matka bude rodit mimo své trv.bydliště.

Od: ben®
Datum: 23.05.14 07:58

Dobrý den, také bych řekl (jako kolega @jethro), že to bude matrika v místě narození dítěte.

A zřejmě to bude stejné, jako vystavení úmrtního listu, který také vystavuje matrika v místě, kde člověk zemře (tedy, pokud se to nezměnilo). Zdravím!

doplněno 23.05.14 08:07:

ivik - tak to je dobrá zpráva. Zdá se, že úřednictvo je již celostátně lépe propojené a stát funguje zase o něco lépe.

doplněno 23.05.14 08:37:

ivik - jo, já mám také hned lepší den, když vím, že je u nás zase o něco lépe .

Datum: 23.05.14 08:28

Taky jsem se z této informace málem posadila na zadek)

Od: buss®
Datum: 23.05.14 08:47

Podívejte se do z. č. 301/2000.

Datum: 23.05.14 18:38

hm... moje zkušenosti jsou trochu jiné a ne tak optimistické... dcera rodila loni v létě - s otcem dítěte měli vše vyběhané na matrice v místě bydliště - Praha, ale rodila v Jihlavě, a tam je papír z Prahy vůbec nezajímal, tak musel po porodu otec dítěte jet do Jihlavy s občankami a znovu všechno vyřídit - takže, podle mých zkušeností, rozhodující je matrika v místě porodu...

Datum: 23.05.14 19:10
Jsme oba z Prahy, rodila jsem v Hořovicích, papír byl z pražské matriky. Problém nebyl žádný. Jen jestli to nebyl z tamní porodnice trošku truc, jakože proč pražáci jezdí k nim, však víte, jakou mají zášť. Mně se třeba na pohotovosti ptali, proč jdu tam a ne do Prahy. Na odpověď, že jsem tam na dovolené, protože máme na Vysočině chatu, koukali jak když jim nadloube.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.