Čemu se říkalo mze?

Od: Datum: 22.05.14 16:40 odpovědí: 3 změna: 22.05.14 17:08
avatar

Vrtá mi v hlavě a už jsem i marně hledala, čemu se dříve říkávalo mze. Byly to úbytě, lunzoch, tubera, TBC? Mám pocit, že tohle slovo používala moje babička a já jsem ho teď někde zaslechla. V té souvislosti, že když se bude jíst něco, to jsem nezaslechla, že nedostane choroby, hlas je vyjmenovával a mezi nimi i mze. *klik* Víte to někdo a také z čeho tohle slovo vzniklo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janplinto*
Datum: 22.05.14 16:44

Je to jedno z pojmenování pro tuberkulózu.

doplněno 22.05.14 18:14:

Hořec Clusiův.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.14 17:02
avatar

PS označuje slovo mze (-í f. pomn.) za archaismus a má je za nemoc podobnou úbytím. Je to slovo starobylé, Gebauer uvádí v Sl. stč. doklady ze 14. stol. a odvozuje mze z mьg-.[1] V tomto názvu je vskutku obsažena představa ubývání (úbytě!), chřadnutí a slábnutí (srv.: Ten člověk se zrovna ztrácí, jak hubne!). Nemocný pociťoval slabost, malátnost a únavu a trpěl přílišnou spavostí. Na Pardubicku toto slovo dodnes dobře znají a starší lidé pamatují, jak se dříve mze zaříkávaly. Vesničané na Přeloučsku (na př. v Selmicích, v Semíně) užívají rčení stírat mze (někomu) ve významu potrápit, potýrat, prohnat někoho. (Pan učitel jim stírá mze = děti se musí hodně učit. Čeledín musel stírat mze = musil hodně dělat, a to práci nepříjemnou.) Léčení nebo zjišťování mzí se totiž dálo stíráním (jinde mze "měřili"), a poněvadž nemocným nebyl tento proces příjemný, spojení stírat mze nabylo významu nepříjemnosti vůbec.

Více zde: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3751

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.14 17:08
avatar

Páááni, to jsou věci! Děkuji vám oběma za obsáhlý výklad. *pusa* Hezký večer přeji

P.S. Jene, váš avatár, to je kytka černucha?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.