Čerpání dovolené vs zaměstnavatel

Od: Datum: 09.07.14 19:13 odpovědí: 4 změna: 09.07.14 21:34

Dobrý den, měl bych takový dotaz. Když dám dostatečně dlouho vědět zaměstnavateli cca 1 měsíc předem, že budu čerpat dovolenou a to i když se jedná jen o 2 dny, je tato doba dostačující aby si za mě mistr našel náhradu? Nárok na dovolenou je 20 pracovních dní, co mám udělat když si třikrát požádám o dovolenou a třikrát se mi zamítne? S jakou částí dovolené tedy může zaměstnavatel disponovat? S takovou totiž si dovolenou nevyberu nikdy... Předem mockrát děkuji za odpověď :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.07.14 19:15
avatar

zaměstnavatel může "disponovat" s celou vaší dovolenou... tak rozhodli naši zákonodárci.

Od: souhlasim
Datum: 09.07.14 21:34

Přesně tak, zaměstnavatel může disponovat s celou vaší dovolenou, jenom přidávám, že nepomůžou ani odbory...je to žába na pramenu a jenom udržuje podřízené v podřízenosti...vlastní zážitek.Takže můžete se ohánět čím chcete, ale hybnou sílu páteře má v dnešním čase pouze zaměstnavatel.

Datum: 09.07.14 19:22
avatar

Ano s celou, ale měl by vám umožnit alespoň 14 dní vybrat v celku. Taky to nemůže donekonečna odkládat.

Datum: 09.07.14 19:26

Platí, že dovolenou určuje zaměstnavatel, pokud se nejedná o čerpání "staré" dovolené, kde jsou pravidla trošku jinak. Vašimi slovy, zaměstnavatel disponuje celou Vaší dovolenou. Zaměstnavatel je ale povinen vypracovat písemný rozvrh čerpání dovolené a měl by přihlédnout k Vaším oprávněným zájmům. Ale je pravda, že pokud o dovolenou požádáte a zaměstnavatel Vám žádost zamítne, tak zákon neporuší.

Základní pravidlo ohhledně čerpání dovolené je obsaženo v § 217 odst.1 ZP:

1) Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.