Tykat či vykat?

Od: Datum: 18.05.14 18:49 odpovědí: 9 změna: 19.05.14 10:44

Dobrý den,

minulý rok jsem byla na praxi a letos jdu na to samé místo. Když jsem tam byla minule, jedna pracovnice mi řekla, abych jí tykala, že si pak nepřipadá tak stará. Neodmítla jsem, ale přijde mi to divné, když vejdu do kanceláře a všem řeknu dobrý den a jen jí ahoj. Od té doby jsem jí párkrát potkala na ulici, ona mi řekla ahoj a já jsem se usmála a jen tak potichu řekla něco jako ahoj. Tak nevím, jak jí mám pozdravit, když v kanceláři to bude slyšet. Nevím, jestli to neplatilo jen na praxi a zda na to nezapomněla a nemyslela si, že jsem drzá.

Děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.05.14 18:54
avatar

To je zcela běžné. S někým si tykáme, s někým vykáme. Neřeš to a tykej jí. To, že si s ní tykáš je věc jenom vás dvou, nikomu jinému do toho nic není a nikdo jiný to také nebude řešit nebo se nad tím pozastavovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 19:08
avatar

Prostě přijít a říct: Ahoj, tak už jsem tu zase :) Pokud tam bude víc lidí a potřebuješ oslovovit pozdravem všechny zaráz, asi bych volil "dobrý den" nebo neutrálnější "zdravím vás" - myšleno celou skupinu. Potom až jí osobně zblízka říct ahoj. Pokud tykání nabídla, platí to stále. Není třeba se stydět, kdyby si to rozmyslela (což si nemyslím), určitě by to dala najevo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 19:19

Pozdrav "Dobrý den" přece patří i té, co jí tykáš, ráno pozdrav už nemusíš zdvojovat. To své "Ahoj" použiješ až, když se potkáte samy nebo budeš vítat jen ji (třeba když přijde za tebou ke stolu). Jednou nabídnuté tykání už platí pořád, leda by tě znovu požádala o vykání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 19:33
avatar

Jedno z řešení je potykat si se všema. Osazenstvo jedné kanceláře si zpravidla tyká bez ohledu na generace a pohlaví - resp. nikde jsem to nezažil jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 19:46

Pokud vejdeš do místnosti tak pozdrav dobry den.To stačí.Nemusíš zdravit zvláštˇ.Pokud ji potkáš soukromě tak ji tykej a řekni ji ahoj nebo dobry den,jak ti to sedí.Přála si to a za chvíli si zvykneš.a starosti si s tím nedělej.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.14 05:58
avatar

Také bych jí tykala. Určitě si od loňska pamatuje, že Ti to nabídla. A když se po roce potkáte znovu, navážou se i staré kontakty.

Když jsem někdy ve 20 letech nastoupila do školství, řekla mi jedna učitelka, ať jí tykám. Byla ode mě starší asi o 30 let, kdysi učila už mého manžela. Byla strašně hodná a milá /dneska už nežije/, ale mně to tykání hrozně dlouho dělalo veliký problém. Asi kvůli té věkové bariéře. Nakonec jsem to zvládla a mám na ni dodnes jen pěkné vzpomínky. *:)* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.14 07:35
avatar

Klidně stačí "Dobrý den všem" a nezdravit každého zvlášť různými pozdravy. U nabídnutého tykání zůstaňte. Já mám velice ráda slovo ahoj a zdravívám jím i ty, se kterými si vykám, ale jsou mi blízcí. Jednu starou paní, která chodí venčit fenku a se kterou si hodně povídáme, zdravím:"Ahoj, děvčata." Paní se zasměje a často řekne, že to je dobrý pozdrav, že jí to spraví náladu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jindra60
Datum: 19.05.14 08:39

Nikdy jsem tohle neřešil. A když někam vejdu, zdravím tak, jako by tam byli cizí lidé. Dokoce i tehdy, je-li tam jedinec, se kterým si dlouhodobě tykáme. Jen výjimečně řeknu třeba ahoj. Není tím co zkazit ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jancaanca1
Datum: 19.05.14 10:44

Pokud jednou nekdo nebidne tykani, klidne ji muzes tykat :) neboj urcite nezapomnela :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.